W moje ręce wpadł kolejny mikrus od GEPRC, czyli Smart 35 HD. Choć na ten moment ilość modeli dostępnych na rynku w tym rozmiarze można policzyć na palcach jednej ręki, to jestem pewny, że już wkrótce sytuacja ta się zmieni diametralnie. 


GEPRC Smart 35 HD


DronePromo

 

 

Smart 35 HD to nowy freestylowy mikrus od GEPRC w mało popularnym rozmiarze 3,5 cala. Model ten wydaje się być łudząco podobny do ich wcześniejszego, 2,5 calowego Phantom’a i choć to całkiem inna klasa, to widać, że GEPRC Smart 35 HD był mocno inspirowany jego wyglądem.

Specyfikacja

Model obecnie oferowany jest w dwóch wersjach – analogowej z 600mW VTX’em oraz oczywiście  cyfrowej z kilkoma, różnymi odbiornikami do wyboru.

Rama w rozmiarze 155 mm wygląda na solidną. Górny pokład ma grubość 2 mm, dolny aż 4 mm (unibody), a dodatkowo możemy wzmocnić go dołączonymi do zestawu niewielkimi poprzeczkami wykonanymi z karbonu.

Na pokładzie Smart’a znajdziemy też najnowsze AIO GEP-F411-35A, czyli flight controller z procesorem F4, żyroskopem MPU6000 oraz zintegrowanym ESC BLHeli_S 35A. Niestety na płycie dostępne są tylko dwa UART’y.

Silniki w rozmiarze 1404 3850KV obracają śmigłami Emax Avan Scimitar 3528, a za wideo w moim przypadku odpowiada klasyczna Vista z kamerą Nebula Nano V2. 

Ogólne wrażenia

Po przelataniu kilku pakietów muszę przyznać, że Smart 35 jest nie tylko cichy i lekki, ale również bardzo zrywny. Jeden punch i po sekundzie jesteśmy kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Ewidentnie widać, że mocy mu nie brakuje, a mimo wszystko połączenie 3,5 calowych śmigieł od Emaxa z silnikami GR1404 jest bardzo wydajne, bo czasy lotu są zdecydowanie nieprzeciętne.

Dron wpisuje się w kategorię poniżej 250g. Bez baterii waży 146 g, z 4S 650 mAh – 230g, z 750 mAh 238g, a z największą 850-tką – 243g. Największe lipo pozwoliło mi pozostać ponad 7 minut w powietrzu, a tak naprawdę wcale nie czuć, żeby było mu ciężko! Wręcz przeciwnie. Myślę, że nawet dokładając “naked GoPro” wciąż będzie latał bardzo przyzwoicie.

Mój wynik jest niezły, choć muszę przyznać, że starałem się latać dość ostrożnie. W zestawie znajdziemy jedynie jeden set śmigieł, których na dzień dzisiejszy nie można dostać nigdzie u nas w kraju. Nawet w Chinach nie licząc śmigieł dla cinewhoopów, tych przeznaczonych do freestyle’u jest jak na lekarstwo. Zanim więc, zdecydujecie się na zakup tego modelu pomyślcie o zapasowych propach.

Jeśli mógłbym jeszcze coś doradzić to nie polecam mocowania anten odbiornika w sposób przewidziany przez producenta (anteny wsunięte w czarne rurki umieszczone w tylnym wydruku). Wygląda to estetycznie, ale jest to sposób bardzo nietrwały. Wielokrotnie montując anteny XM+ czy R-XSR w innych modelach szybko się ich pozbywałem i tak samo było i tym razem.

Tune w odczuciach jest bardzo… nazwałbym to ostry. Według mnie quad ma bardziej zacięcie racingowe, niż freestylowe, lata w porządku, choć propwash nie został do końca wyeliminowany i gdzieniegdzie się pojawiał. Nie mamy tu włączonych filtrów RPM, a standardowo ustawiony jest DSHOT300, więc myślę, że można by tu też sporo poprawić.

Zastanawiacie się co z obrazem? Mamy tu bowiem Nebule Nano V2, której nie ma co ukrywać, sporo brakuje do oryginalnej kamery DJI, czy Nebuli Pro, jednak ten zauważalnie gorszy obraz nie przeszkadzał mi mocno w zabawie. Ze względu na ogólną sytuację na świecie i problemy z dostępnością komponentów, coraz częściej w dronach BNF montowana jest właśnie ta kamera i niewiele jesteśmy w stanie z tym zrobić.

Podsumowanie

GEPRC Smart 35 HD w kilku słowach, to mały i lekki model, który ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Latanie tą 3,5 calówką bardzo przypomina latanie klasyczną “piątką”, choć czuć tą lekkość, której mi trochę brakuje w większych quadach.

Nebula Nano V2 nie jest idealną kamerą, ale to chyba jedyne do czego mógłbym się przyczepić. Bardzo solidna rama, która i tak nie pozwoliła przekroczyć magicznej liczby 250g, świetne czasy lotu no i ten zapas mocy sprawiają, że jest to świetna propozycja nie tylko dla osób lubiących mniejsze modele, ale właściwie dla każdego. Według mnie jest to model godny polecenia, ale już czekam na propozycje innych producentów. Czy zaskoczą nas czymś jeszcze?


GEPRC Smart 35 HD


DronePromo