Posiadanie niezawodnego dostawcy usług internetowych nigdy nie jest wystarczające, jeśli chodzi o tworzenie sieci bezprzewodowej. Musisz zainwestować w najlepszy router Wi-Fi, aby uzyskać silniejsze połączenie. Ponadto nowoczesne routery Wi-Fi mają zaawansowane funkcje, które mogą pomóc zwiększyć wydajność systemu sieciowego.

Ale co najważniejsze, są one wyposażone w niezawodne protokoły bezpieczeństwa, które mogą chronić system sieciowy i urządzenia przed cyberatakami. W zależności od modelu, który wybierzesz, możesz znaleźć routery Wi-Fi z doskonałymi funkcjami.

Jednak wybór routera Wi-Fi nie jest tak łatwy, jak może się wydawać. A ponieważ dbamy o Twoje potrzeby sieciowe, stworzyliśmy listę 5 najlepszych routerów Wi-Fi. Wybraliśmy tylko routery renomowanych marek, takich jak TP-Link, Netgear, WavLink i ASUS, więc możesz wybrać dowolne urządzenie, które wzbudzi Twoje zainteresowanie.

Najlepsze routery Wi-Fi Ranking 2023:
Najlepszy router Wi-Fi: NETGEAR Nighthawk WiFi 6 (RAX200)
Najlepszy router Wi-Fi dla graczy: TP-LINK Archer AX11000
Najlepszy router Wi-Fi do domu: Netgear RAX50 Nighthawk
Najlepszy router Wi-Fi o dużym zasięgu: TP-Link AX5400
Najlepszy router średniej klasy: ASUS RT-AX55, AX1800

 

NETGEAR Nighthawk WiFi 6

NETGEAR Nighthawk (RAX 200)

★★★★★
Admitad.com
aktualizacja 14 lipca 2024 16:15

Na szczycie naszej listy najlepszych routerów Wi-Fi znajduje się NETGEAR Nighthawk WiFi 6 Router (RAX200) | AX11000 ze względu na swoje zaawansowane funkcje i niezawodny system zabezpieczeń. Wykorzystuje on technologię Wi-Fi 6 i może zaoferować prędkość do 10,8 gigabitów na sekundę (Gbps).

Prędkość może jednak zależeć od dostawcy usług internetowych (ISP) i kompatybilności urządzenia. Aby w pełni wykorzystać możliwości tego routera bezprzewodowego, należy upewnić się, że używane są urządzenia obsługujące technologię Wi-Fi 6. Trójrdzeniowy procesor 1.8GHz zapewni Ci połączenie, które jest zarówno silne jak i niezawodne.

Ponieważ ma 4 porty Ethernet, można podłączyć wiele gadżetów do routera za pomocą kabli LAN. Mówiąc o portach, Netgear RAX200 posiada dwa porty USB, co oznacza, że może pracować jako serwer multimediów. Wystarczy podłączyć pamięć do jednego z portów, aby uzyskać szybki i łatwy dostęp do wszystkich plików z dowolnego urządzenia połączonego z siecią Wi-Fi.

Aby było jeszcze lepiej, możesz przeglądać, udostępniać i pobierać pliki bez użycia specjalistycznego oprogramowania. Dzięki nawet dwunastu strumieniom Wi-Fi będziesz mógł cieszyć się grami o niskich opóźnieniach, a także przesyłać filmy z wielu urządzeń w rozdzielczości 4K UHD bez buforowania. A ponieważ posiada system trójpasmowy, Twoje urządzenia mogą wybrać najbardziej niezawodną częstotliwość (2,4 GHz lub 5 GHz) dla stabilnego połączenia.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo Wi-Fi, router obsługuje zarówno protokoły WPA2, jak i WPA3. Dla lepszego bezpieczeństwa można skorzystać z zabezpieczeń Bitdefender. Niemniej jednak, aby korzystać z tych usług, będziesz musiał subskrybować Netgear Armor. Nie tylko szyfruje Twoje dane, ale także chroni system sieciowy przed phishingiem, złośliwym oprogramowaniem, wirusami, ransomware i innymi formami ataków online.

