Do moich rąk wpadły dwa nowe produkty Eachine. Dwa nowe VTX’y o bardzo przyzwoitych parametrach oraz wciąż, jak to w przypadku chińskiego producenta bywa, niezbyt wygórowanej cenie. Choć z wyglądu, a raczej konstrukcji na pierwszy rzut oka wydają się dość podobne to różni je bardzo wiele.

Oba transmitery przeznaczone są do quadów 5 calowych (lub większych) i montowane są wraz z resztą naszej elektroniki na 30 mm stack’u. Oba także używają złącza antenowego MMCX, a do każdego z nich producent dołącza prostą antenę liniową oraz pigtail, który zakończony jest w zależności od naszego wyboru na stronie produktu złączem SMA lub RP-SMA.


Gdzie kupić?


Zacznijmy od Eachine TX1200

TX1200 to nadajnik ze zmienną mocą od 25 aż do 1000 mW i choć brzmi to imponująco w nadajniku za kilkanaście dolarów, to nie sądzę żeby realne odczyty były tak wysokie. Producenci, a szczególnie Eachine lubi troszkę przekłamywać w swoich danych technicznych “na papierze”. Z drugiej strony patrząc, jeżeli nadajnik osiągnie choćby 750-800 mW w trybie największej mocy to zdecydowanie będzie to dla mnie zadowalający wynik.

eachine-tx-1200-td-600-vtx-techboss-pl-01

Należy jednak pamiętać, że nadajniki wideo o dużej mocy mają też swoje “problemy”. Z pewnością będą pobierały więcej prądu z naszego pakietu, niż te, które nadają ze zmniejszoną mocą oraz będą generowały bardzo dużo ciepła, co w skrajnych przypadkach może zaszkodzić innej elektronice na pokładzie naszego quada. VTX możemy zasilić napięciem w przedziale 7-26V, czyli bezpośrednio z lipo od 2S do 6S. Na płycie znajduje się regulator napięcia i wyprowadzenie 5V do kamery.

eachine-tx-1200-td-600-vtx-techboss-pl-01

Eachine TX1200 korzysta z 6 pinowego złącza JST-GH, znanego mi lepiej z trochę starszych, ale solidnych VTX’ów HolyBro Atlatl oraz Atlatl V2, które nigdy nie sprawiało problemu, ale należy się liczyć z tym, że to głownie przez niego wysokość całej płytki rośnie.

W zestawie z transmiterem znajduje się długi sylikonowy przewód zakończony 4 pinowym JST-SH oraz dużym czerwonym JST wyprowadzającym przewody do zasilania VTX’a. Na płycie z elektroniką znajdziemy również mikrofon, diody led sygnalizujące kanał nadawania oraz niewielki przycisk do jego zmiany.

eachine-tx-1200-td-600-vtx-techboss-pl-01

Co jednak najbardziej spodobało mi się, kiedy po raz pierwszy obejrzałem ten kawałek elektroniki to jego spód. Czarna idealnie płaska powierzchnia, która świetnie wpasuje się w naszą “elektroniczną” wieżę w quadzie i nie zagrozi przy tym, że powstanie przypadkowe zwarcie, a do tego zyskujemy sporą oszczędność miejsca, którego w moim przypadku zawsze jakoś brakuje.

eachine-tx-1200-td-600-vtx-techboss-pl-01

Czy Eachine TD600 jest gorszy?

Jeżeli chodzi o moc deklarowaną na papierze, to owszem posiada “jedyne” 800 mW, które w teorii pozwala na latanie nawet na kilka km, więc to raczej dla większości nie będzie problemem. Eachine TD600 tak jak jego mocniejszy poprzednik obsługuje 40 kanałów, może być napięciem od 7 do 26V, obsługuje smart audio, posiada złącze MMCX, ale od TX1200 różnią go 3 kwestie.

eachine-tx-1200-td-600-vtx-techboss-pl-01

Po pierwsze zamiast uciążliwych i mało czytelnych ledów wykorzystanych w TX1200, w TD600 znajdziemy niewielki wyświetlacz, który jasno i wyraźnie wskaże nam aktualny kanał oraz moc z jaką nadaje transmiter.

eachine-tx-1200-td-600-vtx-techboss-pl-01

Po drugie wysokie, plastikowe złącze JST-GH zastąpiono bezpośrednio przylutowanymi przewodami do VTX’a, które dodatkowo zabezpieczono izolacją w płynie. Zyskuje na tym z pewnością waga oraz wysokość płytki, ale tracimy możliwość szybkiego odpięcia nadajnika podczas kolejnego serwisowania naszego racera.

eachine-tx-1200-td-600-vtx-techboss-pl-01

Po trzecie odwracając VTX szybko zorientujemy się jaki ciekawy dodatek kryje się pod spodem. Znajdziemy tam oczywiście czytnik, obsługujący karty micro SD o maksymalnej pojemności 32GB i przechwytujący wideo bez zakłóceń w niewiadomej mi jeszcze rozdzielczości, czyli DVR.

eachine-tx-1200-td-600-vtx-techboss-pl-01

W zestawie znajdziemy identyczną jak w przypadku TX1200 krótką antenę liniową oraz dużo dłuższy pigtail kątowy, który bez problemu powinien wystarczyć nam do zamontowania “dużej” anteny w każdej ramie.

eachine-tx-1200-td-600-vtx-techboss-pl-01

Testy sprawności obu vtx’ów pojawią się pewnie wkrótce, bo już szykuję nowego quada na którym będę mógł przetestować oba produkty. Na pewno też nie zabraknie nagrań z wbudowanego DVR’a, ale na to wszystko potrzeba jeszcze trochę czasu, a ten artykuł na pewno zostanie zaktualizowany.


Sprawdź aktualną cenę

Eachine TX1200 lub Eachine TD600