Ten tekst cieszy się sporą popularnością jednak został napisany prawie 3 lata temu.
Sprawdź obecnie najlepszą, budżetową drukarkę 3D w 2019 roku!
Chciałbym, aby ktoś kiedyś jasno powiedział mi jaką drukarkę 3D wybrać. Mam dla was właśnie taką radę. Anet A6 to klon znanej i lubianej drukarki Prusa I3. Konstrukcja jest na tyle dobra i sprawdzona, że inne firmy na jej bazie zaczęły tworzyć swoje własne drukarki 3D. Tego dowiedziałem się niedawno, bo o druku 3D zanim zakupiłem urządzenie firmy Anet nie wiedziałem kompletnie nic, ale od początku…
Chcesz wiedzieć jaką drukarkę 3D wybrać? To jest moja odpowiedź.
Po zamówieniu drukarki ze sklepu Gearbest.com czekałem 2 tygodnie na dostawę tego wtedy jeszcze “tajemniczego” dla mnie sprzętu. Kiedy do domu zawitał listonosz odebrałem dość spore, szare pudełko obklejone dookoła taśmą. W środku znalazłem mnóstwo części, ale nie przeraziło mnie to i wiedziałem, że z pomocą filmów, które znalazłem w internecie bez problemu złożę drukarkę w całość. Filmy o których mówię znajdziecie tu: Część 1 oraz Część 2.
Całość zajęła mi jakieś 5 godzin, skrupulatnie sprawdzając każdą śrubkę, aby mieć pewność, że wszystko robię dobrze. Myślę, że po 2 godzinach człowiek już na tyle orientuje się w konstrukcji, że dalsze składanie jest już czystą przyjemnością.
Miłym zaskoczeniem jest to, że zestaw obejmuje wszystkie, ale to wszystkie niezbędne narzędzia do złożenia drukarki oraz uruchomienia pierwszego wydruku. Jest klucz płaski, dwa śrubokręty, 0,5 kg filamentu w losowym kolorze, obcęgi, a nawet karta sd 16GB i czytnik!
Po złożeniu samej konstrukcji przyszedł czas na elektronikę…
Tego obawiałem się najbardziej. Choć nie jestem elektronikiem, to małą wiedzę z tej dziedziny nabyłem budując swojego pierwszego drona wyścigowego. Nic bardziej specjalnego, wiem co to plus i co minus oraz, że jak pod 5V kamerę podłączę 12V to prawdopodobnie się spali :)
Jak się okazało nawet taka wiedza nie jest szczególnie potrzebna. Mamy filmy instruktażowe, które prowadzą krok po kroku jak podłączyć wszystkie elementy do płyty głównej, a same wtyczki różnią się od siebie w wielu przypadkach, aby tym bardziej czegoś nie pomylić. Do podłączenia mamy kable od silników krokowych, wyświetlacz, podgrzewany stół i zasilanie do gniazdka 230V. Na zasilaczu jest przełącznik na 110V dla krajów, w których obowiązuje taki standard napięcia. Wszystko podłączone, sprawdzone dwa razy pozostało tylko podpiąć kabel do gniazdka i albo uciekać z domu przed pożarem, albo czuć się jak mały konstruktor-elektronik :)
Podłączyłem kabel do gniazdka z duszą na ramieniu i co? Działa! Tak! Piękny niebieski wyświetlacz zachwycił mnie swoją jasnością. Już wiedziałem, że o wybuch pożaru mogę być spokojny.
No dobra działa, ale co dalej? Chce coś wydrukować, cokolwiek, szybko, chce zobaczyć jak to wygląda i pracuje. Na szczęście kilka dni przed tym zanim otrzymałem swoją drukarkę obejrzałem kilka filmów na YouTube, jak to w ogóle ma działać oraz co zrobić, żeby drukarka ruszyła. Chciałbym, żeby ktoś napisał dokładnie ten artykuł wcześniej i zawarł w nim wszelkie niezbędne informacje dla laika, który nie musi wszystkiego szukać na osobnych forach, filmach i innych stronach w internecie. No więc wydruk teraz, szybko, pokaż co potrafisz! Nie tak szybko kolego! Zanim ruszysz musisz wiedzieć kilka rzeczy, to zaoszczędzi ci sporo nerwów w przyszłości.
Druk 3D jak zacząć?
