Zebraliśmy nasz zespół, aby dać wam kilka wskazówek jak używać szlifierki kątowe od podstaw do zaawansowanych technik i skrótów. Szlifierki kątowe są sterowane za pomocą spustu, łopatki lub przełącznika. Obracają one tarczę z niewiarygodną prędkością w celu szlifowania, rozdrabniania lub cięcia metalu. Wiele zastosowań szlifierki kątowej sprawia, że jest ona wszechstronnym narzędziem wykorzystywanym przez wielu profesjonalistów. Przy tak dużej elastyczności do dyspozycji, szlifierka kątowa ma również stromą krzywą uczenia się w porównaniu do wielu innych narzędzi.

 

WSKAZÓWKA 1 – UŻYWAJĄC SZLIFIERKI KĄTOWEJ, CHROŃ SIĘ!

Przed użyciem szlifierki kątowej, warto zaopatrzyć się w sprzęt ochrony osobistej, odpowiedni ubiór doda ci pewności podczas pracy. W rzeczywistości szlifierka kątowa jest głośnym narzędziem, które wyrzuca wokół siebie mnóstwo zanieczyszczeń. Ponadto, nie zawsze szlifujesz lub polerujesz. Często praca wiąże się z cięciem szlifierką kątową. Jeśli nieumiejętnie posługujesz się tarczą tnącą lub po prostu masz pecha, może ona zamienić się w odłamki o dużej prędkości.

Z tych powodów, zrobisz sobie przysługę, jeśli weźmiesz ochronę słuchu, długie rękawy, rękawice i coś do osłony całej twarzy. Nie chcesz przecież wziąć gorącego odłamka tarczy do ręki.

Pro Tip: Rozpadnięcie się tarczy tnącej przy 10 000 obr/min to nie żart. Nic nie możesz zrobić, gdy to się stanie. W związku z tym, zawsze należy nosić pełną osłonę twarzy podczas używania tarczy tnącej – nawet jeśli używasz osłony. Szlifowanie i używanie tarczy listkowej nie stanowi zazwyczaj takiego samego zagrożenia, więc osłona i odpowiednia ochrona oczu są często wystarczające.

 

WSKAZÓWKA 2 – USTAW NARZĘDZIE PRAWIDŁOWO I OBSERWUJ ISKRY!

Skierowanie iskier z dala od ciała to klucz do sukcesu przy pracy z szlifierką kontową.
Ponieważ szlifierki kątowe szybko usuwają duże ilości materiału, należy zmniejszyć ryzyko poprzez odpowiednie ustawienie narzędzia. Używanie szlifierki kątowej w różnych zastosowaniach i z niektórymi przystawkami wymaga różnych kątów. Upewnienie się, że iskry i odłamki lecą z dala od ciała, zmniejsza ryzyko obrażeń. Również Twoje ubranie robocze będzie dłużej służyć!

 

Podczas szlifowania powierzchni i używania tarcz listkowych

Do szlifowania powierzchni należy używać płaskiej części tarczy, zachowując kąt 20°-30° pomiędzy narzędziem a powierzchnią roboczą. Ustawić osłonę tarczy z tyłu, w kierunku ciała. Płynnym ruchem w przód i w tył prowadź tarczę listkową po materiale. Pozwól, aby tarcza wykonała pracę, ale nie krępuj się wywierać wystarczającego nacisku, aby upewnić się, że jesteś produktywny, jednocześnie trzymaj szlifierkę kątową pewnie w dłoniach pod lekkim kątem.

 

Jak trzymać szlifierkę kątową z tarczami tnącymi?

Powinieneś zająć się cięciem na wprost, ponieważ chcesz użyć krawędzi tarczy do cięcia w powierzchni roboczej. Uważaj, aby nie wygiąć tarczy tnącej w żadnym kierunku. W tym trybie osłona zawsze znajduje się na górze, aby chronić Cię przed odłamkami. Noszenie osłony chroni również przed przedwczesnym uszkodzeniem tarczy. I pamiętaj – jeżeli osłona nie znajduje się pomiędzy tarczą a Twoją twarzą, przesuwaj ją, aż się znajdzie.

Lekkie szlifowanie lub polerowanie

Podczas szlifowania narzędzie należy trzymać pod kątem 5°-10° delikatnie dociskać do szlifowanej powierzchni. Przy prawie wszystkich zastosowaniach szlifierki należy stosować minimalny nacisk. Należy pozwolić, aby narzędzie i tarcza wykonały ciężką pracę nawet w warunkach domowych.

WSKAZÓWKA 3 – AKCESORIA MUSZĄ BYĆ DOPASOWANE DO OBROTÓW SZLIFIERKI

Zakładając tarczę sprawdź specyfikacje producenta. Maksymalna liczba obrotów na osprzęcie powinna odpowiadać lub przekraczać maksymalną liczbę obrotów szlifierki, której zamierzasz używać. Jeśli znamionowa prędkość obrotowa osprzętu jest niższa niż szlifierki, istnieje ryzyko, że ściernica rozleci się.

 

DODATKOWE PORADY PROFESJONALISTÓW DOTYCZĄCE UŻYWANIA SZLIFIERKI KĄTOWEJ

Przed przyłożeniem szlifierki do powierzchni roboczej, pozwól narzędziu osiągnąć pełne obroty. Dzięki temu lepiej utrzymasz spójność cięcia i szlifowania.
W przypadku szlifowania i polerowania, należy utrzymywać narzędzie w ruchu, aby uniknąć żłobień, podobnie jak w przypadku szlifierki. Uzyskasz znacznie gładsze i bardziej profesjonalne rezultaty.
Niektóre szlifierki mają włączniki z blokadą. Mają one potencjał, aby włączyć się, gdy tylko otrzymają zasilanie. Oznacza to, że jeśli wymieniasz akumulator, podłączasz przedłużacz lub resetujesz wyłącznik, musisz wyrobić sobie nawyk wyłączania szlifierki. Niektóre szlifierki mają wbudowane zabezpieczenie przed “zerowym napięciem”, aby nie włączały się automatycznie, ale nie wszystkie. Jest to świetna funkcja bezpieczeństwa. Unikaj cięcia kamienia i zakup tarcze diamentowe które zapewniają lepsze właściwości cięcia.
Przed odłożeniem szlifierki kątowej należy upewnić się, że wszystko przestało się kręcić. Nawet lekko obracające się ostrze może uszkodzić powierzchnie robocze i chwycić luźną odzież. Szlifierkę kątową z hamulcem (szlifierka z elektrycznym lub mechanicznym systemem hamowania) naprawdę pomaga uniknąć tych problemów.
Od czasu do czasu trzeba zdjąć osłonę, gdy przeszkadza. Wielu profesjonalistów ma przynajmniej jedną historię o roztrzaskanej tarczy tnącej. Większość osłon obraca się, aby nieco ułatwić życie. Większość tych narzędzi obraca się z prędkością ponad 10.000 RPM. Ogólnie rzecz biorąc, chcesz mieć tę osłonę na sobie bez względu na wszystko!
Jeśli masz jakieś wskazówki lub porady dotyczące używania szlifierki kątowej, nie krępuj się zostawić swój wkład w sekcji komentarzy poniżej!