Drukarka 3D Anet A8. Czy warto ją kupić?

Cześć! To nie będzie typowa recenzja, bo zacznę ją od końca, żebyś nie musiał na początku czytania przewijać strony na sam jej koniec. Odpowiedź na Twoje pytanie, brzmi: Tak! Anet A8, zdrobniale Anetka, jest drukarką, której szukałeś. W zasadzie, w tym momencie możesz od razu przerwać na chwilę czytanie, przejść na stronę Gearbest i dokonać zakupu. Jeśli jednak Cię jeszcze nie przekonałem, to zapraszam do krótkiej lektury, w której rozwinę postawioną na początku tezę.

Montaż i budowa

Drukarka przychodzi w częściach do samodzielnego montażu – na powyższym filmie, możesz zobaczyć timelapse z tej operacji. Nie obawiaj się jednak tego, gdyż jest to jedna z ważnych zalet tej drukarki, a nie jej wada – opowiem o tym później. Złożenie drukarki trwa kilka godzin, nie trzeba nic lutować, ani mieć żadnych specjalistycznych narzędzi, zresztą wszystkie potrzebne narzędzia znajdziesz paczce. Producent przewidział też, że masz prawo czasem coś upuścić i np. malutkich nakrętek, które uwielbiają się gubić, jest kilka w zapasie.

Wraz z drukarką na karcie microSD (która jest w zestawie!) jest instrukcja jak tę drukarkę złożyć. Zarówno w wersji obrazkowej, jak i filmowej. Do tego, co bardzo istotne, jest bardzo mocno rozbudowane forum użytkowników tych drukarek, więc jeśli przypadkiem gdzieś utkniesz albo nie będziesz czegoś pewien, to po zadaniu pytania najczęściej w kilka minut ktoś udzieli Ci wyczerpującej odpowiedzi. Zresztą duża część pytań początkujących się powtarza i ktoś już je zadał, więc bez problemu znajdziesz w Google link do gotowego rozwiązania albo instruktażowego filmu na YouTube.

Jeśli chodzi o proces składania to w zasadzie tyle. Jest on naprawdę prosty i każdy sobie z tym poradzi, wystarczy trochę pomyśleć i dwa razy sprawdzić zanim się coś zrobi, chociaż nawet nie sprawdzając trudno byłoby coś zepsuć.

Możliwości

Ok, drukarka złożona i co dalej? Boisz się włożyć wtyczkę do gniazdka? Nie będę Cię okłamywał, ja też się bałem, aczkolwiek zupełnie niepotrzebnie. Po pierwsze wszystko będzie dobrze, po drugie możesz wcześniej obejrzeć jak robi to ktoś inny na YouTube. Tak, społeczność jaką otoczona jest ta drukarka jest naprawdę olbrzymia i to bardzo ważny powód, aby kupić właśnie ją.

Tak więc wkładasz wtyczkę, słyszysz dźwięk włączających się wiatraków, widzisz niebieski ekran i co dalej? Dalej postępujesz zgodnie z instrukcją i ustawiasz poziom łoża (bed leveling), czyli tego na czym powstają Twoje wydruki. Warto się przyłożyć do tej operacji, bo to najczęstszy powód problemów z pierwszymi wydrukami. Gdy już to zrobisz i przeszedłeś wszystkie kroki instrukcji to w zasadzie wszystko, aby zrobić swój pierwszy wydruk. Wystarczy ściągnąć z internetu jakiś model 3D, a są ich naprawdę tysiące.

Można wydrukować naprawdę wszystko, od silikonowego case’u na telefon, przez łożysko (Tak! Możesz wydrukować działające łożysko z kulkami), po foremkę do ciastek w kształcie Szczerbatka (Twoje dzieci będą zachwycone nowym nabytkiem!). Wracając do wydruku, to ściągasz model (lub projektujesz go są) wgrywasz go przez program Cura na kartę microSD, kartę wkładasz do drukarki, klikasz print i czekasz, patrzysz i czekasz, i cieszysz się widząc jak na Twoich oczach powstaje nowy rzeczywisty obiekt, który przed chwilą był tylko wirtualnym modelem w Twoim komputerze. Tak jak nasze logo na poniższym filmie.

