Krótka historia

Rok temu po premierze Fuutona 200, jeszcze pod szyldem FuriBee (skąd zmiana nazwy firmy – nie wiadomo) model Fuuton 200 został okrzyknięty jednym z niemal idealnych, gotowych quadów, które można było kupić w tym okresie. Teraz nastał czas na premierę nowej konstrukcji pod nową nazwą firmy, czyli Helifar Fuuton 2. Specyfikacja wygląda obiecująco, ale czy to wystarczy żeby okazał się lepszym dronem niż swój starszy brat?

Fuuton 2

Co zawiera zestaw?

W dużym (chyba niepotrzebnie aż tak) żółtym pudełku znajdziemy oczywiście samego Fuutona 2. Mój przybył w wersji w wersji PNP, ale można go nabyć również o kilka złotych drożej w wersji BNF z odbiornikiem XSR.

Zestaw zawiera również 4 niebradowane żadną marką zapasowe śmigła 5048 (razem 8), pilot do osd w RunCam’ie, tasiemka do żyroskopu w Kakute i kilka innych drobiazgów jak dwustronna taśma klejąca, instrukcję oraz spis użytych w quadzie części wydrukowanych na osobnych kartkach. Jednym słowem nic nadzwyczajnego, ale przecież nie o to tu chodzi. Najważniejsze co siedzi w środku tej “pięciocalówki”.

Fuuton 2

Specyfikacja Fuutona 2

Krótki przegląd użytych w Helifar Fuuton 2 komponentów szybko da ci obraz tego, co siedzi w środku quada oraz czego możemy się po nim spodziewać.

Fuuton 2

  • Rama stretch-X z wymiennymi ramionami o grubości 4mm
  • FC Holybro kakute F4 V2 z OSD
  • ESC BLHeli_32 30A 3-4S
  • Silniki Helifar 2305 2400KV
  • Kamera RunCam micro swift camera  2.3mm
  • VTX Holybro Atlatl 5.8G 40CH 25/100/200/400/600mW ze Smart Audio

Fuuton 2

Zaczynając, więc od początku specyfikacji. Rama Helifar Fuuton 2 według mnie nie jest najpiękniejsza i najbardziej praktyczna, ale jest dość “pojemna” w środku, ma grube, wymienne ramiona, niski profil i wygląda na całkiem wytrzymałą (to się jeszcze okaże).

Kontroler Holybro Kakute F4 V2, to znany i ceniony komponent wśród racerów i freestyleowców. Posiada procesor F4, sporo zapasowych UART’ów przez co umożliwia obsługę telemetrii z ESC czy sterowanie OSD kamery bez joysticka. Posiada również wbudowany barometr, a także osobno odizolowany żyroskop, który zamontowany jest na antywibracyjnej podkładce, czy też gąbce dzięki czemu nie musimy montować żadnych podkładek antywibracyjnych pod samo FC! Powiedziałbym, że jest to bardzo, bardzo ciekawy kontroler.

Fuuton 2 ESC

W modelu Helifar Fuuton 2 użyto również szybkich i mocnych 30 Amperowych,  pojedynczych ESC z oprogramowaniem BLHeli_32 obsługują DShot 1200 oraz lipo do 4S. Na Fuutonie 2 przykryte są czarnym termokurczem, więc nie wiem tego na pewno, ale wydaje się, że są to dokładnie te ESC, które sprzedawane są pod marką Excelvan.

Zapewne, aby ograniczyć koszty zdecydowano się na użycie indywidualnych kontrolerów prędkości, a nie 4in1 ESC na jednej płycie, ale jak się później okazało trochę więcej miejsca w całym “stacku” bardzo się przydało, a nie było by go gdyby Helifar skorzystał z innego rozwiązania.

Fuuton 2 spód

Silniki to najsłabsza część tego zestawu. Wielu innych recenzentów po kilku testach  kwestionuje, że są to silniki 2400KV. Osobiście nie sprawdzałem tych parametrów (ze względu na brak odpowiedniego stanowiska testowego), ale nie tylko to jest rzeczą zastanawiającą. Jest nią też ich jakość, bo choć uzwojenia wyglądają dobrze, to przy próbie dokręcenia ich to ramy gwint w podstawie zaczął się kruszyć! Nie był to odosobniony przypadek, ponieważ inna śruba w innym silniku również odpadła. Użyłem innych dłuższych śrub i powiedzmy, że trzyma, ale sprawdzę to jeszcze w praktyce. Jednak mimo wszytko jakość wykonania silników zasługuje na spory minus.

