Tak, to prawda z kamery Foxeer Box 2 jestem bardzo zadowolony, ale firma nie może teraz spocząć na laurach, wciąż jest jeszcze kilka rzeczy do poprawy. O tym co się udało, a co nie do końca przeczytacie już za chwilę.

Co w zestawie Foxeer Box 2?

Foxeer Box 2


Kup kamerę Foxeer Box 2

Sprawdź cenę


Klasyczne białe pudełko z logo na froncie oraz specyfikacją na tylnej części bardzo mocno kojarzy mi się z telefonami Xiaomi czy OnePlus, które na łamach bloga opisywałem kilka razy. Oczywiście dotarło do mnie mocno poobijane, jak to zazwyczaj bywa, ale przecież nie pudełko, a jego zawartość jest tutaj najważniejsza.

Foxeer Box 2

W środku tego pogniecionego pudła oczywiście piękny, czyściutki Foxeer Box 2, zamontowany od początku w uchwycie, jaki znamy z GoPro Session 5. Do tego producent dorzuca dwa dodatkowe plastiki oraz odpowiednio dopasowane naklejki z klejem 3M, które służą do montażu kamery np. na kasku motocykla lub (jak mi się wydaje) na  kierownicy roweru.

Foxeer Box 2

W zestawie znajduje się też przewód USB-C do ładowania kamery oraz śrubokręt typu Torx, który umożliwi wam odkręcenie i wymianę przedniej szybki, dokładnie tak jak ma to miejsce w Session 5. Co ciekawe zamiast zwykłej szybki możemy założyć na stałe filtr ND, który kosztuje ok. 16 USD i dostępny jest na stronie producenta.

Foxeer Box 2

Pudełko zawierało jeszcze dwie książeczki – instrukcje, w mało przyjaznym języku naszych odległych przyjaciół ze wschodu oraz w bardziej dla mnie zrozumiałym – angielskim.

Muszę się przyznać, że rzadko czytam instrukcję obsługi, ale przejrzałem na szybko tą od Foxeer Box 2 i trzeba zaznaczyć, że tym razem byłem dość zaskoczony, bo nie dość, że instrukcja krótka, kompaktowa, zawierająca tylko najważniejsze informacje o samej kamerze, to w środku znalazłem również wyjaśnienie każdej opcji ustawienia obrazu, a także tzw. ProTip’y, czyli podpowiedzi, jak najlepiej ustawić wybrane opcje w kamerze. Podoba mi się to. Brawo Foxeer.

Rozpakowałem i co dalej?

Kamera jest mała (40 x 40 x 40 mm), ale delikatnie większa niż Session 5 (38 x 38 x 36 mm), którego choć miałem kupić kilka razy, to do dziś się jeszcze nie dorobiłem, a zważywszy na to, że GoPro zaprzestało ich produkcji może i nigdy się nie dorobię.

foxeer-box-2

W górnej części Boxa 2 znajduje się gumowa klapka, pod którą znajdziemy port USB-C do ładowania kamery oraz micro HDMI out, którym wyślemy obraz np. na telewizor. W tym miejscu znajduje się też slot na kartę microSD, którą wsuwa się trochę dziwnie pod kątem 45 stopni.

Z boku dwa przyciski i dwie diody. Jeden przycisk do włączania i wyłączania kamery, a drugi do uruchamiania nagrywania. Pierwsza, większa dioda sygnalizuje nagrywanie oraz tryb (niebieska – wideo, a zielona foto), a druga pozwala rozpoznać czy w kamerze włączony jest moduł WiFi. I to w zasadzie tyle co musicie wiedzieć. Obsługa jest prosta, intuicyjna i bardzo szybko się jej nauczyłem, więc nie sądzę, żeby ktokolwiek miał z tym problemy.

Różne komentarze, opinie i inne informacje na temat tej kamery krążyły po sieci jakiś czas zanim do mnie trafił mój egzemplarz, więc wiedziałem, że zdarzają się np. problemy z niektórymi kartami pamięci, ale też, że cały czas powstają kolejne wersje firmware’u oraz samej aplikacji mobilnej do sterowania ustawieniami kamery.

Szybko zrozumiałem, że prawdopodobnie Foxeer Box nie obsłuży karty 128 GB, jak podaje specyfikacja, bo wiele osób pisało o tym na grupie producenta. Wiedziałem więc, że karta powinna mieć maksymalnie 64 GB pojemności oraz umożliwiać szybki zapis danych (najlepiej standard U3) oraz, że powinna być sformatowana w systemie plików FAT32.

(Dla tych którzy nie wiedzą, FAT32 jest już mocno przestarzały i w przeciwieństwie do exFAT czy choćby NTFS ogranicza on wielkość jednego pliku do maksymalnie 4 GB)

Zdecydowałem się na zakup dość taniej, ale szybkiej karty Sandisk Extreme 32 GB U3, teraz myślę , że może mogłem zainwestować trochę więcej w wersję 64 GB, bo pliki z Boxa 2 do najlżejszych nie należą, ale najwyżej w późniejszym czasie kupię następną. Takie karty zawsze się do czegoś przydają.

Aplikacja i firmware

Aplikacja Foxeer HD dostępna jest bezpośrednio na sklepie Google Play, a do tego widzę, że aktualizowana jest tam na bieżąco, więc możecie spokojnie pobierać ją z tego miejsca. O samej aplikacji będzie za chwilę, ale poza nią, muszę przetestować też najnowszy firmware. Ten dostępny jest obecnie jedynie na oficjalnej grupie Foxeera.


Foxeer Box 2 Firmware 20190510

Możecie go pobrać też bezpośrednio z DropBoxa, jeżeli nie jesteście członkami grupy Foxeera.


