Kamery termowizyjne, czym tak naprawdę są?

Najlepsze kamery termowizyjne pozwalają dokładnie zobaczyć i zmierzyć różnice temperatur z bezpiecznej odległości. Są one przydatne do identyfikacji źródeł ciepła w bardzo ciemnych lub w inny sposób zasłoniętych miejscach, niezależnie od tego, czy chodzi o ratowanie zagubionego dziecka, czy o oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Ich zastosowanie jest znaczące, kamery termowizyjne mogą nawet pomóc w identyfikacji zakażonych osób w tłumie, wyławiając te, które mają wysoką temperaturę ciała.

Jak działa kamera termowizyjna?

Termowizja pozwala zobaczyć ciepło wypromieniowywane przez dany obiekt. Kamera termowizyjna wykrywa źródła ciepła, rozpoznając i rejestrując różne poziomy światła podczerwonego. Światło to jest niewidzialne gołym okiem, ale może być odczuwane jako ciepło, jeśli jego natężenie jest wystarczająco duże. Wszystkie obiekty emitują pewien rodzaj promieniowania podczerwonego i jest to jeden ze sposobów przekazywania ciepła. Im gorętszy jest obiekt, tym więcej promieniowania podczerwonego wytwarza. Kamery termowizyjne widzą to promieniowanie i przekształcają je na sygnał elektryczny a następnie w obraz, który możemy następnie zobaczyć na żywo naszymi oczami.

Kamera termowizyjna w smartfonie.

Kamera termowizyjna do smartfona to doskonałe narzędzie i ciekawy gadżet, jeśli potrzebujesz korzystać z termowizji, ale nie chcesz wydawać zbyt dużo pieniędzy na urządzenie. Te małe urządzenia, w które możesz wyposażyć swojego smartfona są dużo tańsze niż dedykowana kamera termowizyjna ale mimo to ich możliwości są całkiem spore. Poniżej przedstawię te, które według mnie zasługują na uwagę.

Nasza lista, sprawdź jeśli nie masz czasu na czytanie całości artykułu ;):

2
Seek Thermal Compact
Recommended
Sprawdź w sklepie Admitad.com
9.8
3
Seek Thermal Compact PRO
High quality
Sprawdź w sklepie Admitad.com
9.8

FLIR ONE Pro

Pierwszą kamerą termowizyjną do smartfonów, której chcemy się przyjrzeć, jest model Flir One Pro. Jest to jedno z najpopularniejszych urządzeń w swojej klasie i ma ku temu powody. Jest ona wyposażona w 3 elementy: czujnik podczerwieni o rozdzielczości 160 x 120, kamerę wizualną o rozdzielczości 1440 x 1080 oraz niewielką baterię, która powinna wystarczyć na 45-60 minut pracy.

Sposób korzystania z urządzenia polega na podłączeniu go do telefonu za pomocą złącza USB-C dla systemu Android, złącza micro USB lub złącza Lightning dla iPhone’a. Po instalacji aplikacji flir ze Sklepu Play (na androida) lub App Store (na iphone’a) można rozpocząć rejestrowanie obrazów termicznych.

Wbudowany system termowizyjny może mierzyć temperatury w zakresie  od -20 do 400°C  z czułością termiczną 0,07°C. Aplikacja jest świetna, ma wiele palet kolorów, różne tryby obrazu (MSX, wizualny lub tylko termiczny) i umożliwia regulację emisyjności oraz temperatury otoczenia wraz z jednostkami temperatury (Fahrenheit i Celsjusz). Obrazy są zapisywane w formacie JPG, można też nagrywać filmy MP4 i filmy poklatkowe.

Podobnie jak większość kamer firmy Flir, kamera jest objęta gwarancją od 2 do 10 lat – 2 lata na cały system termowizyjny na podczerwień i 10 lat na sam czujnik termiczny.

Istnieją dwie inne wersje tej kamery termowizyjnej dla smartfonów, które różnią się nieznacznie. Flir One Gen 3 ma rozdzielczość 80 x 60 pikseli i mniej funkcji w aplikacji, ale kosztuje o połowę mniej i Flir One Pro LT która ma rozdzielczość 80 x 60 pikseli, ale posiada funkcje aplikacji Pro i kosztuje dokładnie tyle samo, co Pro i standardowa Gen 3. Więc wybierzcie sami ;)

Seek Thermal Compact

Standardowa kamera Seek Compact jest niskospecjalistyczną wersją kamery termowizyjnej dla smartfonów Seek CompactPro, ale została tutaj wymieniona, ponieważ zapewnia najlepszą wartość spośród wszystkich tych kamer termowizyjnych dla smartfonów.

Biorąc pod uwagę, że jej cena jest taka sama jak cena kamery Flir One, a rozdzielczość obrazu wynosi 206 x 156 przy zasięgu detekcji do 300 metrów, możemy uznać, że jest to kamera termowizyjna dla smartfonów, która oferuje najlepszą wartość w stosunku do ceny.