Na początek odpal drukarkę i ustaw stół. Film o tym jak to zrobić znajdziesz tutaj. Jest to bardzo ważny zabieg, do którego początkowo nie przyłożyłem się zbyt dobrze przez co moje wydruki były albo słabej jakości, albo żadne. Cała operacja polega na wyregulowaniu stołu (bed lub też hot bed) względem dyszy drukującej (nazywanej nozzle) i ma na celu równomierne i płynne wylewanie plastiku oraz lepszą przyczepność wydruków do stołu. I wreszcie mogę o tym napisać. Jednym z najgorszych doświadczeń jakie mnie spotkało jest to, kiedy wydruk jest w połowie gotowy, ale nagle odkleił się nam on od stołu i dysza szaleje, a wydruk lata za nią mówiąc głośno i wyraźnie: “Nic już z tego nie będzie” tak więc, wypoziomuj stół i zrób to dokładnie, sprawdzając kilka razy każdy róg.
Moje pierwsze poziomowanie zakończyło się wielką rysą dyszy na stole. We wszystkich rogach była ustawiona dobrze (tak mi się wydawało), ale nie sprawdziłem w ogóle jak lata w okolicach środka stołu i innych jego punktach. Później było już lepiej, ale tym razem przesadziłem w drugą stronę i wydruki często odrywały się od stołu. Za trzecim jest już idealnie, ale tym razem poświęciłem na to dużo więcej czasu i zrobiłem to z większą dokładnością.
No dobrze stół wypoziomowany i co dalej?
Kolejnym etapem jest wprowadzenie plastikowego druta/kabla (teraz już mówię filamentu, bo znam się na druku 3D jak nikt inny!) do dyszy poprzez tzw. extruder czyli 2 trybiki napędzane silnikiem pomiędzy, którymi wciśnięty jest filament, aby móc go odpowiednio “dozować”. Operacji tej nie robi się na zimnej dyszy tylko na rozgrzanej i trafienie przez małą dziurkę, później trybiki, aż na końcu do dyszy nie jest wcale takie proste. Należy rozgrzać dyszę w drukarce wybierając w menu PREHEAT PLA i odczekać aż osiągnie temperaturę ok 200 stopni Celsjusza, a następnie wyprostować końcówkę filamentu i wciskając małą srebrną śrubkę ze sprężynką wprowadzić końcówkę plastiku w mały otwór obok niej. Było to dla mnie na tyle uciążliwe, że po kilku razach odkręciłem boczny wiatraczek, aby mieć bezpośredni podgląd na to co się dzieje i dopiero wtedy udało mi się trafić dokładnie tam gdzie chciałem. No więc stół prosty, a filament naładowany. Jedziemy!
Jak stworzyć swój pierwszy wydruk?
Żeby to zrobić znów potrzebna jest pewna niewielka wiedza. Wydrukować możemy praktycznie wszystko co zmieści się w obszarze roboczym drukarki, który wynosi dla Anet A6 ok. 220 x 220 x 250mm. Żeby wydrukować cokolwiek musimy posiadać model 3D tej rzeczy. Jeżeli jest ci obce modelowanie w 3D i programy typu Blender, 3D Studio Max, Cienema 4D, Maya to dla ciebie czarna magia, to możesz być spokojny, bo na sieci znajdziesz wiele ciekawych i gotowych modeli 3D przeznaczonych właśnie do druku.
Zajrzyj na bardzo popularną stronę thingiverse.com aby znaleźć model, który chcesz wydrukować i ściągnij go za darmo na dysk. Modele 3D przeznaczone do druku możesz spotkać w różnych formatach jednak najbardziej popularne to OBJ i STL. Taki plik nie będzie jednak zrozumiany przez drukarkę. Należy z niego wygenerować tzw. GCODE czyli inny plik zawierający informację o temperaturze, prędkości i jakości drukowania, który jest bezpośrednio rozumiany przez firmware drukarki.
Do generowania GCODE-u używa się tzw. Slajsera (Slicera), w którym możemy bezpośrednio podejrzeć jak będzie wyglądał wydruk warstwa po warstwie oraz ustawić bardzo wiele parametrów wydruku. Slicer-ów jest co najmniej kilka jednak ja używałem dołączonego do zestawu programu CURA 14.7, a wraz z nim profilu (czyli całej konfiguracji drukarki Anet A6).
