Zacznę od tego, że bylem naprawdę zaskoczony, kiedy rozpakowałem Gteng T909. Jak to już w wielu chińskich produktach bywa, mały biały kartonik o niezbyt solidnej konstrukcji skrywał całkiem przyjemny gadżet, który ma co najmniej kilka zastosowań, a w dodatku istnieje na rynku już tak długo, że społeczność dawno zadbała o odpowiednie jego ulepszenie.

Gteng T909 – Specyfikacja

gteng-fpv-zegarek-techboss-pl-02

Gteng T909 to niewielki zegarek z 2 calowym wyświetlaczem TFT o rozdzielczości 960 x 240 pikseli oraz wbudowanym odbiornikiem 5,8 Ghz! Wprawdzie normalnym zegarkiem to on nie jest, bo żadnych funkcji klasycznego zegarka w nim nie znajdziemy, ale przeznaczony jest do noszenia na ręku i swoim wyglądem bardzo go przypomina. Jest on znacznie większy niż klasyczne zegarki, ale w mojej ocenie nie jest tak duży, żeby jego noszenie okazało się niekomfortowe.

gteng-fpv-zegarek-techboss-pl-03

Całkowite wymiary zegarka to 55 mm szerokości na 50 mm wysokości oraz ok. 12 mm grubości. W obudowie zegarka znajdziemy również sprytnie ukrytą, rozkładaną liniową antenę o zysku na poziomie 3 dBi (gain), co jest całkiem dobrym wynikiem oraz wbudowaną jednocelową baterię lipo o pojemności 300 mAh, która wystarcza na około godzinę ciągłej pracy.  Nie jest to jednak problemem, bo pracuje też na podłączonym zasilaniu np. z powerbanka.

gteng-fpv-zegarek-techboss-pl-04

Wbudowany odbiornik wideo obsługuje 4 pasma (bandy) oraz 32 kanały. Są to pasma A, B, E i F. Jak pewnie zauważyliście brakuje tu niestety RaceBanda, co jest pierwszym minusem, jaki zauważyłem już na początku. Jest jednak na to pewna rada, ale o tym później.

gteng-fpv-zegarek-techboss-pl-05

Gteng T909 – Budowa i funkcje

Cała konstrukcja jest dość prosta. Przyjemna dla oka zielona obudowa po swojej prawej stronie skrywa dwa przyciski, z których pierwszy odpowiada za włączanie i wyłączanie zegarka, drugi zaś po przyciśnięciu zmienia kanały, a po przytrzymaniu pasma.

gteng-fpv-zegarek-techboss-pl-06

W dolnej części zegarka znajdziemy symbol błyskawicy oznaczający ładowanie, a w dalszej części możemy sprawdzić na jakim obecnie kanale i paśmie ustawiony jest odbiornik.

gteng-fpv-zegarek-techboss-pl-07

Lewa strona to tylko port micro USB służący do ładowania i rozkładana antena, którą możemy ustawić pionowo dla lepszego zasięgu.

gteng-fpv-zegarek-techboss-pl-08

Zegarek działa szybko i stabilnie, nie ma tam żadnego systemu, menu czy żadnych ustawień, więc nie ma też co się dziwić. Podczas mojego kilku godzinowego testowania na biurku, nic się z nim nie działo. Na testy w terenie przyjdzie jeszcze czas, choć ludzie twierdzą, że zasięg na tej małej antence naprawdę daje radę.

Z drugiej strony nie sądzę, żeby ktoś chciał na 2 calowym monitorze latać, bo nawet mając go na ręku, to trudno było by trzymać w ręce transmiter i patrzeć prosto na zegarek w jednym czasie.

Gteng T909 – Modyfikacje

To dopiero w tym momencie ten zegarek nabiera nowego zastosowania oraz rozszerza swoje możliwości. Jak można przeczytać w dość niedługim temacie na rcgroups, Gteng T909 można wyposażyć w OSD oraz Autoscan, odblokować pasmo dla Racebanda, a także zmienić tą małą antenę na pigtail zwiększając znacznie jego zasięg, do tego są takie udogodnienia jak np. RSSI czy wyświetlanie napięcia baterii.

gteng-fpv-zegarek-techboss-pl-09

Cały mod nie wydaje się trudny. Flashowanie Micro OSD odpowiednim firmwarem, jeden regulator napięcia z 3V na 5V, kilka kabli i powinno działać. Najgorszy etap to dla mało wprawionych elektroników (w tym też mnie) przylutowanie dwóch przewodów do nogi procesora. Nie mniej jednak spróbuje, jeżeli polegnę to zegarek wyląduje w koszu, ale jeżeli się uda, w co głęboko wierzę, to napiszę polską wersję tego poradnika krok po kroku, a być może ktoś jeszcze na tym skorzysta. Zainteresowani?

Aktualizacja 31.12.2018
Zegarek sprzedawany obecnie trochę różni się od mojej starszej wersji jednak “czarny Boscam” to dokładnie to samo w innej obudowie.


Zainteresowany zegarkiem Gteng T909?

SPRAWDŹ CENĘ TUTAJ