Eachine od jakiegoś czasu zaskakuje tym jak dużo innowacji w bardzo krótkim okresie potrafi wprowadzić na rynek. Przekrój produktów tej firmy w dziedzinie dronów jest ogromny. Nie ma większego sensu wymieniać jakie produkty Eachine można dzisiaj kupić, bo po wpisaniu tej frazy w wyszukiwarkę na Banggood.com znajdziesz aż 980 propozycji silników, nadajników wideo, gogli fpv, gotowych quadów, śmigieł i czego tylko jeszcze zapragniesz.

Nowe nadajniki wideo Eachine TX805 oraz TX806

Eachine-TX805-vs-TX806-Techboss-pl-02

W tym zestawieniu porównam dwie nowe propozycje od Eachine, które według mnie są obecnie absolutnym hitem, a są nimi nadajniki wideo 5,8 GHz przeznaczone do dużych 5 calowych quadów.

Eachine-TX805-vs-TX806-Techboss-pl-03

Oba produkty zostały wydane całkiem niedawno i mają swoje indywidualne cechy, które większości użytkowników z pewnością przypadną do gustu. Dodatkowo znając Eachine produkty te nie mogą być drogie. Jak oni to robią? Nie wiem, ale czas przyjrzeć się im bliżej. Zacznijmy od specyfikacji pierwszego, troszkę starszego nadajnika TX805.

Eachine TX805 – Kup na Banggood

Eachine-TX805-vs-TX806-Techboss-pl-06

Eachine TX805 to VTX w kształcie prostokąta, zajmujący tylko połowę całego stacka, co pozwala na wiele możliwości jego zamontowania. Rozstaw otworów to standardowe 30 x 30 mm. VTX obsługuje 40 kanałów oraz posiada zmienną moc od 25mW do 800mW oraz pit mode. Do jego zasilania potrzebne będzie napięcie od 7V do 24V, czyli prawdopodobnie użyjemy tu padów baterii, bo samo PDB, które posiada regulator 12V to już coraz rzadziej stosowane rozwiązanie w naszych quadach. TX805 posiada również wewnętrzny regulator 5V i wyprowadzenie zasilania do kamery, obsługuje również Smart Audio (możliwość zmiany częstotliwości i mocy nadawania bezpośrednio z naszego radia bez wciskania żadnych przycisków na VTX’ie), a na jego odwrocie znajdziecie nawet mikrofon!

Eachine-TX805-vs-TX806-Techboss-pl-04

Wszystkie przewody są na stałe przylutowane do transmitera oraz zabezpieczone czarną izolacją w płynie, ale po jego drugiej stronie widnieją pady np. do ewentualnego dolutowania dłuższego przewodu.

Eachine-TX805-vs-TX806-Techboss-pl-05

Złącze antenowe to zyskujący na popularności nad standardowym złączem u.fl port MMCX, dużo bardziej solidne i odporne na wyrwanie gniazda rozwiązanie. Co zasługuje na dużą pochwałę w zestawie znajdziemy też krótką liniową antenę (68mm) oraz tzw. pigtail (przedłużkę – ok. 108mm) MMCX na i tu w zależności od waszych preferencji żeńskie złącze antenowe SMA lub RP-SMA.

Eachine TX806 – Kup na Banggood

Eachine-TX805-vs-TX806-Techboss-pl-09

Młodszy brat TX805 to powstały niedawno model z “jednym oczkiem więcej na liczniku” Eachine TX806 zwany też Eachine Leaf (liść), który tą nazwę zawdzięcza swojemu bardzo nietypowemu kształtowi. Nie wiem co skłoniło ludzi projektujących ten VTX do wybrania takiego kształtu, ale nawet jeżeli tak jak mi tobie również nie przypadł on do gustu, to poczekaj chwilę, bo TX806 ma sporo do zaoferowania. Zacznijmy od tego, że jest to również VTX montowany na dwie śruby w stacku 30 x 30 mm, ale tym razem po przekątnej. 

Eachine-TX805-vs-TX806-Techboss-pl-08

TX806 obsługuje aż 72 kanały, a jego moc możemy regulować w zakresie od 25mW do 1000mW, tu też oczywiście znajdziemy i pit mode. Specyfikacja na stronie produktu podaje, że zasilany może być maksymalnie jednym voltem więcej niż TX805, ale nie sądzę, żeby komuś zrobiło to różnicę. Zakres napięcia to 7V do 25V. Tu też znajdziemy regulator 5V dla kamery oraz smart audio, ale przewody nie są przylutowane, a do połączenia wykorzystano dobrze znane 6 pinowe złącze JST-SH 1.0 mm (takie same jakie często wykorzystuje się do połączenia FC -> 4in1 ESC).

Eachine-TX805-vs-TX806-Techboss-pl-07

W zestawie z Eachine TX806 także możemy liczyć na krótką liniową antenę oraz pigtail, a na odwrocie również znajdziemy niewielki mikrofon. Ostatnią różnicą między tymi nadajnikami jest występujący w TX806 niewielki wyświetlacz pokazujący aktualną moc oraz kanał.

Eachine TX805 vs TX806 w liczbach.

Eachine TX805 Eachine TX806
Ilość kanałów 40 72
Pasma A, B, E, F, R A, B, E, F, R, U, O, L, H
Maksymalna moc 800mW 1000mW
Pit mode Tak Tak
Zasilanie 7-24V 7-25V
BEC 5V 5V
Smart Audio Tak Tak
Złącze antenowe MMCX MMCX
Wyświetlacz Nie Tak
Podłączenie przewodów Pady Wtyczka
Cena Zobacz aktualną cenęZobacz aktualną cenę
WordPress Tables Plugin

Który zatem jest lepszy?

Wszystkie parametry wskazują na to, że zwycięzcą w tym pojedynku jest Eachine TX806. Większa moc oraz obsługa 72 kanałów to zawsze będzie ciekawy dodatek, ale jego dziwny i mało praktyczny kształt, pasma które są nielegalne lub po prostu się ich nie używa, a także niewiele większa moc nie przemawiają do mnie. Jeżeli znajdę trochę więcej czasu w tym artykule pojawi się film z porównaniem wideo obu nadajników, jednak na tą chwilę z pewnością tym, który zamontuje jako pierwszy będzie Eachine TX805.