Jaki slicer wybrać, dla pierwszego wydruku?
Po głębszej analizie tematu okazuje się że Slicer-ów jest kilka i tak na prawdę można eksperymentować z każdym z nich używając innych ustawień wydruku co prowadzi do zawrotu głowy i tym powinniśmy się zainteresować później, kiedy opanujemy już podstawy. Cura 14.7 którą producent dołącza do swojej drukarki okazuje się dość przestarzałą wersją tego programu i producent całkowicie zmieniając interface zmienił też numerację, dlatego w momencie publikacji tego artykułu najnowszą wersją jest Cura 2.5 którą możecie pobrać tutaj.
Jest to bardzo prosty i przejrzysty program, który pozwala nam szybko nanieść wszelkie ustawienia wydruku, podejrzeć model oraz sprawdzić orientacyjny czas jego drukowania, a także jednym kliknięciem zapisać go na karcie sd lub na komputerze, aby ułatwić całą sytuację poniżej przygotowałem plik z gotowymi ustawieniami drukarki oraz wydruku. Znajdziesz go na końcu wpisu.
Po wygenerowaniu pliku GCODE z naszym modelem pozostaje nam już tylko wrzucić go na kartę pamięci za pomocą dostępnego czytnika oraz umieścić kartę w slocie na płycie głównej drukarki, a następnie z menu już w samej drukarce wybieramy PRINT FROM SD i czekamy aż stół oraz dysza osiągną odpowiednie temperatury aby rozpocząć drukowanie. Później dzieję się już magia, na którą czekaliśmy :)
Druk odrywa się od stołu lub mam inny problem z jakością wydruku
Jeżeli chodzi o odrywanie się wydruku tutaj jest wiele opcji żeby temu zaradzić. Osobiście drukuję na najzwyklejszej żółtej taśmie malarskiej (tylko taką dostałem w sobotę o 17 w przydomowym sklepie elektrycznym) choć wszyscy zalecają używanie niebieskiej. Nie wiem czy to coś zmieni, ale z tego co widzę nikt nie drukuje na żółtej. Problem odrywania występuje głownie przez nierówną lub zbyt małą powierzchnię druku przylegającą do stołu, albo źle wypoziomowany stół.
Należy więc upewnić się, że stół został właściwie wypoziomowany, a w programie Cura wybrać dodatkową opcję z kategorii Build Plate Adhension czyli Skirt (choć to nie wiele nam pomoże), Brim lub Raft (zdecydowanie bardziej). Te dwie ostatnie opcje tworzą dużą płaską powierzchnię pod naszym modelem, która zdecydowanie pomaga na mocne przyklejenie wydruku do stołu. Dodatkowym zabiegiem może być zakupienie tzw. BuilTak-a czyli specjalnej naklejki na stół, która pomaga lepiej przywierać do niego wydrukom.
Jeżeli chodzi o jakość wydruku to zdecydowanie w większości przypadków jest to wina ustawień w Cura, aby lepiej zdiagnozować swój problem zajrzyj na stronę producenta innego płatnego slicera czyli Simplify3D, gdzie w dziale quality znajdziesz bardzo ciekawe artykuły, które z łatwością naprowadzą cię na zdiagnozowanie problemu.
Przydatne linki:
Aktualna cena drukarki Anet A6: Drukarka 3D Anet A6
Profil drukarki Anet A6 i ustawienia druku Cura 3.4.x: Anet A6 profile for Cura
Quality Guide od Simplify3D: 3D Printing Quality Guide
Aktualizacja:
(11.10.2017)
Od czasu publikacji tego tekstu mineło sporo czasu, a ja poznałem tą drukarkę bardzo dobrze. Jeżeli masz jakieś pytania, to napisz je w komentarzu, a chętnie na nie odpowiem. Mogę też doradzić jakie modyfikacje wykonać, a jakie są całkowicie zbędne. Zapraszam do dyskusji.
Pierwsze pytanie to czy gdybyś miał kupić teraz drukarkę to wybrał byś ją drugi raz? Po takim czasie użytkowania popsuło się coś, jak wyglądają koszty użytowania?
