Pierwsza na świecie masywna bateria, która wykorzystuje piasek do przechowywania ciepła przez miesiące

Streszczenie artykułu.

  • Ekonomiczna metoda została opracowana przez inżynierów, aby pomóc w magazynowaniu ciepła.
  • Inżynierowie wykonali silos wypełniony piaskiem, który ma pomóc w magazynowaniu ciepła.
  • Ciepło może być zamiennikiem dla paliw kopalnych lub energii odnawialnej.

Problemem z energią jest ciepło, które przechowuje, ale co jeśli zamiast całej tej wymyślnej technologii, użylibyśmy czegoś nieco bardziej naturalnego? Inżynierowie wymyślili nowe rozwiązanie magazynowania energii cieplnej z wykorzystaniem silosu wypełnionego piaskiem.

Magazynowanie energii często wiąże się z problemem sposobu przechowywania ciepła, podczas gdy niektóre rozwiązania obejmują otwory wentylacyjne lub nawet chłodnice wodne, a co z wykorzystaniem innych naturalnych materiałów, takich jak piasek? Inżynierom z Finlandii udało się właśnie to zrobić.

Podczas gdy świat stara się zbliżyć do wykorzystania energii odnawialnej, istnieje wiele innych elementów energii, które również wymagają postępu. Jednym z nich jest technologia chłodzenia, która powinna być jak najbardziej wydajna, a jednocześnie nie może być zbyt kosztowna.

 

Wykorzystanie piasku do magazynowania ciepła

Wysokotemperaturowy magazyn ciepła na bazie piasku jest wykorzystywany w fińskiej elektrowni Vatajankoski. Jest to pierwsze w historii rozwiązanie magazynowania energii oparte na piasku opracowane przez Polar Night Energy.

W bateriach piaskowych chodzi o to, że mogą one pełnić podwójną funkcję. Baterie mogą przechowywać ciepło, które później może być wykorzystane do ogrzewania pewnych rzeczy, takich jak woda.

Współzałożyciel i CTO Polar Night Energy, Markku Ylönen, budowa magazynu przebiegła pomyślnie, mimo że technologia jest zupełnie nowa. Udało im się wymyślić wszystko, czego potrzebowali, pomimo wyzwań i niewielkiego opóźnienia.

CTO zauważył, że zdali sobie sprawę, że w ich systemie może być większy potencjał w porównaniu z tym, co początkowo obliczyli. System baterii wykorzystuje siedmiometrowy stalowy pojemnik, który jest szeroki na cztery metry i zawiera setki ton piasku w środku.

 

Nowy Silos Bateryjny używany do przechowywania ciepła, a nie energii

Według firmy, piasek jest trwałym i opłacalnym sposobem na przechowywanie ciepła w temperaturze 500-600 stopni Celsjusza. Firma powiedziała również, że jest w stanie 100kW mocy grzewczej i 8MWh pojemności energetycznej.

Powodem, dla którego chcą przechowywać ciepło jest to, że ten rodzaj innowacji jest częścią inteligentnej i zielonej transformacji energetycznej. Przechowywanie ciepła pomaga zwiększyć nieciągłe źródła odnawialne, jeśli chodzi o sieć elektryczną.

Współzałożyciel powiedział, że ciepło może być również wykorzystane do ogrzewania miasta, co pomaga przesunąć proces w kierunku cyklu produkcji ciepła bez spalania. Silos działa dzięki gorącemu powietrzu krążącemu przez wymiennik ciepła, a gdy ceny energii elektrycznej rosną, ciepło jest następnie wydalane z silosu do systemu ogrzewania dzielnicy.

W ten sposób można w znacznym stopniu odciążyć wykorzystanie paliw kopalnych i odnawialnych źródeł energii, jeśli chodzi o ogrzewanie. Baterię należy jednak odróżnić od baterii elektrycznej, ponieważ jest to właściwie bateria cieplna. Zauważono jednak, że po przetworzeniu ciepła na energię elektryczną wydajność drastycznie spada.

Zobacz także

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.