Od wielu lat firanki są kluczowym elementem dekoracji okien i można je spotkać prawie w każdym domu oraz mieszkaniu. Istotną zaletą uwzględnienia firanek podczas aranżacji wnętrza jest ich funkcja praktyczna. Firanka sprawia, że promienie słoneczne wpadające do wnętrza są rozpraszane, a dodatkowo zwiększa prywatność domowników. Czy jednak wciąż warto je stosować? A może gotowe firany wyszły z mody i lepiej pomyśleć nad innymi rozwiązaniami? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

 

  1. Czy wciąż są modne firany?
  2. Jak firany wpływają na wpadające do wnętrza promienie słoneczne?
  3. Co przemawia za wyborem firanek?
  4. Jak wybrać modne firanki w kilku prostych krokach?
  5. Jak można zadbać o firanki?

Znajdziesz w nim również wskazówki na temat tego, jak wybierać firanki do nowoczesnych wnętrz, argumenty przemawiające za stosowaniem firanek oraz dowiesz się, jak należy dbać o firany, aby na długi czas zachowały swój wygląd i właściwości.

Czy wciąż są modne firany?

Mogłoby się wydawać, że trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się na tyle szybko, że firanki prędzej czy później wyjdą z mody. W praktyce jednak wciąż cieszą się one ogromnym zainteresowaniem, a jedyna zmiana polega na tym, że tradycyjne firany są coraz częściej zastępowane przez modne firanki dostępne w różnych kolorach i rozmiarach. Szeroki wybór firanek sprawia, że można je stosować w oknach balkonowych, sypialni, do pokoju dziecka, kuchni i w wielu innych pomieszczeniach. Zdecydowanie warto powiesić firanki w miejscach, w których domownicy chcą cieszyć się prywatnością oraz stworzyć przytulne wnętrza.

Jak firany wpływają na wpadające do wnętrza promienie słoneczne?

Chociaż firanki przepuszczają światło wpadające do pokoju, to mają na nie istotny wpływ. Firanka działa jak swego rodzaju filtr, który zmiękcza światło. Widać to przede wszystkim na firankach wykonanych z lekkich i półprzezroczystych materiałów. Zmiękczone światło jest rozproszone i mniej intensywne. W praktyce przekłada się to na przyjemną atmosferę i brak ostrego, a przy tym uciążliwego światła. Dodatkowo firany stanowią barierę ochronną przed silnym słońcem, co pozwala uzyskać komfortową temperaturę nawet podczas upalnych dni.

Co przemawia za wyborem firanek?

Za wyborem firanek przemawiają również inne argumenty, z czego najważniejsze jest oczywiście zwiększenie prywatności domowników bez konieczności rezygnowania z naturalnego światła. Firanki nadają wnętrzom lekkości oraz przestronności, a odpowiednio dobrane mogą optycznie powiększyć wnętrza. Jest to również ochrona mebli i wyposażenia przed długotrwałym działaniem promieni słonecznych, które w innym przypadku po pewnym czasie zaczęłyby tracić swój naturalny kolor.

Jak wybrać modne firanki w kilku prostych krokach?

Wybierając nowe firanki do domu lub mieszkania, warto postawić na minimalizm i prostotę. Są to popularne trendy, które pasują do każdego wnętrza i eliminują ryzyko, że zakupiona firanka za jakiś czas wyjdzie z mody. Najlepszym wyborem są proste firany o jednolitych kolorach bez przesadnej ilości zdobień. Warto również zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów została wykonana firanka. Wybierając ekologiczne produkty (na przykład firany z bawełny lub lnu) można wprowadzić do wnętrz odrobinę naturalności. Nie można też zapominać, że firanki muszą pasować do stylu, w jakim zostało urządzone pomieszczenie.

Jak można zadbać o firanki?

Jeżeli chodzi o pranie firanek, to najlepiej to robić przynajmniej raz na pół roku, aby można było pozbyć się kurzu i innych zanieczyszczeń. W kwestii prasowania lub przechowywania warto zapoznać się z zaleceniami producenta, ponieważ mogą się one różnić w zależności od zastosowanych materiałów.

Firanki od lat stanowią modny, a do tego funkcjonalny przykład praktycznej dekoracji wnętrz, przez co można je spotkać w zdecydowanej większości domów i mieszkań. Nic też nie wskazuje na to, aby coś się miało pod tym względem zmienić, szczególnie że firanki zapewniają domownikom prywatność, rozpraszają światło i chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem. Istotny jest również ich wpływ na tworzenie przytulnych wnętrz. Chociaż w ostatnich latach oferta firanek poszerzyła się o przeróżne kolory, wzory i materiały, minimalistyczne rozwiązania wciąż cieszą się ogromną popularnością. Warto jedynie pamiętać o regularnym czyszczeniu i pielęgnacji firanek, aby mogły posłużyć przez wiele lat, zachowując swój elegancki wygląd.

Artykuł sponsorowany.