Jaki jest obecnie najpopularniejszy dobry telewizor wybierany przez Polaków? Z pewnością na liście godnych rozpatrzenia modeli znajduje się szereg telewizorów o przekątnej 55 cali. To idealny wybór zarówno do oglądania filmów, jak i stworzenia domowego centrum rozrywki. Co ciekawe, w zasadzie każdy ranking telewizorów tego typu pokazuje, że na rynku znajduje się kilkaset modeli w przedziale cenowym od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jak nie zagubić się w tym gąszczu? Czy warto zainwestować w droższy telewizor 55 cali, a jeśli tak, to czym dokładnie różni się tańsza opcja od wariantu premium? W poniższym tekście znajdziesz subiektywny ranking TV 55 cali z krótkim komentarzem.

1. Drogi czy tani telewizor – na czym polegają różnice?

2. Sony XR-55X90L

3. LG OLED 55C31LA

4. Samsung Neo QLED QE55QN85CAT

Ile obecnie trzeba zapłacić za najlepsze telewizory? Nasz ranking TV 55 cali pokazuje, że zakup dobrej jakości modelu wcale nie musi pochłonąć majątku. Smart TV z naszego topu to wydatek pomiędzy 5 000 a 6 500 zł.

Drogi czy tani telewizor – na czym polegają różnice?

Oczywiście, dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem stwierdzenie, że telewizor kosztujący 2 000 zł nie będzie dorównywał jakością temu kosztującemu 6 000 zł. Najważniejsze różnice dotyczą rodzaju zastosowanej matrycy, oferowanej przez producenta technologii podświetlenia czy klasy procesora. Każdy z tych czynników bezpośrednio przekłada się na ostateczną jakość wyświetlanego obrazu, zwłaszcza przy materiałach o niższej rozdzielczości, a także w aspekcie odwzorowania kolorów i efektów wizualnych.

W dużym uproszczeniu telewizor 55 cali to:

  • telewizor LCD 60 Hz – w podstawowej wersji
  • telewizor oled LCD 60 Hz – z szerszym zakresem
  • telewizor w technologii oled z matrycą 120 Hz – lepsza jakość obrazu i full HD,
  • telewizor LCD z krawędziowym podświetleniem strefowym i widocznym efektem HDR,
  • telewizor LCD z wielostrefowym podświetleniem FALD lub mini-LED lub matryca OLED z efektem HDR

Wybierając urządzenie, wielu użytkowników patrzy na temat szeroko. Nie skupia się tylko na oglądaniu telewizji, ale również na kinie domowym czy grach, Telewizory wyższej klasy oferują także lepszą płynność działania aplikacji, głównie dzięki wydajniejszym procesorom, a także system Smart TV, estetyczny design oraz doskonałą jakość dźwięku, wynikającą na przykład z udogodnień dolby vision czy opcji dźwięk przestrzenny Dolby Atmos.

Sony XR-55X90L

Świetną jakość obrazu i dźwięku od wielu lat zapewnia już marka Sony. Sony XR-55X90L to wszechstronny telewizor o przekątnej 55 cali z zaawansowanym panelem LCD z podświetleniem FALD. Przez wielu uważany jest za jeden z najlepszych modeli w tej klasie.

Na uwagę zasługuje tu między innymi układ Cognitive Processor XR, o efektach bliskich 4K, z optymalizacją kolorystyki, nasycenia, jasności i przepustowości. Efektem jest bardzo realistyczny obraz, żywe kolory i naturalny kontrast, nawet w zmiennych warunkach oświetlenia. Wszystko to sprawia, że model znajdzie zastosowanie także w przypadku gier nowej generacji rekomendowanych na PlayStation 5. Obsługuje popularne formaty HDR, w tym Dolby Vision, tryby Netflix Calibrated Mode i IMAX Enhanced.

LG OLED 55C31LA

LG OLED 55C31LA to przykład świetnego stosunku jakości do ceny. Zastosowano tu technologię OLED Evo, która pozwala osiągać lepsze parametry jasności i klarowności w porównaniu do standardowych telewizorów OLED. Na uwagę zasługuje przede wszystkim efektywny procesor gwarantujący głębokie i niezwykle realistyczne kolory, a jednocześnie utrzymujący precyzję odwzorowania. Procesor sprawnie skaluje obrazy o niższej jakości źródłowej do jakości zbliżonej do 4K.