Ten tekst cieszy się sporą popularnością jednak został napisany prawie 3 lata temu.

Sprawdź obecnie najlepszą, budżetową drukarkę 3D w 2019 roku!

Chciałbym, aby ktoś kiedyś jasno powiedział mi jaką drukarkę 3D wybrać. Mam dla was właśnie taką radę. Anet A6 to klon znanej i lubianej drukarki Prusa I3. Konstrukcja jest na tyle dobra i sprawdzona, że inne firmy na jej bazie zaczęły tworzyć swoje własne drukarki 3D. Tego dowiedziałem się niedawno, bo o druku 3D zanim zakupiłem urządzenie firmy Anet nie wiedziałem kompletnie nic, ale od początku…

Chcesz wiedzieć jaką drukarkę 3D wybrać? To jest moja odpowiedź.

Po zamówieniu drukarki ze sklepu Gearbest.com czekałem 2 tygodnie na dostawę tego wtedy jeszcze “tajemniczego” dla mnie sprzętu. Kiedy do domu zawitał listonosz odebrałem dość spore, szare pudełko obklejone dookoła taśmą. W środku znalazłem mnóstwo części, ale nie przeraziło mnie to i wiedziałem, że z pomocą filmów, które znalazłem w internecie bez problemu złożę drukarkę w całość. Filmy o których mówię znajdziecie tu: Część 1 oraz Część 2.

Całość zajęła mi jakieś 5 godzin, skrupulatnie sprawdzając każdą śrubkę, aby mieć pewność, że wszystko robię dobrze. Myślę, że po 2 godzinach człowiek już na tyle orientuje się w konstrukcji, że dalsze składanie jest już czystą przyjemnością.

Miłym zaskoczeniem jest to, że zestaw obejmuje wszystkie, ale to wszystkie niezbędne narzędzia do złożenia drukarki oraz uruchomienia pierwszego wydruku. Jest klucz płaski, dwa śrubokręty, 0,5 kg filamentu w losowym kolorze, obcęgi, a nawet karta sd 16GB i czytnik!

Anet A6 pudło

Po złożeniu samej konstrukcji przyszedł czas na elektronikę…

Tego obawiałem się najbardziej. Choć nie jestem elektronikiem, to małą wiedzę z tej dziedziny nabyłem budując swojego pierwszego drona wyścigowego. Nic bardziej specjalnego, wiem co to plus i co minus oraz, że jak pod 5V kamerę podłączę 12V to prawdopodobnie się spali :)

Anet A6 przed podłaczeniem

Jak się okazało nawet taka wiedza nie jest szczególnie potrzebna. Mamy filmy instruktażowe, które prowadzą krok po kroku jak podłączyć wszystkie elementy do płyty głównej, a same wtyczki różnią się od siebie w wielu przypadkach, aby tym bardziej czegoś nie pomylić. Do podłączenia mamy kable od silników krokowych, wyświetlacz, podgrzewany stół i zasilanie do gniazdka 230V. Na zasilaczu jest przełącznik na 110V dla krajów, w których obowiązuje taki standard napięcia. Wszystko podłączone, sprawdzone dwa razy pozostało tylko podpiąć kabel do gniazdka i albo uciekać z domu przed pożarem, albo czuć się jak mały konstruktor-elektronik :)

Podłączyłem kabel do gniazdka z duszą na ramieniu i co? Działa! Tak! Piękny niebieski wyświetlacz zachwycił mnie swoją jasnością. Już wiedziałem, że o wybuch pożaru mogę być spokojny.

Anet A6 płyta główna

No dobra działa, ale co dalej? Chce coś wydrukować, cokolwiek, szybko, chce zobaczyć jak to wygląda i pracuje. Na szczęście kilka dni przed tym zanim otrzymałem swoją drukarkę obejrzałem kilka filmów na YouTube, jak to w ogóle ma działać oraz co zrobić, żeby drukarka ruszyła. Chciałbym, żeby ktoś napisał dokładnie ten artykuł wcześniej i zawarł w nim wszelkie niezbędne informacje dla laika, który nie musi wszystkiego szukać na osobnych forach, filmach i innych stronach w internecie. No więc wydruk teraz, szybko, pokaż co potrafisz! Nie tak szybko kolego! Zanim ruszysz musisz wiedzieć kilka rzeczy, to zaoszczędzi ci sporo nerwów w przyszłości.

