Streszczenie artykułu.

  • Naukowcy drukują 3D funkcjonalny kawałek serca.
  • Wydrukowany kawałek serca może być wykorzystany do naprawy uszkodzonych serc.
  • W pełni wydrukowane w 3D serca nie są jeszcze rzeczą.

Naukowcy od dawna próbują wykorzystać druk 3D w sensie medycznym, aby pomóc rozwiązać pewne skomplikowane problemy, które wymagają unikalnych rozwiązań. W końcu udało się stworzyć wydrukowany w 3D funkcjonalny fragment serca, który mógłby pomóc w naprawie uszkodzonych serc.

Aby wszystko było jasne, druk 3D stosowany w medycynie zazwyczaj wykorzystuje silikon lub nawet komórki samego pacjenta, aby stworzyć w pełni funkcjonalne części. Pomimo badań trwających od dawna, dopiero w późniejszym czasie udało się uzyskać wiele udanych rezultatów.

Druk 3D zyskał w ostatnich latach sporą popularność dzięki drukarkom wychodzącym w znacznie bardziej przystępnych cenach. Dzięki budżetowym drukarkom 3D, ludzie mogą je odbierać jako hobby i drukować różne produkty, zabawki, narzędzia lub części do innych przedmiotów, które chcą.

 

Naukowcy wydrukowali w 3D w pełni funkcjonalną część serca

Jeśli chodzi o dziedzinę nauki, naukowcy byli w stanie bio drukować pewne produkty organiczne, takie jak mięso, a teraz naukowcy budują funkcjonalny kawałek serca.

Teraz zespół badaczy z Wyss Institute, Harvard, był w stanie opracować nową technikę w celu drukowania 3D długich makrofilamentów serca, aby stworzyć “włókna przypominające mięśnie, które się kurczą.” Ta nowa metoda pozwala, aby wydrukowana część naśladowała naturalne złożone ułożenie serca.

Bioprinting istnieje już od dłuższego czasu, ale jego poprzednie technologie wciąż zmagały się, jeśli chodzi o możliwość budowania części, które replikują rzeczywistą funkcję mięśni. Różne funkcje wymagają różnych ruchów i to jest coś, co naukowcy próbowali osiągnąć za pomocą druku 3D.

Druk 3D z wykorzystaniem bioczęści jest świetnym sposobem na replikację części ciała, które poruszają się i kurczą. Naukowcy znaleźli sposób, aby włączyć ruch poprzez drukowanie z wykorzystaniem bio części, takich jak komórki samego klienta wraz z innymi materiałami.

Czy drukowane w 3D pełne serca staną się rzeczywistością?

Skomplikowana część drukowania 3D części serca nie ma wiele wspólnego z samym kształtem, ale z tym jak się one poruszają i kurczą. Ze względu na skomplikowane funkcje serca, drukowane w 3D części muszą nadążać za nim, aby mogły być wykorzystane.

Nowy system jest udoskonaleniem wcześniej istniejącego systemu zwanego technologią bioprintingu SWIFT (Sacrificial Writing in Functional Tissue). Dla wyjaśnienia, naukowcy nie są jeszcze w stanie wydrukować samego w pełni funkcjonalnego organicznego serca, a raczej jego części, które mogłyby wspomóc jego proces.

Może upłynąć jeszcze wiele czasu, zanim naukowcy w końcu wymyślą w pełni funkcjonalne serce. Wynika to z faktu, że rytm serca jest wciąż skomplikowany, aby obecne technologie mogły się do niego dostosować.

Aby naukowcy mogli z powodzeniem stworzyć w pełni funkcjonalne serce, konieczne są jeszcze dodatkowe badania i eksperymenty w celu stworzenia wydrukowanego w 3D serca, które będzie zarówno elastyczne, jak i wystarczająco wytrzymałe, aby realizować różne funkcje ludzkiego serca.