Najwyższy czas porozmawiać o bezpieczeństwie, czyli po co Ci Xiaomi Mijia smart IP camera.

Xiaomi-mijia-1080P-Smart-IP

Kamera IP, czyli urządzenie, które możesz postawić gdziekolwiek w zasięgu Wi-Fi i oglądać przekazywany przez nią obraz na żywo w swoim telefonie, jest czymś co każdy z nas powinien mieć. To coś więcej niż alarm, a zastosowań dzięki zaawansowanej technologi od Xiaomi jest znacznie więcej. Pozwól, że od tego właśnie zacznę dzisiejszą recenzję, czyli:

Po co mi Xiaomi Mijia IP camera?

Zastosowanie podstawowe Xiaomi Mijia, to ochrona domu i mienia. Wyciągasz kamerkę z pudełka, podłączasz do prądu, ustawiasz w odpowiednim miejscu, łączysz z routerem Wi-Fi i telefonem, i gotowe. Możesz będąc w pracy sprawdzić co właśnie robią Twoje koty albo czy przypadkiem nie ma w domu kogoś, kogo nie powinno tam być. I w zasadzie to już wystarczający powód, aby kamerę IP od Xiaomi kupić, ale to tylko początek.
Kamera IP Xiaomi mijia 1080P Smart IP Zastosowanie nr 2, czyli to do czego ja sam jej często używam. Mianowicie podgląd na drukarkę 3D. Drukarki 3D mają to do siebie, że warto na bieżąco obserwować, czy wszystko jest ok, a mając ją w innym pomieszczeniu nie możemy jej mieć cały czas na oku albo wychodząc na chwilę nie możemy jej ze sobą zabrać. Wtedy właśnie Mijia będzie bardzo dobrym wyborem, zwłaszcza że pokazuje obraz w rozdzielczości 1080P, więc dobrze widać, to co chesz widzieć. Wyobraź sobie, Ty leżysz w łóżku i czytasz książkę, w piwnicy drukuje się model na drukarce 3D, a obok Ciebie jest telefon, na którym na bieżąco możesz śledzić postępy.

Zastosowanie nr 3, co prawda są do tego dedykowane urządzenia, ale przez to, że Xiaomi mijia 1080P można odczepiać od podstawki, to możecie wykorzystać ją jako podgląd tego co dzieje się przed waszymi drzwiami. Czy do drzwi dzwoni kurier, czy ludzie z ulotkami, możecie też sprawdzić, czy listonosz, który zostawił awizo, rzeczywiście do was przyszedł. ;)

Po czwarte, i kolejne oczywiste zastosowanie, to ustawienie Mijia tak, aby było widać to co jest za waszym oknem, np. widok na podwórko. Wtedy będąc jeszcze w łóżku możesz sprawdzić jaka jest pogoda i wybrać w co dziś się ubrać, to dodatkowe kilkadziesiąt sekund, które rano możesz bezkarnie spędzić w łóżku. Do tego dzięki świetnemu rozwiązaniu jakim jest widoczna poniżej selektywna strefa detekcji ruchu, możesz ustawić ją tak, aby nagrywała zawsze gdy ktoś wejdzie na Twoje podwórko, ale np. nie wtedy, gdy w tle będzie przejeżdżał samochód.

To naprawdę świetna funkcja. Użyć jej możesz także w domu, np. jeśli chcesz aby widziała całe (w końcu jej pole widzenia to aż 130°, czyli całkiem sporo) mieszkanie, ale nagrywała tylko jeśli ktoś otworzy drzwi, to po prostu ustawiasz selektywną detekcję ruchu właśnie na te drzwi.

Xiaomi Mija IP kamera

Zastosowanie piąte, pewnie mało osób o tym myśli, ale wg mnie warto o nim pamiętać. Kamera IP Xiaomi Mija, ma możliwość komunikacji głosowej w dwie strony. Tzn, że nie tylko słyszysz to co słyszy kamera, ale też możesz mówić przez wbudowany w nią głośnik (mówiąc, do swojego telefonu). Kamerę w takim celu można np. ustawić w domu starszych rodziców, czy u dziadka albo babci. Tak, aby widzieć czy wszystko u nich w porządku, a w razie czego w prosty sposób się z nimi skomunikować. Zapytać przez wbudowany głośnik, czy wszystko w porządku jeśli np. nie odbierają telefonu. Oczywiście głośnik można też wykorzystać we własnym domu, aby powiedzieć dzieciom, że widzimy jak podjadają ciastka albo poinformować włamywacza, że jest nagrywany, a policja jest już w drodze. :)

Kamera IP Xiaomi mijia 1080P Smart IP

Ale to nie wszystko, to tylko te zastosowania, które przyszły mi do tej pory do głowy używając kamery IP, a możliwości jest na pewno zacznie więcej.