Jeśli chodzi o możliwości pomiaru temperatury, w zakresie termicznym może ona mierzyć w zakresie od -40 do 330 ° C. Jest to świetna kamera do wykorzystania podczas inspekcji domowych, ponieważ jest tania, a jej czujnik jest wystarczająco dobry, aby umożliwić wykonywanie prostych inspekcji elektrycznych pod kątem bezpieczników, które mogą się przegrzewać lub sprawdzanie szczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Seek Thermal Compact PRO

Największą zaletą kamer Seek Thermal jest to, że ich moduły kamer termowizyjnych do smartfonów mają wyższą rozdzielczość i większy zasięg wykrywania. Ta kamera nie jest wyjątkiem, ponieważ jej czujnik obrazu termicznego ma rozdzielczość 320 x 240 i może wykrywać sygnatury cieplne w odległości do 500 metrów, co z tego punktu widzenia stawia ją na poziomie wyższym niż kamerę termowizyjną Flir One.

Nie jest jednak wyposażona w technologię MSX, która znacznie pogarsza jej ogólną jakość. Jednak rozdzielczość termiczna jest tak wysoka, że najprawdopodobniej nie będzie nawet potrzebne nakładanie obrazów. Mierzy temperatury od -40°C do 330°C z czułością 0,07°C. Nie jest wodoodporna ani pyłoszczelna, tak jak większość kamer termowizyjnych do smartfonów.

Aplikacja Seek Thermal jest dostępna w obu sklepach z aplikacjami i trzeba przyznać, że interfejs użytkownika znacznie się poprawił, wygląda na bardziej dopracowany i oferuje funkcje, których można oczekiwać od profesjonalnej kamery termowizyjnej, takie jak regulacja skali temperatury, geotagowanie, emisyjność i danych o temperaturze odbitej.

Hti HT-301

Hti HT-301 to kamera termowizyjna do smartfonów o najwyższej rozdzielczości spośród wszystkich wymienionych tutaj. Jest ona dostępna tylko dla urządzeń z systemem Android i jest dostarczana ze złączem USB-C wraz z adapterem micro USB. To urządzenie zamieni Twój smartfon w kamerę termowizyjną o wysokiej rozdzielczości z czujnikiem, który generuje obraz termiczny o rozdzielczości 384 x 288.

Ponadto, ponieważ urządzenie zostało wyprodukowane w Chinach, a nie w Stanach Zjednoczonych, nie musi przestrzegać przepisów eksportowych EAR i może osiągnąć częstotliwość odświeżania 25 Hz, znacznie wyższą niż 9 Hz, do której ograniczone są kamery Flir. Zachęcamy do obejrzenia próbek wideo z noktowizji na Youtube i przekonania się na własne oczy, wyniki zaskakują.

Ta przystawka do telefonu nie została wyposażona w  kamerę światła widzialnego, posiada sam czujnik podczerwieni i kosztuje więcej niż Seek Compact i Flir One właśnie ze względu na mocniejszy czujnik termiczny.

 

Która kamera termowizyjna do telefonu jest najlepsza?

Jeśli chodzi o rozdzielczość obrazu, Hti-301 ma najwyższą rozdzielczość termiczną. Jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny, nic nie pobije standardowego modelu Seek Thermal Compact, ale naszym ogólnym faworytem, jeśli wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, jest Flir One Pro. CAT S61 i S62 mają tę przewagę, że czujnik termiczny jest w nich wbudowany, co daje wrażenie dopracowanego i kompletnego produktu.

Czy mogę używać mojego telefonu jako kamery termowizyjnej?

Tak, ale tylko wtedy, gdy jest do niego podłączona kamera termowizyjna. Standardowe telefony nie są wyposażone w żaden rodzaj czujników termicznych, z wyjątkiem modeli CAT S61 i CAT S62 Pro oraz kilku innych, które znajdziesz poniżej. Musisz więc wiedzieć, że wszelkie aplikacje, które możesz znaleźć w Sklepie Play lub App Store, twierdzące, że oferują widzenie w podczerwieni, najprawdopodobniej nie spełnią tej obietnicy, chyba że masz fizyczny czujnik podczerwieni dołączony do telefonu lub w nim zintegrowany.

Jak zamienić telefon w kamerę termowizyjną?

Po pierwsze, musisz kupić jeden z wymienionych tutaj kamer termowizyjnych do telefonu, albo Flir One Pro, Seek Compact lub HT-301, które będą kosztować od 600 do 3.000zł w zależności od wybranego modelu, a następnie pobrać odpowiednią aplikację. I gotowe teraz Twój smartfon jest w pełni termowizyjny.

 

Który telefon ma wbudowaną kamerę termowizyjną?

Oto lista telefonów, które mają już wbudowaną kamerę termowizyjną:

  • CAT S61 – wyprodukowany przez Caterpillar, wykorzystuje czujnik Flir Lepton 3 o rozdzielczości 160 x 120 i czułości 0,05°C.
  • CAT S62 Pro – w tym modelu zastosowano czujnik termiczny Lepton 3.5 o rozdzielczości termicznej 160 x 120, zakresie temperatur od od -20 °C do +400 °C i czułości termicznej 0,05°C. Czujnik jest zintegrowany w obudowie, która jest całkowicie wodoodporna.
  • AGM Glory G1 PRO – Wykorzystuje kamerę termowizyjną o rozdzielczości 256 x 192 pikseli.
  • Blackview BV9900 Pro – Wykorzystuje czujnik Flir Lepton 2.5 o rozdzielczości 80 x 60.
  • Blackview BV9800 Pro – Wykorzystuje ten sam typ czujnika o rozdzielczości 80 x 60.