Co to jest TV BOX?

TV BOX to takie małe centrum multimedialne, taki mały komputer, choć bliżej mu jednak do tabletu czy telefonu, który dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu (w większości przypadków bazującego na Androidzie) po podłączeniu do telewizora przekształca nasz stary, wysłużony odbiornik w całkiem przyzwoite smart tv.

Co daje nam TV BOX?

Mecool-m8s-plus-w-1

Takie urządzenie ma bardzo szerokie możliwości. W zależności od tego pod jaką “nakładką” pracuje i jakie funkcje producenci umieścili bezpośrednio w oprogramowaniu możemy np. oglądać zdjęcia i filmy z pamięci wewnętrznej tv boxa lub np. karty sd czy pendrive’a, instalować aplikacje jak YouTube czy Netflix, przeglądać internet, a nawet grać w gry z Play Store.  Możliwości jest tyle, ile generalnie oferuje nam każdy standardowy tablet czy smartfon.

Mecool M8S Plus, co znajdziemy w zestawie?

Klasycznie już jak w większości TV BOX’ów zestaw składa się z wszystkiego czego potrzebujemy, aby zacząć go użytkować bezpośrednio po wyjęciu z pudełka (no może oprócz baterii, bo potrzebne są dwie baterie AAA do pilota, których zestaw nie zawiera). Zestaw zawiera natomiast samo urządzenie, zasilacz, kabel HDMI, pilot oraz instrukcję obsługi.

Mecool-m8s-plus-w-3

Mecool-m8s-plus-w-8Przejdźmy zatem do urządzenia. To co zaskoczyło mnie w pierwszej kolejności to jego rozmiar. Jest naprawdę malutkie, niewiele większe niż normalnej wielkości mysz od komputera, a przy tym bardzo smukłe. Całkowite wymiary urządzenia to 10.00 x 9.00 x 1.60, co oznacza, że najgrubszym miejscu M8S Plus ma tylko 16 mm! 

Mecool-m8s-plus-w-2

Mecool-m8s-plus-w-4Sama jakość wykonania jest na bardzo dobrym poziomie. Obudowa zbudowana jest z dobrej jakości matowego, czarnego plastiku, a na jej przedniej części widnieje jedynie logo android tv. Bardzo minimalistyczny design, ale czy potrzeba nam tutaj czegoś bardziej wyszukanego?

Mecool-m8s-plus-w-5

Na tylnej części tv box’a producent umieścił wszelkie złącza. Znajduje się tu port ładowarki, port HDMI, dwa złącza USB oraz port AV. Niestety ze względu na chęć miniaturyzacji produktu zabrakło miejsca na slot kart micro SD. W niektórych wypadkach może być też problemem ilość portów USB. Jeżeli posiadamy mysz i klawiaturę na przewodach lub bezprzewodowe, ale różnych producentów i wymagają one podłączenia dwóch różnych odbiorników, to niestety kończy nam się możliwość używania w tym samym momencie myszy, klawiatury i np. podłączanie pendrive’a, co może być mocno uciążliwe.

W moim przypadku zestaw Logitech z odbiornikiem unifying działał bez przeszkód i zajmował tylko jeden port USB. Tańszą opcją do tego TV BOX’a jest np. zakup urządzenia 2 w 1 jak np. M2S Wireless Keyboard & Touchpad

Pilot

Urządzeniem można też bez problemu sterować tylko za pomocą dołączonego pilota, ale w niektórych wypadkach może być to bardzo uciążliwe i czasochłonne. Zdecydowanie sprawniej poruszamy się tutaj z pomocą myszy.Mecool-m8s-plus-w-6a

Jeżeli jednak miałbym napisać coś o samym pilocie, to tak jak w przypadku samego urządzenia jest on bardzo małych rozmiarów, jest dobrze wykonany i świetnie leży w dłoni. Przyciski są dobrze umiejscowione i nie musimy spoglądać na niego, kiedy chcemy nawigować po menu i po krótkiej chwili robimy to po prostu automatycznie.

Mecool-m8s-plus-w-7

Na pilocie znajduje się również dedykowany przycisk, który przełącza nas w tryb myszy i po jego wciśnięciu na ekranie ukaże nam się dobrze znany kursor, dzięki któremu bardzo powoli możemy wybrać funkcję niedostępną lub “niewidoczną” w trybie normalnego pilota.