Aby dodać do tego Bitdefender VPN utrzyma Twoją aktywność online w prywatności. Ten bezprzewodowy router jest bardzo łatwy w konfiguracji, dzięki aplikacji Nighthawk. Aplikacja zapewni Ci również łatwy dostęp do funkcji routera, dzięki czemu szybko skonfigurujesz system Wi-Fi z poziomu smartfona.

 

TP-LINK Archer AX11000

TP-LINK Archer AX11000

★★★★★
Admitad.com
aktualizacja 14 lipca 2024 16:15

Wyposażony w potężny czterordzeniowy procesor 1,8 GHz i 1Gb miejsca w pamięci RAM, router TP-LINK Archer AX11000 Next-Gen WIFI 6 Gigabit Tri-Band Wireless Cable Gaming Router jest opcją dla większości graczy. Na tym routerze znajduje się aż 8 portów LAN, które można wykorzystać.

Jako takie, będzie można podłączyć wiele urządzeń do routera bez doświadczania żadnych problemów. Ale to nie wszystko; to urządzenie wykorzystuje trójpasmowy system częstotliwości dla lepszej wydajności. Dzięki temu jest ono wygodniejsze niż modele dwupasmowe.

Dzięki dodatkowemu pasmu 5GHz, możesz przypisać jedną częstotliwość do swojego systemu gier bez utraty prędkości. Poza tym, funkcja dynamicznego wyboru częstotliwości (DFS) automatycznie rozszerzy dostępne kanały Wi-Fi dla lepszej wydajności i mniejszej ilości zakłóceń podczas rozgrywki.

Ten router do gier jest ze standardu 802.11ax, więc można przejść do niego wiedząc, że zapewni wspaniałe wyniki. Zapewni Ci najlepszą wydajność, gdy będzie używany z urządzeniami kompatybilnymi z Wi-Fi 6. Port USB 3.0 pozwoli Ci udostępniać pliki w całej sieci Wi-Fi, co oznacza, że możesz uzyskać dostęp do przechowywanych danych z każdego urządzenia, które jest podłączone do sieci.

Jakby tego było mało, router został wyposażony w HomeCare security do ochrony antywirusowej. Dzięki temu będziesz mógł bez obaw łączyć się z serwerami gier online. Podobnie jak Netgear RAX200, ten bezprzewodowy router obsługuje technologię multi-user, multiple-input, multiple-output (MU-MIMO), dzięki czemu może rozgłaszać sygnał Wi-Fi jednocześnie do wielu urządzeń bez wpływu na wydajność.

 

Netgear RAX50 Nighthawk

Netgear RAX50

★★★★★
Admitad.com
aktualizacja 14 lipca 2024 16:15

Uczyń swoją domową sieć bardziej wydajną dzięki Netgear RAX50 Nighthawk AX5400 AX6. Korzystając z tego routera, możesz strumieniować z wielu urządzeń w 4K bez spowalniania Wi-Fi. A fakt, że posiada on kontrolę rodzicielską sprawia, że jest idealny dla każdego gospodarstwa domowego.

Aby korzystać ze wszystkich funkcji bezpieczeństwa, będziesz musiał zapisać się do programu bezpieczeństwa Netgear. Po zapisaniu się do programu Netgear będzie co jakiś czas dostarczał routerowi najnowsze oprogramowanie układowe zapewniające lepszą ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, oprogramowaniem ransomware i atakiem brute force.

Inteligentna kontrola rodzicielska pozwoli Ci stworzyć profile dla Twoich dzieci, dając Ci tym samym kontrolę nad rodzajem treści, które oglądają. Ale to nie koniec, można wstrzymać internet na podłączonych urządzeniach, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Urządzenie oferuje sześć strumieni, które można wykorzystać podczas wykonywania różnych zadań sieciowych. W rezultacie nie będzie zatorów w systemie Wi-Fi, więc wszystkie urządzenia będą zapewniać najwyższą wydajność. Oprócz strumieniowania, można użyć tego routera Wi-Fi do gier online, wideokonferencji, itp.

Ucieszy Cię fakt, że możesz przeprowadzać testy prędkości i zarządzać systemem Wi-Fi za pomocą aplikacji Nighthawk. Aplikacja jest obsługiwana przez wszystkie główne systemy operacyjne smartfonów, więc nie będziesz musiał się martwić o kompatybilność.