Druk 3D jak zacząć?

Na początek odpal drukarkę i ustaw stół. Film o tym jak to zrobić znajdziesz tutaj. Jest to bardzo ważny zabieg, do którego początkowo nie przyłożyłem się zbyt dobrze przez co moje wydruki były albo słabej jakości, albo żadne. Cała operacja polega na wyregulowaniu stołu (bed lub też hot bed) względem dyszy drukującej (nazywanej nozzle) i ma na celu równomierne i płynne wylewanie plastiku oraz lepszą przyczepność wydruków do stołu. I wreszcie mogę o tym napisać. Jednym z najgorszych doświadczeń jakie mnie spotkało jest to, kiedy wydruk jest w połowie gotowy, ale nagle odkleił się nam on od stołu i dysza szaleje, a wydruk lata za nią mówiąc głośno i wyraźnie: “Nic już z tego nie będzie” tak więc, wypoziomuj stół i zrób to dokładnie, sprawdzając kilka razy każdy róg.

Moje pierwsze poziomowanie zakończyło się wielką rysą dyszy na stole. We wszystkich rogach była ustawiona dobrze (tak mi się wydawało), ale nie sprawdziłem w ogóle jak lata w okolicach środka stołu i innych jego punktach. Później było już lepiej, ale tym razem przesadziłem w drugą stronę i wydruki często odrywały się od stołu. Za trzecim jest już idealnie, ale tym razem poświęciłem na to dużo więcej czasu i zrobiłem to z większą dokładnością.

No dobrze stół wypoziomowany i co dalej?

Kolejnym etapem jest wprowadzenie plastikowego druta/kabla (teraz już mówię filamentu, bo znam się na druku 3D jak nikt inny!) do dyszy poprzez tzw. extruder czyli 2 trybiki napędzane silnikiem pomiędzy, którymi wciśnięty jest filament, aby móc go odpowiednio “dozować”. Operacji tej nie robi się na zimnej dyszy tylko na rozgrzanej i trafienie przez małą dziurkę, później trybiki, aż na końcu do dyszy nie jest wcale takie proste. Należy rozgrzać dyszę w drukarce wybierając w menu PREHEAT PLA i odczekać aż osiągnie temperaturę ok 200 stopni Celsjusza, a następnie wyprostować końcówkę filamentu i wciskając małą srebrną śrubkę ze sprężynką wprowadzić końcówkę plastiku w mały otwór obok niej. Było to dla mnie na tyle uciążliwe, że po kilku razach odkręciłem boczny wiatraczek, aby mieć bezpośredni podgląd na to co się dzieje i dopiero wtedy udało mi się trafić dokładnie tam gdzie chciałem. No więc stół prosty, a filament naładowany. Jedziemy!

Wydruk 3D

Jak stworzyć swój pierwszy wydruk?

Żeby to zrobić znów potrzebna jest pewna niewielka wiedza. Wydrukować możemy praktycznie wszystko co zmieści się w obszarze roboczym drukarki, który wynosi dla Anet A6 ok. 220 x 220 x 250mm. Żeby wydrukować cokolwiek musimy posiadać model 3D tej rzeczy. Jeżeli jest ci obce modelowanie w 3D i programy typu Blender, 3D Studio Max, Cienema 4D, Maya to dla ciebie czarna magia, to możesz być spokojny, bo na sieci znajdziesz wiele ciekawych i gotowych modeli 3D przeznaczonych właśnie do druku.

Zajrzyj na bardzo popularną stronę thingiverse.com aby znaleźć model, który chcesz wydrukować i ściągnij go za darmo na dysk. Modele 3D przeznaczone do druku możesz spotkać w różnych formatach jednak najbardziej popularne to OBJ i STL. Taki plik nie będzie jednak zrozumiany przez drukarkę. Należy z niego wygenerować tzw. GCODE czyli inny plik zawierający informację o temperaturze, prędkości i jakości drukowania, który jest bezpośrednio rozumiany przez firmware drukarki.