Jak najbardziej tak. Jest to lepszy wybór niż A8, bo tam należy sporo modyfikować żeby osiągnąć dobrą jakość. To naprawdę świetna drukarka i wystarczy zaledwie kilka prostych modyfikacji żeby usprawnić pewne czynności, bo sama jakość od początku wg mnie jest bardzo zadowalająca. Od początku nic się z nią nie dzieje drukuje świetnie, a po zakupie buildtaka i sensora do samopoziomowania stołu zapomniałem o odrywajacych się wydrukach czy kartce A4 i regulowaniu stołu
A widzałeś moze oferte na gearbest wersja z amerykańską wtyczka jest duzo tańsza niz EU, zasilacz ma zmiane napięcia pracy?
W mojej wersji (EU) zasilacz ma opcje 110v i 220v nie wiem jak jest w wersji przeznaczonej na rynek amerykański, ale jest duże prawdopodobieństwo, że jest dokładnie tak samo
Moja już przyszłą, zasilacz ma opcje 110v/220v i dorzucają przejsciówke z US na EU. Tylko że po otwarciu paczki okazało sie ze główna rama jest połamana na 3 części, napisałem do gearbest, ale coś czuję ze bedzie cieżko cokolwiek wyegzekwować. https://uploads.disquscdn.c…
No bez całej ramy to ciężko będzie ci też cokolwiek wydrukować. Nawet dobrze posklejana może przenosić wibracje i pogarszać znacząco jakość wydruku. Daj znać, co odpowiedział sklep.
Wojtek, zaryzykowałeś zakup z wtyczką US?
tak, kupiłem US, dam znac jak przyjdzie, chociaz jestem w 80% pewny ze jest opcja 110v/220v
Me 2 :-). Daj znać jak dojdzie, ja też dam.
No i jak, doszła drukarka? Też zamówiłem z “amerykańską wtyczką”, a po kilku dniach dostałem maila do Gearbest że jednak wysłali innym transportem, przez co mogę dostać paczkę trochę później. Z racji tego zobowiązali się pokryć wszelkie koszty (VAT, cło itp).
Spotkał się ktoś z czymś takim?
Paczka dotarła po 22 dniach. Obyło się bez cła, VATu itp.
Na szczęście rama akrylowa jest cała, więc powoli składam drukarkę :)
Możesz dokładnie opisać różnice miedzy A8 i A6. Patrzyłem pare filmików i różnice były większy ekran i łatwiejszy wybór opcji + nieco inne ułożenie głowicy drukującej chodzi o prowadnice. A8 można kupić w gearbest za 120 $
A6 jest nowsza, ma bardziej stabilną ramę wykonaną z akrylu, nie ma części wydrukowanych w swojej konstrukcji, ma dwa silniki prowadzące oś Z, ma lepszy ekran oraz gałkę sterującą zamiast przycisków, ma większe pole robocze.
Ok thx za opis choć brak elementów wydrukowanych to wadą czy zaleta ? :) Rozumiem po twoich opisach że miałeś w rękach te dwa modele.
Cześć
A jak z podatkiem, cłem – trzeba doliczyć do ceny?
Wykonałeś jakieś już modyfikacje?
Ten sensor do samopoziomowania stołu to gdzie znajdę? :)
Tak. Próbowałem kilku modyfikacji i doszedłem do etapu, gdzie odrzuciłem wszelkie niepotrzebne, a zostawiłem tylko te, które faktycznie coś dają. Na pewno można modyfikować praktycznie wszystko, ale jeżeli miałbym wymienić te konieczne to:
1. Wgranie Firmware’u Skynet https://goo.gl/i2LXq6
2. Zakup najlepszego czujnika do auto poziomowania https://goo.gl/S7eEbt
3. Druk uchwytu do tego czujnika https://www.thingiverse.com…
4. Druk magnetycznej klapki do filamentu https://www.thingiverse.com…
5. Uchwyt na filament https://www.thingiverse.com…
6. Drukuje na czymś w rodzaju BuildTaka. Sprawdza się świetnie https://goo.gl/xkHVBc
I to właściwie tyle. Moja drukarka podłaczona jest jeszcze do raspberry pi, na którym chodzi OctoPrint, oraz posiada dwie inteligentne wtyczki https://goo.gl/L6s2R7 i za pomocą aplikacji na telefonie włączam zdalnie drukarkę oraz ledy :)
Jeżeli będziesz potrzebował pomocy przy montażu czujnika napisz, a chętnie pomogę.
