Streszczenie artykułu.

  • Ekonomiczna metoda została opracowana przez inżynierów, aby pomóc w magazynowaniu ciepła.
  • Inżynierowie wykonali silos wypełniony piaskiem, który ma pomóc w magazynowaniu ciepła.
  • Ciepło może być zamiennikiem dla paliw kopalnych lub energii odnawialnej.

Problemem z energią jest ciepło, które przechowuje, ale co jeśli zamiast całej tej wymyślnej technologii, użylibyśmy czegoś nieco bardziej naturalnego? Inżynierowie wymyślili nowe rozwiązanie magazynowania energii cieplnej z wykorzystaniem silosu wypełnionego piaskiem.

Magazynowanie energii często wiąże się z problemem sposobu przechowywania ciepła, podczas gdy niektóre rozwiązania obejmują otwory wentylacyjne lub nawet chłodnice wodne, a co z wykorzystaniem innych naturalnych materiałów, takich jak piasek? Inżynierom z Finlandii udało się właśnie to zrobić.

Podczas gdy świat stara się zbliżyć do wykorzystania energii odnawialnej, istnieje wiele innych elementów energii, które również wymagają postępu. Jednym z nich jest technologia chłodzenia, która powinna być jak najbardziej wydajna, a jednocześnie nie może być zbyt kosztowna.

 

Wykorzystanie piasku do magazynowania ciepła

Wysokotemperaturowy magazyn ciepła na bazie piasku jest wykorzystywany w fińskiej elektrowni Vatajankoski. Jest to pierwsze w historii rozwiązanie magazynowania energii oparte na piasku opracowane przez Polar Night Energy.

W bateriach piaskowych chodzi o to, że mogą one pełnić podwójną funkcję. Baterie mogą przechowywać ciepło, które później może być wykorzystane do ogrzewania pewnych rzeczy, takich jak woda.

Współzałożyciel i CTO Polar Night Energy, Markku Ylönen, budowa magazynu przebiegła pomyślnie, mimo że technologia jest zupełnie nowa. Udało im się wymyślić wszystko, czego potrzebowali, pomimo wyzwań i niewielkiego opóźnienia.

CTO zauważył, że zdali sobie sprawę, że w ich systemie może być większy potencjał w porównaniu z tym, co początkowo obliczyli. System baterii wykorzystuje siedmiometrowy stalowy pojemnik, który jest szeroki na cztery metry i zawiera setki ton piasku w środku.

 

Nowy Silos Bateryjny używany do przechowywania ciepła, a nie energii

Według firmy, piasek jest trwałym i opłacalnym sposobem na przechowywanie ciepła w temperaturze 500-600 stopni Celsjusza. Firma powiedziała również, że jest w stanie 100kW mocy grzewczej i 8MWh pojemności energetycznej.

Powodem, dla którego chcą przechowywać ciepło jest to, że ten rodzaj innowacji jest częścią inteligentnej i zielonej transformacji energetycznej. Przechowywanie ciepła pomaga zwiększyć nieciągłe źródła odnawialne, jeśli chodzi o sieć elektryczną.

Współzałożyciel powiedział, że ciepło może być również wykorzystane do ogrzewania miasta, co pomaga przesunąć proces w kierunku cyklu produkcji ciepła bez spalania. Silos działa dzięki gorącemu powietrzu krążącemu przez wymiennik ciepła, a gdy ceny energii elektrycznej rosną, ciepło jest następnie wydalane z silosu do systemu ogrzewania dzielnicy.

W ten sposób można w znacznym stopniu odciążyć wykorzystanie paliw kopalnych i odnawialnych źródeł energii, jeśli chodzi o ogrzewanie. Baterię należy jednak odróżnić od baterii elektrycznej, ponieważ jest to właściwie bateria cieplna. Zauważono jednak, że po przetworzeniu ciepła na energię elektryczną wydajność drastycznie spada.