Anne Pro 2 to kolejna, poprawiona wersja klawiatury mechanicznej firmy Obinslab. Jako, że z klawiaturami tego typu mam raczej znikome doświadczenie napiszę tą recenzję z perspektywy zwykłego użytkownika, a nie “hardcore’owego” gracza. Zanim jednak o moich doświadczeniach z Anne Pro 2 kilka ogólnych informacji na temat samej klawiatury. 

Anne Pro (poprzednia wersja), kiedy debiutowała była jedną z najlepszych klawiatur tego typu na rynku, ale miała też swoje wady. Dziś Obinslab wypuszcza na rynek poprawioną wersję Anne Pro 2 i adresuje wszystkie niedociągnięcia, które miała jej poprzedniczka.


Sprawdź cenę

Kup Obinslab Anne Pro 2


Specyfikacja Obinslab Anne Pro 2

Anne Pro 2 to kompaktowa klawiatura mechaniczna z bardzo uproszczonym układem w porównaniu do klawiatur, które widujemy na co dzień. Producent pisze, że jest to tylko 60% klasycznej klawiatury i ma on oczywiście rację, ponieważ klasyczna klawiatura w zależności od modelu ma ok. 100 klawiszy, a Anne Pro 2 ma ich jedynie 61. Ten kompaktowy układ ma oczywiście swoich zwolenników i przeciwników i dla mnie również jest to coś nowego.

Pierwsza wersja Anne Pro została wyposażona przełączniki Gateron, oświetlenie RGB dla poszczególnych klawiszy i obsługę zarówno Bluetooth 3.0 jak i połączenia przewodowego. Chociaż zyskała wielu zwolenników, miała problemy z oprogramowaniem oraz niedociągnięcia w samej konstrukcji (luźne przyciski, słaba bateria, brak możliwości całkowitego wyłączenia BT). Nowa wersja rozwiązała te problemy, a także poprawiła ogólny komfort pisania, oferując dodatkowo znacznie lepsze oprogramowanie.

Anne Pro 2 ma teraz bezpośrednie podświetlanie każdego klawisza osobną diodą led, nowszy moduł komunikacji Bluetooth 4.0, który ma dedykowany włącznik pod spodem klawiatury, a także większą litowo-jonową baterię o pojemności 1900 mAh, którą naładujemy dołączonym do zestawu przewodem USB-C.

Producent wprowadził w tej wersji także kilka ciekawych rozwiązań tj. dwa przyciski funkcyjne FN1 i FN2, które możemy dowolnie konfigurować za pomocą ObinsKit. Jest funkcja nazwana jako TapKey, która zmienia zachowanie klawiszy w zależności od tego czy naciskamy je krótko, czy trzymamy dłużej, a także tzw. Magic Key, czyli klawisz po wybraniu którego całkowicie zmieniamy docelowe funkcje niektórych przycisków.

Oprogramowanie ObinsKit

W nowej wersji oprogramowania cały interfejs użytkownika został odnowiony. Konfiguracja klawiatury jest teraz bardzo prosta i intuicyjna. Nawet początkujący użytkownicy nie powinni mieć problemu ze zmianą układu klawiszy, trybów podświetlenia led czy dodaniem funkcji specjalnych.

 

Oprogramowanie, które udostępnia Obins w przeciwieństwie do wcześniejszej wersji dostępne jest teraz na 3 systemy operacyjne. Na stronie producenta znajdują się odpowiednie wersje dla Windows, MacOS a także co zapewne ucieszy wielu – Linux’a.

Dzięki ObinsKit zaktualizowałem Anne Pro 2 do nowszej wersji, ustawiłem zwykłe, całkowicie białe podświetlenie wszystkich klawiszy, którego brakowało mi w zdefiniowanych presetach, poprawiłem układ, a także włączyłem opcję wizualizacji dźwięku ze Spotify za pomocą podświetlenia na klawiaturze. Świetna sprawa!

Moje wrażenia

Na rynku klawiatur mechanicznych znajdziemy wiele modeli, ale ja nie mam właściwie żadnego doświadczenia z żadnym z nich. Klawiatura mechaniczna to dla mnie pewna nowość, a już szczególnie kiedy jej rozmiary i układ mocno odbiegają od tego, do którego na co dzień jestem przyzwyczajony.  Muszę jednak przyznać, że jest to całkiem nowe rozwiązanie, ale i doświadczenie, które zamierzam wdrożyć u siebie na stałe.

Moja wcześniejsza klawiatura Logitech, której modelu nawet nie znam (wyglądem przypomina K800, ale nie ma podświetlania) to dziś już antyk. Poza podstawowymi funkcjami każdej klawiatury nie oferuje właściwie nic. No może nic poza permanentnie skonfigurowanymi przyciskami dodatkowymi do sterowania głośnością Windowsa czy szybkim włączeniem kalkulatora.

Samo led’owe podświetlanie klawiatury to już dla mnie coś nowego, a wykonane w tak fajny sposób i do tego w pełni konfigurowalne jest już naprawdę niezłym skokiem technologicznym.

Jeśli chodzi o pisanie to tak jak każda klawiatura mechaniczna jest ona głośniejsza, a skok klawiszy jest znacznie wyższy przez co początkowo musiałem nieco się przestawić i zapomnieć o własnych przyzwyczajeniach. Wiedziałem jednak, że taki zabieg jest konieczny i tylko test długodystansowy pozwoli mi przekonać się czy chce przy niej zostać. Zacząłem od napisania na Anne Pro 2 tej recenzji i im dłużej z nią obcuje, to tym bardziej zastanawiam się co zrobić z moim starym Logitech’em. Myślę, że decyzja o pozostawieniu Anne Pro 2 jako mojej głównej klawiatury jest tylko kwestią czasu, ale zanim podejmę ostateczną decyzję muszę dać jej jeszcze trochę czasu.

Podsumowanie

Firma Obins słuchała użytkowników swojego pierwszego produktu i znacznie poprawiła nie tylko sam sprzęt, ale i oprogramowanie czy użyteczność klawiatury przy nowej wersji Anne Pro 2. Za pomocą łatwej instalacji, a także mocno rozbudowanej konfiguracji urządzenia jesteśmy w stanie ustawić je dokładnie tak jak chcielibyśmy aby działała i wyglądała nasza klawiatura. Co więcej produkt jest już na rynku kilkanaście miesięcy, a wciąż jest rozwijany i pojawiają się ciągle nowe funkcje i usprawnienia za co Obins szczególnie zasługuje na pochwałę.

Klawiatura mechaniczna to nie jest produkt dla każdego i faktycznie pomniejszony rozmiar i skondensowany układ nie każdemu przypadnie do gustu, ale jeśli jesteś graczem i zależy ci na niewielkich rozmiarach klawiatury, to Obins Anne Pro 2 wydaje się ciekawą propozycją nad, którą warto się zastanowić.

 


Sprawdź cenę

Kup Obinslab Anne Pro 2