System operacyjny

TV BOX działa pod kontrolą Androida 7.1, który został nieco zmodyfikowany pod kontem interface’u. Główny ekran prezentuje kilka najbardziej istotnych “kafelek”, z których mamy dostęp do najważniejszych opcji TV BOX’a, ale zamiast opisywać każdą z nich najlepiej będzie jeżeli obejrzysz jego możliwości na poniższym filmie. Z ciekawszych funkcji należy jednak napisać, że jest tu wbudowany dobrze wszystkim znany odtwarzacz multimedialny Kodi w wersji 17.0, którego oczywiście trzeba odpowiednio skonfigurować, aby wyświetlić dostępne w nim materiały.

Znajdziemy tu też pełnoprawny sklep Google Play i wszystkie dobrze znane nam gry i aplikacje gotowe do ściągnięcia bezpośrednio na wewnętrzną pamięć tv boxa.

To nie wszystko, bo jak niewiele tanich TV BOX’ów Mecool M8S może pochwalić się wbudowanym i w pełni funkcjonalnym Netflixem.

Specyfikacja, funkcje i wydajność w
Mecool M8S Plus

Podążając za specyfikacją podaną na opakowaniu oraz na stronie produktu możemy wyczytać, że nasz dzisiejszy tv box Mecool M8S Plus wyposażony jest w 4-rdzeniowy procesor Amlogic o taktowaniu 1.2 Ghz, układ graficzny Mali – 450z zegarem o taktowaniu do 750MHz, pamięcią 1GB RAM oraz 8GB pamięci wewnętrznej. Ma też wbudowany moduł sieci bezprzewodowej WiFi standardzie 2.4 Ghz IEEE 802.11 b/g/n. 

Jak widać nie jest to demon prędkości. Te podzespoły pozwalają na normalne użytkowanie urządzenia, ale o bardziej wydajnych grach czy jak reklamuje to producent filmach w 4K raczej możemy zapomnieć.

W moich testach na tym urządzeniu przycinało się nawet popularne Cut The Rope, więc jeżeli chodzi o gry, to tutaj nie liczyłbym na nic wielkiego. M8S raczej nie zastąpi nam PS4. Wręcz przeciwnie jest jeżeli chodzi o pliki wideo w Full HD. Te bowiem odtwarzają się płynnie i bez przeszkód. Tak samo odbywa się nawigacja po systemie i uruchamianie aplikacji.

Gorzej jest również z prędkością internetu. Aplikacja Speed Test pozwoliła mi uzyskać wynik w granicach 30/30 Mbps, czasami było to trochę mniej, a czasami kilka megabitów na sekundę więcej, więc wynik uśredniam. Nie stwarzało to problemu przy odtwarzaniu filmów w Netflixie, ale na samo załadowanie musiałem chwilkę poczekać, a ich początkowa jakość była raczej słaba.

Podsumowanie

TV BOX Mecool M8S Plus, to bardzo mały, tani i dobrze wykonany produkt, ale jego specyfikacja nie pozwala na szersze zastosowanie dla wielu bardziej wymagających gier i aplikacji.

Jeżeli szukasz bardzo taniego TV BOX’a, to w tym przedziale cenowych chyba nie znajdziesz nic lepszego. Sam system działa dobrze, M8S ma sporo aplikacji wbudowanych i z pewnością doda kilka ciekawych możliwości do twojego starego telewizora, ale mimo wszystko wydaje się, że czegoś tu jednak zabrakło.

mecool-m8s-plus-1-8
Na spodzie pudełka widoczny jest kwadracik z zaznaczoną wersją 1GB RAM i 8 GB ROM, a tuż obok widnieje wersja z podwojoną mocą 2/16 GB. Oznacza to, że TV BOX produkowany jest w dwóch wersjach, ale w tym momencie nie jest dostępny ani na Gearbest, ani na BangGood ani na Aliexpress. Jeżeli pojawi się w sklepach mocniejsza wersja z niewielką różnicą cenową, to myślę, że będzie to bezkonkurencyjny produkt w budżetowej klasie dobrych TVBOX’ów.

SPRAWDŹ CENĘ TUTAJ