Na dodatek, możesz nawet przeglądać urządzenia, które są podłączone do Twojej sieci poprzez aplikację. Inną rzeczą, która podoba nam się w tym routerze jest to, że może on pracować z wcześniejszymi standardami bezprzewodowymi generacji, takimi jak 802.11ac.

 

TP-Link AX5400

TP-Link AX5400

★★★★★
Admitad.com
aktualizacja 14 lipca 2024 16:15

TP-Link AX5400 Dual-Band Gigabit Wi-Fi 6 Router to również kolejne niezawodne urządzenie, którego zakup można rozważyć. Obsługuje on nie tylko OFDMA, ale również wykorzystuje MU-MIMO.

Modulacje te pozwalają na podłączenie do systemu sieciowego wielu urządzeń bez obniżenia wydajności. Dołączone do routera sześć anten o dużym wzmocnieniu sprawi, że sygnał Wi-Fi dotrze do wszystkich zakątków Twojego domu.

Dodatkowo możesz zwiększyć zasięg routera łącząc go z powerline range extenderem lub OneMesh extenderem. I jak większość routerów o podobnej konstrukcji, AX5400 posiada port USB 3.0 ułatwiający udostępnianie multimediów.

Ponadto router wyposażony jest w zaawansowany procesor Qualcomm, który zapewni Ci niezawodną wydajność. Ponieważ TP-Link dba o bezpieczeństwo Twojego systemu sieciowego i urządzeń, oferuje zaawansowane zabezpieczenia online poprzez oprogramowanie HomeShield.

AX5400 może obsługiwać jednoczesne połączenia podczas streamingu w 8K lub 4K na paśmie 5GHz. Z drugiej strony, częstotliwość 2,4GHz zaoferuje lepszy zasięg w różnych środowiskach.

Dzięki prostej konstrukcji, nie będziesz miał trudnego czasu podczas konfiguracji. Ponadto, proces konfiguracji jest prosty, więc nie musisz być obeznany z technologią, aby to zrobić. Ten router Wi-Fi jest kompatybilny z wieloma dostawcami usług internetowych, w tym NBN.

Jeśli szukasz wysokiej jakości routera Wi-Fi w rozsądnej cenie, TP-Link AX5400 może być właśnie urządzeniem dla Ciebie. Zapewni Ci szybsze prędkości, poprawiając tym samym ogólną wydajność Twoich urządzeń.

 

ASUS RT-AX55

ASUS RT-AX55

★★★★★
Admitad.com
aktualizacja 14 lipca 2024 16:15

Następny w kolejności jest ASUS RT-AX55, AX1800 Dual Band WiFi 6 (802.11ax) Router.Dzieli on kilka cech z TP-Link AX5400, co czyni go doskonałą alternatywą dla tego pierwszego.

Router posiada dwie częstotliwości, a także obsługuje technologię MU-MIMO, dzięki czemu nie doświadczymy zatorów w przepustowości nawet podczas korzystania z kilku urządzeń. Podobnie jak większość routerów bezprzewodowych na rynku, urządzenie posiada cztery porty ethernet, które zapewnią Ci niezawodne połączenia przewodowe.

Można go podłączyć bezpośrednio do smart TV, komputera, konsoli do gier i każdego innego urządzenia z portem LAN. System operacyjny na tym bezprzewodowym routerze może obsługiwać różne standardy Wi-Fi, więc można go łatwo połączyć ze starym routerem, aby uzyskać lepsze pokrycie sygnałem.

Ponadto, obsługuje ortogonalny dostęp wielokrotny z podziałem częstotliwości dla zwiększenia przepustowości. Ta funkcja pozwala routerowi skutecznie przydzielać pakiety danych do wszystkich urządzeń, które są podłączone do sieci Wi-Fi.

Dzięki temu można znacznie zmniejszyć opóźnienia podczas rozgrywki, a także zapobiec buforowaniu podczas przesyłania strumieniowego. Co najlepsze, możesz skonfigurować i zarządzać systemem Wi-Fi z poziomu telefonu. Aplikacja routera jest kompatybilna zarówno z systemami operacyjnymi iOS, jak i Android, dzięki czemu jest jeszcze wygodniejsza.

 

 

Nasz zespół recenzentów spędził wiele godzin na badaniu najlepszych routerów Wi-Fi, czytaniu recenzji produktów i konsultowaniu zaufanych stron porównujących produkty, takich jak Ceneo, aby znaleźć najbardziej niezawodne routery bezprzewodowe.