Do generowania GCODE-u używa się tzw. Slajsera (Slicera), w którym możemy bezpośrednio podejrzeć jak będzie wyglądał wydruk warstwa po warstwie oraz ustawić bardzo wiele parametrów wydruku. Slicer-ów jest co najmniej kilka jednak ja używałem dołączonego do zestawu programu CURA 14.7, a wraz z nim profilu (czyli całej konfiguracji drukarki Anet A6).

Jaki slicer wybrać, dla pierwszego wydruku?

Po głębszej analizie tematu okazuje się że Slicer-ów jest kilka i tak na prawdę można eksperymentować z każdym z nich używając innych ustawień wydruku co prowadzi do zawrotu głowy i tym powinniśmy się zainteresować później, kiedy opanujemy już podstawy. Cura 14.7 którą producent dołącza do swojej drukarki okazuje się dość przestarzałą wersją tego programu i producent całkowicie zmieniając interface zmienił też numerację, dlatego w momencie publikacji tego artykułu najnowszą wersją jest Cura 2.5 którą możecie pobrać tutaj.

Jest to bardzo prosty i przejrzysty program, który pozwala nam szybko nanieść wszelkie ustawienia wydruku, podejrzeć model oraz sprawdzić orientacyjny czas jego drukowania, a także jednym kliknięciem zapisać go na karcie sd lub na komputerze, aby ułatwić całą sytuację poniżej przygotowałem plik z gotowymi ustawieniami drukarki oraz wydruku. Znajdziesz go na końcu wpisu.

Po wygenerowaniu pliku GCODE z naszym modelem pozostaje nam już tylko wrzucić go na kartę pamięci za pomocą dostępnego czytnika oraz umieścić kartę w slocie na płycie głównej drukarki, a następnie z menu już w samej drukarce wybieramy PRINT FROM SD i czekamy aż stół oraz dysza osiągną odpowiednie temperatury aby rozpocząć drukowanie. Później dzieję się już magia, na którą czekaliśmy :)

Druk odrywa się od stołu lub mam inny problem z jakością wydruku

Jeżeli chodzi o odrywanie się wydruku tutaj jest wiele opcji żeby temu zaradzić. Osobiście drukuję na najzwyklejszej żółtej taśmie malarskiej (tylko taką dostałem w sobotę o 17 w przydomowym sklepie elektrycznym) choć wszyscy zalecają używanie niebieskiej. Nie wiem czy to coś zmieni, ale z tego co widzę nikt nie drukuje na żółtej. Problem odrywania występuje głownie przez nierówną lub zbyt małą powierzchnię druku przylegającą do stołu, albo źle wypoziomowany stół.

Należy więc upewnić się, że stół został właściwie wypoziomowany, a w programie Cura wybrać dodatkową opcję z kategorii Build Plate Adhension czyli Skirt (choć to nie wiele nam pomoże), Brim lub Raft (zdecydowanie bardziej). Te dwie ostatnie opcje tworzą dużą płaską powierzchnię pod naszym modelem, która zdecydowanie pomaga na mocne przyklejenie wydruku do stołu. Dodatkowym zabiegiem może być zakupienie tzw. BuilTak-a czyli specjalnej naklejki na stół, która pomaga lepiej przywierać do niego wydrukom.

Vertex Build Tak

Jeżeli chodzi o jakość wydruku to zdecydowanie w większości przypadków jest to wina ustawień w Cura, aby lepiej zdiagnozować swój problem zajrzyj na stronę producenta innego płatnego slicera czyli Simplify3D, gdzie w dziale quality znajdziesz bardzo ciekawe artykuły, które z łatwością naprowadzą cię na zdiagnozowanie problemu.

Przydatne linki:

Aktualna cena drukarki Anet A6: Drukarka 3D Anet A6
Profil drukarki Anet A6 i ustawienia druku Cura 3.4.x: Anet A6 profile for Cura
Quality Guide od Simplify3D: 3D Printing Quality Guide

Aktualizacja:

(11.10.2017)

Od czasu publikacji tego tekstu mineło sporo czasu, a ja poznałem tą drukarkę bardzo dobrze. Jeżeli masz jakieś pytania, to napisz je w komentarzu, a chętnie na nie odpowiem. Mogę też doradzić jakie modyfikacje wykonać, a jakie są całkowicie zbędne. Zapraszam do dyskusji.