Pierwsze wrażenie – czyli przejdźmy do rzeczy

Xiaomi Mijia IP, robi naprawdę dobre wrażenie. Jest jasna, elegancka, wykonana z dobrej jakości materiałów, przyjemnych w dotyku plastików, a jej design na pewno jest nowoczesny i nie „przeszkadzający”. Dzięki czemu możesz postawić ją wszędzie, na komodzie w przedpokoju, na szafce nocnej w sypialni, na biurku w gabinecie, czy na regale w recepcji i nigdzie nie będzie przeszkadzać, ani rzucać się w oczy. Możesz ją też wyjąć z obudowy i delikatnie ukryć, tak aby była prawie niezauważalna.

Kamera IP Xiaomi mijia 1080P Smart IP

Zestaw jest bardzo minimalistyczny, bo też kamerka IP nie wymaga specjalnego osprzętu. W pudełku znajdziesz kamerkę, podstawkę, instrukcję i ładowarkę, i to w zasadzie wszystko czego będziesz potrzebował.

Instalacja

Tutaj dochodzimy do jedynej wady jaką ma ta kamerka, czyli instrukcji w języku chińskimi. Na szczęście oprogramowanie, którego się z nią używa jest już w języku angielskim, a sama instalacja jest tak prosta, że ta instrukcja i tak nie jest potrzebna. Ściągasz aplikację na telefon, podłączasz kamerkę do prądu, w aplikacji wybierasz Xiaomi Mijia 1080p IP camera, klikasz połącz, wpisujesz hasło do Wi-Fi, pokazuje Ci się na ekranie kod QR, który ustawiasz przed kamerką i gotowe. Zajmuje to dosłownie kilka minut. Pozostało jeszcze, patrząc na obraz z kamery w telefonie, ustawić kamerkę w odpowiednim miejscu i gotowe. A jeśli w przyszłości będziesz chciał ją przestawić w inne miejsce, to zwyczajnie odłączasz ją od prądu, podłączasz w innym miejscu i gotowe, ważne tylko, aby była nadal w zasięgu

routera 2.4 GHz lub 5 GHz, bo działa w obu tych pasmach.

Jakość wideo

Jak już mogliście zobaczyć na filmach u góry, jakość jest naprawdę przyzwoita, zarówno w dzień jak i w nocy. Dzięki wbudowanemu oświetleniu w podczerwieni, w nocy kamerka widzi bez problemu wszystko w zasięgu 10m, co jest naprawdę dobrym wynikiem w tej cenie.

Dlaczego wybrać właśnie Xiaomi Mijia 1080p smart IP camera?

Bo nagrywa w rozdzielczości 1080p, jej pole widzenia to 130°, nagrywa w nocy wszystko w odległości 10m, ma wbudowany głośnik, przez który możesz coś powiedzieć i posiada selektywną detekcję ruchu. A to wszystko w zaskakująco niskiej cenie, ładnej obudowie i prostocie użytkowania.

Zapytasz: „A co jeśli nie chcę być nagrywany we własnym domu?”

To wystarczy, że dokupisz opaskę Xiaomi Mi Band albo urządzenie z iOS i gdy tylko kamera wykryje Twoją obecność w mieszkaniu, od razu przejdzie w stan uśpienia i nie będzie nagrywać, dopóki nie opuścisz mieszkania.

Trochę danych technicznych:

Marka: Xiaomi
Model: Mijia
Rozdzielczość video: 1080P
Detekcja ruchu: Selektywna, do odległości 15 m
Kolor: Biel i czerń
Porty: Mini USB i miejsce na kartę Micro SD
Kompatybilność: iOS i Android
Waga: 130 g