Z pomocą zebranych danych wybraliśmy 12 routerów Wi-Fi od 10 marek. Następnie oceniliśmy routery w oparciu o Kompatybilność, Pasmo częstotliwości, Jakość usług (QoS), Pokrycie, Bezpieczeństwo sieci, Standardy Wi-Fi, Możliwość rozszerzenia zasięgu, Cenę, Liczbę portów ethernet oraz Łatwość konfiguracji. To pozwoliło nam wyeliminować 5 urządzeń z naszej listy.

Cztery routery zostały sklasyfikowane na podstawie ogólnych wyników badań i cech produktu. Dodatkowo, sklasyfikowaliśmy routery Wi-Fi w zależności od tego, jak działają w różnych obszarach.

Routery Wi-Fi: Poradnik zakupowy

Wybór najlepszego routera Wi-Fi musi być jednym z najtrudniejszych zadań. Z niezliczonych modeli i marek do wyboru, to łatwo się przytłoczony, mylić i sfrustrowany podczas procesu wyboru. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę specyfikacje każdego urządzenia, co czyni ten proces jeszcze bardziej zniechęcającym.

Cóż, ten przewodnik może pomóc zawęzić wybór. Podkreśla niektóre z ważnych rzeczy, które trzeba myśleć o wybierając router Wi-Fi, a także wyjaśnia, jak te czynniki mogą korzystać. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej o tym, co sprawia, że dobry router Wi-Fi.

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie routera Wi-Fi

Routery Wi-Fi różnią się pod względem niezawodności, prędkości i ogólnej konstrukcji. Powoduje to różnice w wydajności, więc należy rozważyć zakup urządzenia, które oferuje wszystkie funkcje, których potrzebujesz, pozostając w ramach budżetu.

Poniżej znajdują się niektóre z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupów routera Wi-Fi:

Kompatybilność

Przed wydaniem na router Wi-Fi, należy sprawdzić, czy urządzenie, które chcesz kupić może obsługiwać prędkości internetowe oferowane przez dostawcę usług internetowych (ISP). Najlepszym sposobem na to jest konsultacja z ISP przed złożeniem zamówienia. To nie tylko pomoże Ci wybrać najbardziej niezawodny router, ale także oszczędzi Ci kłopotów związanych ze zwrotami zakupów.

Pasmo częstotliwości

Istnieją trzy główne rodzaje routerów Wi-Fi, które można wybrać – jednopasmowe, dwupasmowe i trójpasmowe. Nazwy te są przypisane na podstawie liczby sygnałów częstotliwości, które dany router obsługuje. Mówiąc dokładniej, routery Wi-Fi jednopasmowe emitują tylko sygnał 2,4 GHz, natomiast modele dwupasmowe obsługują zarówno częstotliwości 5 GHz, jak i 2,4 GHz.

Dwupasmowe routery Wi-Fi są lepsze od jednopasmowych, ponieważ umożliwiają podłączenie większej liczby urządzeń do sieci Wi-Fi bez poważnego wpływu na prędkość. A ponieważ router korzysta z dwóch częstotliwości jednocześnie, urządzenia mogą łączyć się z pasmem, z którym są najbardziej kompatybilne.

Z kolei routery Wi-Fi tri-band wykorzystują zarówno technologię 2,4 GHz, jak i 5 GHz, z dodatkowym pasmem 5 GHz. W związku z tym są lepsze od swoich dwupasmowych odpowiedników, jeśli chodzi o redukcję zakłóceń sygnału. Routery trójpasmowe są jednak bardzo drogie.

Zasięg

Odnosi się do tego, jak daleko router Wi-Fi może emitować sygnały radiowe. Obszar pokrycia może się różnić w zależności od używanej technologii bezprzewodowej i umiejscowienia routera. Większość routerów Wi-Fi 2,4 GHz ma przybliżony zasięg 46 metrów w pomieszczeniach. Może się to jednak różnić, gdy ten sam router jest umieszczony w otwartej przestrzeni. Aby uzyskać najlepszy zasięg, upewnij się, że między podłączonymi urządzeniami a routerem nie ma żadnych przeszkód.