Witaj, jakiego konkretnie firmware SkyNet używasz? Ja wgrałem jakieś i podczas wydruku nie włącza się dodatkowy wentylator, muszę go ręcznie z poziomu drukarki odpalać. Widzę, że Skynet oficjalnie znikł z facebooka i githuba, co pobrać do A6 żeby było ok. Dodatkowo będę montował w/w czujnik auto poziomowania.
Faktycznie nie wiem dlaczego, ale nie ma już strony na FB, na githubie jeszcze coś leży https://github.com/thijsk/S…
Wentylator ustawiasz w slicerze. Pierwsza warstwa idzie bez wentylatora zazwyczaj, ale kolejna już powinna załączyć. Sprawdź ustawienia Cooling w Cura.
Zauważyłem, że ten czujnika do auto poziomowania nie zawsze działa poprawnie z uwagi na jego specyfikację. Wtyk na płycie jest 5V a czujnik działa od 6-36V co czasem powoduje błędy przy autopoziomowaniu. Może po podłączeniu mosfeta do stołu napięcie się ustabilizuje i poziomowanie zawsze będzie wychodzić poprawnie.
Nie zgodzę się. Wszystko działa jak należy, przynajmniej w mojej drukarce nigdy nie miałem z czujnikiem żadnych problemów. Po jego założeniu zapomniałem co to poziomowanie stołu i do czego mi była ta kartka papieru :)
no to zazdroszczę :) Gdzieś na necie czytałem, że niektórzy mają takie problemy jak mój czujnik. Ponoć zalecane jest podłączenie bezpośrednio pod 12V a sygnałowy przez rezystorowy dzielnik do płyty.
Hej. Czy czujnik autopoziomowania (https://www.gearbest.com/3d… będzie działał z drukarką Anycubic I3 Mega? I czy wymaga firmware Skynet? Dzięki!
Świetny artykuł . Mam zamiar sobie zakupić taką drukarkę i mam kilka pytań.
– Jak podłączyć i obsługiwać czujnik do auto poziomowania ? jest w drukarce jakieś złącze ? jak to wygląda z oprogramowaniem ?
-jakich używasz filamentów ?
-skomplikowane jest dopasowanie ustawień do nowo zakupionego filamentu ?
-jak wgrywa się nowy firmware ?
Z góry dzięki za informacje.
W drukarce jest zamontowany mechaniczny czujnik osi z, czyli góra-dół. Odłączasz ten czujnik i podłączasz czujnik indukcyjny (czyli ten do auto poziomowania). Aby Anet A6 potrafiła obsłużyć auto poziomowanie stołu potrzebny jest inny firmware, więc robi się to tak:
1. drukujesz uchwyt na czujnik (patrz niżej w komentarzach)
2. kupujesz czujnik
3. wgrywasz firmware (świetny tutorial – https://www.youtube.com/wat…
4. montujesz czujnik
5. dodajesz komendę w slicerze (1 polecenie w Cura, czyli G29 – odpalaj autopoziomowanie stołu przed każdym wydrukiem)
6. Dzieje się magia jak tu https://www.youtube.com/wat…
Testuje głównie PLA z różnych źródeł np. allegro, drukuje na tych samych ustawieniach cały czas, chyba że model wymaga precyzji wtedy lekko je modyfikuje.
Dzięki za informacje . Dużo osób zaleca modyfikację napinacza pasków w Anet A9 . Jak to wygląda u Ciebie ?
Tak, to sporo pomaga w uzyskaniu lepszej jakości wydruku
Wideo powyżej, które już nie działa. (nie mogę edytować komentarza) https://www.youtube.com/wat…
Drukarka ma podgrzewany stół? Zeby móc drukować ABSem?
Tak, do 100st
hey to ja mam pytanko – domyślnie wszystko jest drukowane z warstwą 0.1mm – można ją dowolnie przestawiać, czy trzeba coś modyfikować?
Wysokość warstwy to tak jakby jakość wydruku. Im większa tym gorsza standardowo drukuje się w 0.2mm. Przy 0.1 czas druku się znacznie wydłuża, ale otrzymujemy lepszą jakość wydruku. Jest to tylko zmiana softwareowa nie musisz nic zmieniać fizycznie w drukarce po prostu ustaw odpowiednią wysokość w Cura i zapisz taki gcode.
ok – a jak to wygląda z kalibracją – jak mam pierwszą warstwę na 0.2/0.3 to czy muszę stół skalibrować na taką wysokość, czy zawsze jest założenie, ze kalibrujemy na 0.1, a slicer to ogarnie i odpowiednio przeliczy?