Polecam w późniejszym czasie przejrzeć grupę lub ogólnie sieć, a być może jest już znacznie nowsza i dużo lepsza wersja oprogramowania dla tej kamery.

Jak zaktualizować firmware w Foxeer Box 2?

  1. Pobieramy firmware i rozpakowujemy wszystkie pliki bezpośrednio na kartę microSD
  2. Wkładam kartę do wyłączonej kamery
  3. Wciskamy równocześnie i trzymamy oba przyciski z boku kamery (Power i Mode) przez ok 5 sekund, aż zacznie migać czerwona dioda
  4. Czekamy ok 2-3 minuty. Po zapaleniu się wszystkich lampek można wyłączyć kamerę, wyciągnąć kartę i wyczyścić ją na komputerze z wszystkich plików z oprogramowaniem.
  5. Wkładamy i formatujemy kartę jeszcze raz dla pewności bezpośrednio przez aplikację mobilną, aby miała odpowiedni system plików (FAT32) i strukturę katalogów.

Trochę o Aplikacji Foxeer HD

Produkt obecnie jest jeszcze bardzo świeży, ale chyba Foxeer nie do końca przygotował się na jego premierę. Najpierw przesuwano datę, a po premierze bez przerwy wypuszczane są aktualizacje aplikacji i oprogramowania układowego. Nawet w dniu pisania tego tekstu jest nowa wersja apki (1.0.8), a jeszcze wczoraj ściągałem świeżą wersję 1.07.

Mimo 8 aktualizacji aplikacja wciąż nie zachwyca. Działa dość wolno, nie wygląda zbyt atrakcyjnie i brakuje jej kilku funkcji.

Widać, że Foxeer nie ma do świadczenia w tym obszarze. Dużo osób narzekało na tą kwestię podczas premiery ich pierwszego Boxa i jak widać producent nie wyciągnął zbyt wielu wniosków z tamtej sytuacji.

Wprawdzie prędzej czy później uda wam się ustawić dokładnie to, co chcecie, o ile w ogóle się z nią połączycie, bo sieć WiFi kamery, z którą musicie nawiązać połączenie jest zabezpieczona hasłem i nie jest to ani 1234 ani 0000 :)


Hasło do sieci Foxeer Box 2

1234567890


Pierwsze połączenie z kamerą może być trudne, jeżeli ktoś nie robił tego wcześniej, nigdzie też jasno nie jest ono pokazane. Instrukcja jak to zrobić została ukryta w menu, gdzieś w rogu ekranu.

Opcje rozdzielczości i frame rate’u także są inne niż podaje strona czy specyfikacja, a szczególnie, jeżeli chodzi o tzw. SuperView czy SuperVision, bo z tego co widzę, to w aplikacji i na stronie producenta inaczej to nazywają.

Spójrzcie na kilka screenów z najnowszej (1.0.8) wersji oprogramowania.

Samych ustawień wideo jest naprawdę sporo i mamy tu bardzo duży wpływ na to jaki obraz będzie rejestrowała nasza kamera. Poza ustawieniami obrazu jest też możliwość włączania nagrywania zaraz po włączeniu kamery (Quick capture), zdalnego uruchamiania buzzera (cichy, ale może kiedyś się przydać), włączanie stabilizacji obrazu (EIS) i wiele innych ciekawych dodatków. 

Bateria

Kwestia, którą wcześniej pominąłem, ale po kilku prośbach postanowiłem dodać. W Boxie 2 bateria Lit-ion 3.8V jest wbudowana na stałe i posiada pojemność 950 mAh.

Po wykonaniu jednego testu “długodystansowego” udało mi się nagrać ok. 1 godzinę i 25 minut materiału w rozdzielczości 2,5K 60FPS. Wynik ten jest bardzo porównywalny do Session 5 i jest wydaje się w zupełności zadowalający. Jeżeli między zmianami baterii w racerze, czy innymi czynnościami, kiedy faktycznie kamera nie musi nagrywać będziemy ją wyłączali, to myślę, że spokojnie starczy nam na kilka godzin użytkowania.

To na co wszyscy czekają …

Oczywiście po raz kolejny kompresja YouTube zrobiła swoje, bo pliki RAW są dużo ładniejsze, ale i tak jestem bardzo zadowolony z jakości tego obrazu. 4K przy 25 FPS-ach nie wygląda płynnie i zdecydowanie odradzam tą opcję. Widać gołym okiem, że 60 klatek robi tu wielką różnicę. Ciekawostką jest opcja 120 czy 240 FPS, która pozwala na nagrywanie swojego rodzaju slow motion.

Podsumowanie

Box 2 to według mnie świetna kamera. Mała i kompaktowa jak session, ale dużo tańsza niż używane kamery GoPro, które jeszcze jakimś cudem możemy znaleźć na ebay’u allegro.

Obraz, który rejestruje nawet bez żadnej obróbki czy korekcji kolorów jest bardzo nasycony i skontrastowany. Aplikacja trochę kuleje, ale po znalezieniu odpowiednich ustawień i zapisaniu ich, raczej nie będziemy tam więcej zaglądać. Tak naprawę nie bardzo mam się do czego nawet mocniej przyczepić, nawet na filmie pozwoliłem wam posłuchać chwilę pięknego dźwięku wyjących silników, abyście usłyszeli, że nawet audio wydaje mi się bardzo i to bardzo przyzwoite.

Myślę, że za jakiś czas kiedy na rynku pojawią się inne modele takich kamer jak np. Runcam 5, to Box’a 2 będzie można kupić jeszcze o 50 czy 100 zł taniej. Do tego czasu każdemu kto zapyta czy warto ją kupić, to zdecydowanie polecę Foxeer Box 2.


Kup kamerę Foxeer Box 2

Sprawdź cenę