Bezpieczeństwo sieci

Aby zabezpieczyć swój system Wi-Fi i urządzenia przed cyberatakami, upewnij się, że wybierasz router z dodatkowymi funkcjami bezpieczeństwa. Spora część routerów dostępnych na rynku wykorzystuje protokoły bezpieczeństwa WPA2, WEP lub WPA do szyfrowania Twoich danych. Dzięki temu osoby trzecie nie będą mogły porwać Twojego ruchu. W niektórych modelach zastosowano zaawansowane oprogramowanie firmowe zabezpieczające, które może pomóc w blokowaniu niektórych stron internetowych w sieci.

Quality of Service (QoS)

Routery Wi-Fi z tą funkcją pozwalają na dostosowanie ruchu sieciowego do Twoich potrzeb. QoS pozwoli Ci nadać priorytet określonym gadżetom i aplikacjom w systemie sieciowym, zwiększając tym samym wydajność. Funkcja ta może się przydać podczas grania lub przesyłania strumieniowego.

Kierując ruch sieciowy tam, gdzie jest on najbardziej potrzebny, podłączone urządzenia są mniej narażone na lagi, co czyni tę funkcję niezbędną dla graczy, którzy powinni wziąć pod uwagę przy zakupie routera Wi-Fi do gier.

Standardy Wi-Fi

Standardy Wi-Fi odnoszą się do zestawu protokołów i usług w ramach sieci Wi-Fi, które określają sposób działania systemu w różnych scenariuszach. Standardy te są określone za pomocą liter i cyfr. Najczęściej używane standardy Wi-Fi to 802.11ac (Wi-Fi 5) i 802.11n (Wi-Fi 4).

Routery Wi-Fi wymienione w standardach sieci bezprzewodowej 11n i 11ac mogą nadawać częstotliwości zarówno w systemie pasmowym 5 GHz, jak i 2,4 GHz. Prędkość połączenia będzie się różnić w zależności od używanej częstotliwości. Jeśli chcesz uruchomić usługi wymagające dużej przepustowości, zalecamy wybór najnowszego standardu Wi-Fi – 802.11ax (Wi-Fi 6).

Możliwość rozszerzenia zasięgu

Wybierając router Wi-Fi, musisz pamiętać, że przyjdzie czas, kiedy będziesz chciał, aby sygnał Wi-Fi obejmował większy obszar. W związku z tym upewnij się, że zainwestujesz w router, który obsługuje systemy sieci Wi-Fi typu mesh oraz przedłużacze zasięgu Wi-Fi.

Porty Ethernet

Musisz również sprawdzić liczbę portów Ethernet, które posiada Twój router. Wiele routerów Wi-Fi ma cztery porty, ale niektóre modele oferują więcej, więc to Ty decydujesz, który model wybrać.

Łatwość konfiguracji

Większość routerów Wi-Fi posiada konstrukcję typu plug-and-play, dzięki czemu są bardzo łatwe w konfiguracji i użytkowaniu. Ponadto niektóre marki oferują proste kreatory konfiguracji, które pomogą Ci skonfigurować system Wi-Fi w ciągu zaledwie kilku minut. Aby uniknąć komplikacji podczas konfiguracji, należy postępować zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez producenta routera i dostawcę usług internetowych.

Cena

Z wymienionych powyżej czynników jasno wynika, że nie wszystkie routery Wi-Fi są sobie równe. To przynosi różnicę w cenie, więc należy uczynić go celem, aby wybrać niezawodny router bez łamania banku. Cena routera Wi-Fi może wahać się od 80 do 1500 dolarów, ale zawsze można znaleźć modele, które kosztują więcej lub mniej

Cechy, które należy zwrócić uwagę przy zakupie routera Wi-Fi
Routery bezprzewodowe wydają się być coraz lepsze wraz z postępem technologii Wi-Fi. Dodatkowo, producenci rok w rok wprowadzają nowe funkcje i cechy. Oto kilka dodatkowych funkcji, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze routera Wi-Fi:

Porty USB

Oprócz posiadania wielu portów ethernet, niektóre routery Wi-Fi posiadają porty USB, do których możesz podłączyć pamięć. Dzięki temu możesz przeglądać i pobierać pliki znajdujące się na dysku USB z dowolnego komputera podłączonego do Twojego systemu sieciowego.