Fuuton 2 Runcam

Kamera to standardowy Runcam Micro Swift pierwszej generacji w wersji z obiektywem 2.3 mm. Nie jest to zła kamera, wręcz przeciwnie obraz ze Swifta jest całkiem przyzwoity i śmiało można na nim latać, jednak tylko kilka dolarów więcej kosztują sporo lepsze kamery Foxeer’a jak np. Foxeer Arrow Micro Pro.

Holybro-Atlatl-VTXNajlepsze zostawiam na koniec, bo VTX HolyBro Atlatl w Helifar Fuuton 2 posiada praktycznie wszystko, co posiadać powinien dobry nadajnik wideo. Przede wszystkim obsługuje 40 kanałów wraz z RaceBand’em, do tego jest montowany w stacku 30,5 x 30,5mm, ma zmienną moc od 25 do 600mW, antena montowana jest na złączu MMCX, co znacznie obniża ryzyko jej wypięcia, a do tego obsługuje smart audio oraz mikrofon! Smart Audio pozwala na zmianę częstotliwości i mocy nadajnika bezpośrednio z osd lub aparatury bez konieczności wciskania fizycznych przycisków na VTX’ie, choć i taka możliwość istnieje.

Modyfikacje i usprawnienia w Helifar Fuuton 2.

1. Podłączenie R-XSR po FPort do Kakute F4 V2

Nie ma tego wiele, ale zdecydowałem się na dwie zmiany zanim quad trafi na prawdziwe testy w powietrzu.

Do tego modelu wybrałem R-XSR najmniejszy odbiornik Full Range od FrSky z telemetrią. Fuuton 2 (duży plus) był już przygotowany do podłączenia innego odbiornika (XSR), bo z Flight Controller’a wystawała przylutowana już wcześniej wtyczka na 4 przewody, gdzie osobnym przewodem poprowadzono telemetrię.

Zdecydowałem się użyć tutaj najnowszego protokołu F-Port, gdzie sygnał RC + telemetria podłączona jest tylko 1 przewodem. Uwalnia nam to jedno złącze UART i nieznacznie oczyszcza ilość połączeń w dronie.

Do tego zabiegu potrzebne jest flashowanie odbiornika najnowszym firmwarem z numerem 180615 obsługującym F-Port (znajdziesz go tutaj) oraz odpowiednie podłączenie odbiornika do FC, a także jego konfiguracja w BetaFlight.

Do Kakute podłączamy kolejno GND-GND, 5V-5V oraz S-Port-SP. Będzie to wyglądało tak jak poniżej.

RXSR-FPORT-KAKUTE

W zakładce Ports w Betaflight ustawiamy Serial RX na UART 1, a w zakładce Configuration wybieramy Serial Based Reciever (Serial RX) oraz FrSky FPort z menu poniżej. I zapisać zmiany.

Następnie należy wpisać 2 komendy w CLI

set serialrx_halfduplex = OFF
set serialrx_inverted = ON
save

2. Zmiana położenia anteny

Fuuton 2

To jak zamontowana jest antena w Fuutonie 2 nie do końca mi odpowiadało. Wydaje się, że może szybko ulec zniszczeniu, może mieć też gorszy zasięg, a także przez nią quad może być trudniejszy w transporcie. Postanowiłem, że pomimo braku odpowiednich wycięć w górnym pokładzie, które z łatwością pozwalałyby zamontować antenę na opaski zaciskowe postaram się to zrobić w inny sposób.

Do tego celu użyłem uchwytu drukowanego z TPU, którego gotowy model na thingiverse wrzucili ludzie z Emaxa. Przeznaczony jest on do Hawka 5, ale idealnie pasuje również do Fuutona z tym, że ze względu na niski profil ramy i bliskość śmigieł zamontowałem go odwrotnie i antenę skierowałem w dół. Mieści się idealnie.

Czy warto kupić Helifar Fuuton 2?

Helifar Fuuton 2

Zdecydowanie warto. Jest to jeden z nielicznych dronów wyścigowych, które posiadają bardzo dobrą specyfikację, ale niewielką cenę. Poza silnikami, które są wątpliwej jakości cała reszta wydaje się być wyjątkowo dobrym wyborem. Jest to odpowiedni quad dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z tym hobby, nie wydając przy tym majątku.

W późniejszym okresie bez problemu możesz zmienić silniki na te bardziej wytrzymałe, po złamaniu ramy z łatwością wymienisz jej część, a jeśli nawet zdecydujesz się na przebudowę na innej, to już na starcie posiadać będziesz świetne komponenty do budowy i usprawniania twojej najnowszej maszyny.


Wersja PNP bez odbiornika
Sprawdź tutaj: Helifar Fuuton 2 PNP


Wersja BNF z odbiornikiem XSR
Sprawdź tutaj: Helifar Fuuton 2 BNF