Jaki masz autolevel to sam Ci to obliczy
Korzystałeś może kiedyś z elastycznego filamentu albo czy wiesz jak Anet poradzi sobie z takim materiałem?
Wiem, że na thingiverse jest do ściągnięcia jakiś mały element, który wkladasz do extrudera, żeby taki filament wydrukować, jednak sam drukowalem gumą tylko raz i tylko na CR 10s
Czy na tej drukarce można drukować PET ?
Cześć! Zastanawiam się czy nie kupić tej drukarki po prostu na Allegro (nowej, od sprawdzonego sprzedawcy). Widzisz w tym jakieś ryzyko?
Nie, jedynie wyższą cenę
Złożyłem tą drukarkę bez większych problemów. Włączyłem zadziałała od strzału, ale już z drukowaniem jest problem. Nie powiem, jestem w temacie zielony. Poziomowanie stołu za pomocą kartki… ok, ale ta kartka ma się pod dychą przesuwać z oporem i czy jak? Bo na chwile obecna nic nie jestem w stanie wydrukować. Od samego poczatku wydruk nie trzyma się stołu. Jak rozumiem to tylko i wyłącznie wina zbyt nisko wypozycjonowanego stołu?
Być może dysza jest za blisko stołu Kartka powinna mieć lekki opór ale bez przesady drujujesz na taśmie? Kup COROPad, buildtak lub podobną matę a skończą się takie problemy. Pamiętaj też że cała os x powinna być w miarę prosto ustawiona. Regulujesz ją manualnie trzymając za jedno sprzęgło osi z a kręcąc drugim. Polecam też w przyszłości montaż czujnika to znacznie ułatwia drukowanie nawet jeżeli twój stół nie jest idealnie prosty.
Zbyt blisko mówisz. Obstawiałem raczej zbyt daleko :) Tak narazie na taśmie, podkładka w drodze. Oś regulujesz podstawiajac coś o takiej samej wysokości pod obie strony. Powalczę dzisiaj dłużej zobaczymy co wyjdzie. Co do czujnika to myślałem o tym, Jakiś konkretny polecasz? Ten niebieski z ali?
Może i zbyt daleko ciężko wróżyć z fusów nie widząc drukarki :)
Na samym początku też miałem takie problemy. Mata adhezyjna rozwiązała je raz na zawsze, ale przy krzywym stole i tak wydruki nie będą dobre. Link do czujnika znajdziesz w komentarzu. Testowałem jedynie ten jeden i on sprawdza się idealnie. Inne nawet podobne wizualnie (też niebieskie lub zielone) mają mniejszy zakres zasilania oraz mniejszą dokładność.
To jeszcze pytanie odnośnie Cura 3.2.1 bo chyba taka jest ostatnia wersja. Ten profil co podałeś link (do wersji 2.7) podejdzie do tej nowej? Czy lepiej z reki poustawiać?
Powinien działać bez problemu, ale nawet standardowe ustawienia “Draft 0,2” wychodzą bardzo dobrze, więc możesz próbować bez tego profilu drukowania.
Co do czujnika to trzeba zmienic firmware?
Na jaki? Skynet? Gdziesz czytałem że jest to portowany Marlin z obsługą Anet. A podobno teraz już sam Marlin wspiera Anet i jest lepszy od Skynet’a
Siema, zastanawiam się nad rozpoczęciem swojej przygody z drukiem 3D i szukam jakiejś niedrogiej drukarki. Ta na taką wygląda i tu moje pytanie. Czy polecił byś ją dla osoby początkującej? Czy może rozejrzeć się za czymś innym?
Obecnie zdecydowanie lepiej jest kupić Creality Ender 3 od Anet A6. Lepsza i bardziej solidna konstrukcja no i jej złożenie to kwestia 6 śrubek.
Obecnie trochę droższa, ale ze zdecydowanie bardziej stabilną konstrukcją i ogromnym wsparciem społeczności jest drukarka:
Creality Ender 3 – Link do aktualnej ceny –> https://goo.gl/ucYCXU (Sprawdź też kupon GENDER11 może jeszcze działa) https://uploads.disquscdn.c…
Cena: $169,99 z kuponem: 3DEnder12