Każdemu producentowi zależy, żeby jego wyroby były dobrej jakości. Tylko takie będą kupowane przez klientów, a firma będzie w stanie zarobić na wytwarzaniu ich. Na rynek europejski nie są w stanie wyjść te produkty, które nie przeszły certyfikacji CE. Takie badanie odbywa się w ściśle określonych warunkach, jest ono w stanie ocenić, czy dany artykuł jest warto uwagi konsumenta.

Dlaczego certyfikacja CE jest konieczna w dzisiejszych czasach?

Duża liczba nieuczciwych producentów sprawiła, że Unia Europejska za pomocą różnych środków postanowiła z nimi walczyć. Certyfikacja CE to proces, który musi przejść każdy wyrób wypuszczany na rynek. Oceniana jest zgodność parametrów, bada materiały użyte w produkcji, konstrukcję wyrobu, jego przydatność. Jego przydzielanie ma ułatwić nie tylko przedsiębiorstwom rozwój, ale przede wszystkim sprawić, że konsument będzie się czuł chroniony przez prawo. Kupując artykuł objęty certyfikatem CE, klient ma prawo gwarancji i dociekania swoich praw.

Jak przebiega krok po kroku?

Certyfikacja CE to złożony proces, który wymaga znajomości prawa i procedur. W pierwszej kolejności trzeba znaleźć odpowiednią, pasującą do danego produktu dyrektywę. Inną dyrektywę będzie miała zabawka, inną wyroby elektryczne, a jeszcze inną wyroby medyczne. Do każdego wytwarzanego na rynku przedmiotu przypisana jest określona dyrektywa. Zgodnie z nią bada się zgodność produktu, ocenia parametry. Sporządzono listę zgodności, tak zwane moduły.

Kolejnym krokiem jest badanie norm zharmonizowanych, są one odrębne dla każdego wyrobu. W czasie badania uwzględnia się dwa rodzaje wymagań, mianowicie: zasadnicze i szczegółowe. Zgodnie z nimi przeprowadza się specjalistyczne testy oparte na rzetelnych informacjach i doświadczeniu. Przeprowadzenie analizy zagrożeń to jeden z najważniejszych punktów pozwala określić, czy produkt jest w pełni bezpieczny dla konsumenta. W przypadku zabawek czy innych elementów mogących zagrozić życiu większą wagę przykłada się do tych badań.

Zadania dla producenta

Żeby móc liczyć na wierność konsumentów danemu produktowi, potrzebna jest uczciwość i rzetelność producenta. W czasie przeprowadzania certyfikacji CE niezbędna jest jego pomoc, udzielenie wszystkich niezbędnych informacji instytucjom przeprowadzającym zgodność artykułu. Komplet dokumentacji może bardzo pomóc i przyspieszyć te procedury. Często pierwsza certyfikacja wymaga pomocy odpowiednich, mających więcej doświadczenia niż producent doradców. Deklaracja zgodności często wystawiana jest na długi czas, warto przechowywać takie papiery przez okres 10 lat.

Oznakowanie wyrobu powinno być czytelne dla kupującego. Konsument zna podstawowe oznaczenia produktów, wie, że znak CE to ważne oznaczenie, które przypisuje się tylko tym produktom, które warto wziąć ze sobą do domu i używać w gospodarstwie domowym czy we firmie. Musi być to znak widoczny na wyrobie, jednak niezakrywający innych istotnych informacji o produkcie, szczególnie instrukcji obsługi czy listy składników artykułu.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://corobotics.pl/certyfikacja-ce