Elektryczna szczoteczka do zębów może dokładnie wyczyścić jamę ustną w porównaniu z manualnymi szczoteczkami do zębów. Według tego badania, po trzech miesiącach używania elektrycznych szczoteczek do zębów, nastąpił 21% spadek płytki nazębnej. Jeśli chodzi o zapalenie dziąseł, to po okresie od jednego do trzech miesięcy użytkowania zaobserwowano 6% redukcję, natomiast po trzech miesiącach – 11%. Sugeruje to skuteczność elektrycznych szczoteczek do zębów w stosunku do szczoteczek manualnych.

Elektryczne szczoteczki do zębów są nieco droższe od manualnych, ale stają się bardziej dostępne ze względu na ich rosnącą popularność. Większość elektrycznych szczoteczek do zębów ma teraz wymienne główki, i to nie bez powodu. Jeśli włosie Twojej szczoteczki do zębów niszczeje, możesz po prostu wymienić główkę na nowszą.

W tym artykule wyjaśnimy, jak często należy wymieniać główki szczoteczek elektrycznych, aby nie wyrzucać niepotrzebnie swoich dobrych.

Powody, dla których warto wymieniać końcówki szczoteczek elektrycznych

Z kilku powodów wymiana końcówki szczoteczki elektrycznej jest ważna.

Zapobieganie infekcjom

Jednymi z najczęstszych przyczyn chorób jamy ustnej są infekcje bakteryjne i wirusowe. Szczoteczka do zębów może być nośnikiem rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów. Ponadto, bakterie mogą gromadzić się przez dłuższy czas, jeśli szczoteczki nie są odpowiednio przechowywane. Ponadto szczoteczka do zębów traci skuteczność im więcej jest używana, ponieważ zużywa się jej główka. Może to znacznie zmniejszyć jej zdolność do usuwania płytki nazębnej, bakterii i wirusów.

Wymieniając główki szczoteczki do zębów, można zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować możliwość zakażenia bakteryjnego! Terminowa wymiana główek szczoteczki do zębów również zmniejsza szansę na nagromadzenie się bakterii i zanieczyszczenie.

Dodatkowo, utrzymywanie elektrycznej szczoteczki do zębów w czystości może zmniejszyć ryzyko infekcji bakteryjnej.

Ochrona dziąseł

Włókna szczoteczek do zębów są wykonane z nylonu. Krawędzie tych włókien są zaokrąglone podczas produkcji, pozostawiając miękką krawędź, która jest mniej ścierna dla szkliwa i tkanki dziąseł.

Podobnie jak wszystko inne, włosie szczotek z czasem ulega pogorszeniu w wyniku codziennego użytkowania. Te zużyte włosie wraca do swojego dawnego, poszarpanego, ostrego kształtu. Recesja dziąseł, krwawienie i erozja szkliwa mogą być skutkiem używania zużytej główki szczoteczki do zębów.

Poza utrzymaniem główki szczoteczki elektrycznej w stanie wolnym od bakterii, wymiana główki szczoteczki ochroni szkliwo i dziąsła Twoich zębów przed zużyciem przez nadwyrężoną główkę szczoteczki.

Jak często należy wymieniać główkę szczoteczki elektrycznej?

Nic nie jest stworzone po to, by trwać wiecznie, a jak już czytaliśmy, główki szczoteczek do zębów również ulegają degradacji z czasem. Wymiana szczoteczek do zębów lub, w przypadku szczoteczek elektrycznych, główek szczoteczek jest częścią właściwej higieny jamy ustnej. Używanie jednej główki przez długi okres czasu może wydawać się dla Ciebie w porządku, ale na dłuższą metę jest to niebezpieczne dla Twojego zdrowia. W porównaniu do zużytej główki, nowsza jest bardziej skuteczna w czyszczeniu jamy ustnej.

Szczoteczki do zębów lub ich główki należy wymieniać co trzy do czterech miesięcy lub częściej, jeśli włosie zaczyna się strzępić lub zużywać.

Kiedy należy szybciej wymienić główkę szczoteczki elektrycznej?

Jak sugeruje większość dentystów, należy wymienić główkę szczoteczki elektrycznej wcześniej niż po dwóch lub trzech miesiącach, jeśli wykazuje ona widoczne zużycie. Za najlepszą praktykę uważa się zawsze wymianę główki przed wyznaczonym czasem, nawet jeśli nie widać zużycia włosia. Pomoże to utrzymać zdrowe usta i powabny uśmiech.

Ustawienie przypomnień jest dobrym pomysłem przy używaniu nowej główki, ponieważ pomoże Ci to pamiętać, kiedy nadszedł czas na jej wymianę.

Niektóre elektryczne szczoteczki do zębów posiadają wbudowany timer, który powiadamia Cię o konieczności wymiany główki.

Jeśli Twoja elektryczna szczoteczka do zębów nie ma wbudowanego timera, możesz sprawdzić ten niesamowity przewodnik i znaleźć swoją następną inteligentną elektryczną szczoteczkę do zębów.

Jak wymienić główkę szczoteczki elektrycznej?

Wymiana główki szczoteczki elektrycznej jest dość prosta. Nie potrzebujesz technika ani żadnego rodzaju narzędzi, aby ją wymienić. Wszystko, co musisz zrobić to:

Zdjąć zużytą główkę szczoteczki, pociągając ją do góry.
Opłukać rączkę szczoteczki.
Upewniając się, że jest ona prawidłowo ustawiona, wepchnij świeżą główkę do szczoteczki.
W zależności od posiadanej szczoteczki elektrycznej, procedura może się zmienić. Może być konieczne zastosowanie się do instrukcji obsługi dołączonej do szczoteczki.

Kilka ważnych wskazówek dotyczących wymiany główki elektrycznej szczoteczki do zębów

Chociaż wymiana główki szczoteczki elektrycznej jest nieskomplikowana i dość prosta, może stanowić wyzwanie dla małych dzieci lub osób starszych.

Możesz łatwo wymienić główkę szczoteczki do zębów, korzystając z poniższych szybkich wskazówek:

Nie próbuj ściągać główki, gdy szczoteczka jest włączona.
Podczas zdejmowania główki należy unikać zbyt mocnego pociągnięcia.
Główka może być zabezpieczona w swojej pozycji za pomocą blokady, spróbuj ją najpierw odblokować.
Kiedy zaczynasz używać nowej główki, ustaw przypomnienie. Pomoże to śledzić, kiedy i jak często należy wymieniać głowicę. Jeśli jest to dla Ciebie zbyt skomplikowane, możesz poszukać szczoteczki elektrycznej z wbudowanym przypomnieniem.
Przeczytaj instrukcję obsługi, jeśli została dostarczona przez producenta.

Podsumowanie

Pierwszym krokiem do uniknięcia ubytków i zachowania swoich perłowych białek jest praktykowanie dobrej higieny jamy ustnej. Szczoteczki są niezbędne dla całej jamy ustnej, nie tylko dla zębów.

Elektryczne szczoteczki do zębów eliminują kłopot związany z ręcznym szczotkowaniem. W porównaniu do szczoteczek manualnych, te elektryczne mogą czyścić dokładniej. Proces wymiany główki szczoteczki elektrycznej jest dość prosty. Nie będziesz miał żadnych problemów z wymianą główki szczoteczki do zębów, jeśli zastosujesz się do prostych instrukcji zawartych w tym artykule.

Dziękuję za przeczytanie. Mam nadzieję, że ten wpis na blogu okazał się pomocny. Nie zapomnij wymienić główki swojej elektrycznej szczoteczki do zębów.