Serwery dedykowane są wręcz niezbędne w niektórych sektorach, np. w branży gier online czy w e-commerce. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, powinieneś zastanowić się nad serwerem dedykowanym dla swojego sklepu internetowego. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są serwery dedykowane i na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze.

Czym są serwery dedykowane, jakie mają zastosowanie?

Serwer dedykowany to jedna z usług hostingowych, klient, który zdecyduje się na takie rozwiązanie, może sam korzystać z serwera, nie musi go dzielić z innymi użytkownikami, jak to bywa w przypadku hostingów współdzielonych. Posiadanie własnego serwera dedykowanego może przynieść wiele korzyści, to przede wszystkim pełna kontrola i swoboda w zarządzaniu własną stroną internetową.

Serwery dedykowane przydają się w branży e-commerce, pozwalają one na sprawną obsługę sklepów internetowych, strona dzięki takiemu serwerowi jest stabilna, co z kolei przekłada się na zadowolenie klientów. Z serwerów dedykowanych korzysta się także w branży rozrywkowej, a dokładniej… w branży gier online, gdzie serwer dedykowany zapewnia płynną rozgrywkę bez opóźnień, tego typu rozwiązania często stosuje się na e-sportowych wydarzeniach.

Jakie są najważniejsze parametry serwera dedykowanego?

Przy wyborze odpowiedniego serwera dedykowanego, liczy się odpowiednia moc obliczeniowa i przestrzeń dyskowa. Warto zwrócić uwagę, który dostawca hostingowy oferuje serwery o dużej mocy obliczeniowej. Serwery dedykowane w ofercie SEOhost są oparte są o wysokiej jakości dyski klasy enterprise i zaspokoją one nawet wymagających użytkowników. Warto jednak pamiętać, że poza najważniejszymi parametrami, niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przechowywane są dane czy jest to serwer fizyczny, wirtualny czy może chmura. W dalszej części artykułu chcielibyśmy się skupić na najważniejszych czynnikach, które warto wziąć pod uwagę, wybierając serwer dedykowany.

Procesor

Procesor w serwerach dedykowanych odgrywa kluczową rolę. To dzięki nim procesorom zawdzięczamy wysoką wydajność serwerów dedykowanych. Warte uwagi są, chociażby serwery dedykowane na procesorach Intel Xeon, z których korzystają graficy czy fotografowie. To idealny procesor do ponadprzeciętnych obliczeń procesora.

Pamięć RAM

Niezwykle ważna jest też pamięć RAM, naszym zdaniem 16 GB RAM-u to absolutne minimum, by strona na serwerze działała płynnie i bez zakłóceń mimo wielu włączonych jednocześnie procesów.

Dysk

Przestrzeń dyskowa jest niezwykle ważna, to w końcu na niej przechowujemy wszystkie pliki związane z serwerem. Dobrze by było, by przestrzeń dyskowa była jak największa, tak by nie było problemu z przechowywaniem danych. Ważne jest też to, by był to dysk SSD lub nawet SSD NVMe.

Backup

Przy prowadzeniu strony, warto regularnie tworzyć kopie zapasowe witryny. Dzięki temu w przypadku awarii stronę będzie można łatwo przywrócić. Warto wybrać firmę hostingową, która oferuje zarówno tworzenie, jak i przechowywanie kopii zapasowej.

Wsparcie techniczne

Mimo że serwery dedykowane są polecane raczej bardziej zaawansowanym użytkownikom, to jednak warto wybrać usługodawcę, który oferuje wsparcie techniczne. W przypadku wystąpienia problemów można liczyć na pomoc specjalistów.

Serwery dedykowane nie są konieczne przy prowadzeniu działalności e-commerce, jednak zdecydowanie pozytywnie wpływają na działanie firmy. Warto wiedzieć o takich rozwiązaniach technologicznych, jeśli borykamy się z wolno działającą stroną WWW.