Pytanie o części pada tak często, że postanowiłem dość szczegółowo przedstawić tu zestaw, jaki po przetestowaniu osobiście kilkudziesięciu różnych komponentów sam dzisiaj bym wybrał.

Są to solidne aczkolwiek w miarę rozsądne cenowo komponenty, które gwarantują, że dron będzie latał dobrze, będzie miał niezłą moc, obraz będzie czysty, a w przypadku mocniejszego kreta nie rozpadnie się na części, choć wiem, że ktoś zaraz powie “Co się nie rozpadnie? Potrzymaj mi piwo!”

 

Zakładam, że aparaturę i gogle już masz i skupiamy się tu na samej budowie 5 calówki, jeśli nie to sprawdź również ten link

XL5 i SL5

Szybki spis części dla tych, którzy nie chcą czytać całości

A teraz kilka słów o tym dlaczego…

Rama – iFlight SL5

Daj sobie spokój z Martianami i innymi budżetowymi klonami. Tak, te ramy też latają, ale na pewno nie są tak dobrej jakości i nie są tak wytrzymałe jak moja propozycja. iFlight SL5 to rama prawie identyczna do polecanej wcześniej przeze mnie iFlight XL5 v4, ale tym razem mamy kilka drobnych zmian i ulepszeń i to praktycznie w tej samej cenie.
Mniejszy rozmiar, wysoka jakość samego włókna węglowego, grube 5 mm ramiona, gumowe podkładki pod kamerę niwelujące jello, dodatki w stylu wydruków na antenę czy gumy pod baterię, dwa miejsca na stacki, a do tego naprawdę sporo przestrzeni do upychania swoich gratów. Nie znam żadnej lepszej ramy w tych pieniądzach.

FC + ESC – Diatone Mamba F405

Tu nie mam również żadnych wątpliwości. Mamba To zestaw dwóch najważniejszych komponentów w dronie wyścigowym, które w tym przypadku są nie tylko solidne, ale cechuje je również naprawdę uczciwa cena. Około $40, czyli mniej więcej 160 zł kosztuje nas kontroler lotu z nowszym procesorem F4, dobrym żyroskopem i wbudowaną pamięcią flash, który w połączeniu z 40A ESC 4 w 1 i możliwością bezpośredniego zasilania nawet z 6S, tworzą idealny duet.
W zestawie znajdziecie nawet dodatkowy kondensator, który umieszcza się na linii zasilania, aby wyeliminować szumy na wideo, a także niezbędną wtyczkę XT60 oraz przewody, które często należy dokupić osobno.
Diatone słynie z produkowania komponentów dobrej jakości i tak jest też w tym przypadku. Zdecydowanie polecam Mambę F405.

 

Silniki – iFlight Xing-E 2207 2750KV

Xingi-E od iFlighta to również bardzo dobry wybór. Jest to seria ekonomiczna, która idzie na pewne konstrukcyjne kompromisy względem innych silników premium, ale nie dość, że kosztują one połowę ich ceny, to naprawdę latam na nich odkąd właściwie miały swoją premierę i mogę zapewnić. że dostarczą wam przyzwoitej mocy i sporo wytrzymają.
Wcześniej poleciłbym silniki Emax ECO, ale porównując te dwa produkty, Xingi-E, choć droższe o kilka złotych to naprawdę wypadają dużo lepiej.

Kamera – Runcam Phoenix

Wizja w dronie to bardzo ważna sprawa i nie warto na tym oszczędzać. Wiem, że obraz jest kwestią preferencji i nie każdemu podoba się to samo, ale ja zakochałem się w Phoenix’ie już od samego początku.
Świetne kolory i niesamowity obraz, a do tego możliwość kontrolowania wszystkich ustawień bezpośrednio z aparatury sprawia, że dla mnie to kamera numer 1 na rynku. Występuje ona z dwoma rodzajami obiektywów 1.8 mm (szerszym, rybie oko) lub 2,5 (węższym, ale mniej zniekształconym). Różnica nie jest aż tak kolosalna więc na początku pewnie nawet jej nie dostrzeżesz. Lepiej sprawdź jak jest z dostępnością każdej wersji i ile wynosi “Shipping Time” i na tej podstawie wybierz swoją.

 

Nadajnik wideo – Rush Tank

Nadajnik wideo to jeden z kluczowych elementów czystej jak łza wizji oraz dalekiego zasięgu wideo. Rush Tanka testowałem osobiście w wielu moich quadach, a dodatkowo wykonałem pomiary mocy jego nadawania. Mogę zapewnić, że jest to najbardziej solidny VTX w tej cenie jaki możesz kupić. W zestawie znajduje się prosta antena (którą polecam zmienić, aby zapewnić sobie lepszy odbiór) oraz tzw. pigtail (przedłużka antenowa), która pozwoli ci zamontować znacznie lepsze i anteny wideo.

Anteny – Foxeer Lolipop V3

Jeżeli chodzi o anteny wideo wiele osób poleca nasze rodzime anteny od Actuny czy ProDrone. Ja osobiście nie miałem z nimi jednak wiele do czynienia. Latałem na różnych antenach, ale tylko zagranicznych producentów, więc nie chcę się na ich temat wypowiadać. Kwestia i odbioru i nadawania sygnału jest istotna, więc i w goglach i w dronie powinny się znaleźć dobre anteny, które zapewnią nam dobrą wizję na większe odległości.
Foxeer Lolipop, które polecam są trwałe, działają naprawdę dobrze i są tanie. Sam latam na tych antenach do dziś i naprawdę się sprawdzają.

DronePromo