Dlaczego Anet A8?

No dobra, ale dlaczego masz wybrać właśnie Anetkę? Przede wszystkim dlatego, że ma dużo zalet, niewiele wad i bardzo dobrą cenę.

Na początek kwestia, o której już wspominałem, czyli samodzielny montaż. To naprawdę dobry pomysł, dla osoby, która zaczyna przygodę z drukiem 3D, a i doświadczeni użytkownicy mogą się czegoś dowiedzieć. Mi np. utknął w dyszy filament przy pierwszej wymianie, dopóki się nie nabierze wprawy to się zdarza. Ale co najważniejsze, dzięki temu, że sam drukarkę składałem, to wiedziałem, które śrubki odkręcić, co się stanie jak je odkręcę, co mogę złapać mocniej, a co jest „delikatne” i poradziłem sobie z „usterką” w 5 minut.

Gdybym kupił drukarkę złożoną lub prawie złożoną, to długo bym się zastanawiał zanim bym coś dotknął śrubokrętem. Także samodzielne złożenie drukarki da Ci wiedzę, której w żaden inny sposób nie zdobędziesz, a która może być naprawdę pomocna. Kolejną ogromną zaletą jest olbrzymie zaplecze społeczności wokół drukarki, które bardzo chętnie pomaga w problemach z drukiem i podpowiada ciekawe rozwiązania.

Wady i zalety

Zresztą te podpowiedzi to temat, który bardzo dobrze łączy się z wadami drukarki. Wszystkie jej wady (jest ich kilka, ale to raczej drobnostki) już dawno zostały wychwycone przez tak dużą społeczność i są dostępne ich gotowe rozwiązania. Pisząc gotowe rozwiązania mam na myśli modele 3D, które drukujesz na Anet A8, a następnie podmieniasz odpowiednią „słabszą” część, na tę właśnie wydrukowaną. Czy to nie jest naprawdę genialne?!

Możesz tak usprawnić wiele rzeczy, zaczynając od dodatkowych osłon na przewody, przez napinacze pasków zębatych i uchwyty do filamentu, na specjalnie dla tej drukarki zaprojektowanej końcówce do wentylatora chłodzącego kończąc. Tych usprawnień jest naprawdę mnóstwo, a każde z nich możesz teraz sam wydrukować na swojej drukarce! Od tego też polecam Ci przygodę z drukowaniem zacząć. Bo po pierwsze lepiej nauczysz się jej obsługi i zrozumiesz zasadę działania, a po drugie z każdym usprawnieniem, każdy kolejny wydruk będzie lepszy.

Cena

I na sam koniec cena, drukarka ta jest najtańszą sensowną drukarką 3D dostępną na rynku. I nie jest to tylko moja opinia, ale fakt, który zresztą potwierdza mnóstwo testów porównawczych dostępnych w internecie. Kolejna dobra drukarka jest droższa o ponad $50, a wcale nie musi być o tyle lepsza.

Poza tym, lepiej nauczyć się co i jak, na czymś co ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny, czyli Anet A8, a jak już będziesz pewien, że druk 3D jest dla Ciebie, to wtedy warto zainwestować trochę więcej w jakiś lepszy sprzęt. Poza tym wtedy już będziesz wiedział, co to znaczy lepszy sprzęt i na jakie parametry zwrócić uwagę, bo łatwo kupić drukarkę za kilkaset dolarów, która wcale nie okaże się lepsza od Anetki.

Podsumowanie

Anet A8 to drukarka, która sprawdzi się w domu do drukowania w ramach hobby, w pracy do prostego prototypownia, w szkole do nauki z dziećmi. Jest prosta w obsłudze, łatwa w rozbudowie, nie zajmuje dużo miejsca i nie jest, aż tak głośna, chociaż jak każde podobne urządzenie trochę ją słychać.

Tak więc jeśli pomimo mojego wstępu postanowiłeś przeczytać całość i dotarłeś, aż tutaj, to mam nadzieję, że już jesteś przekonany i zaraz zrobisz sobie naprawdę niesamowity prezent kupując ją prosto ze strony Gearbest. Ja na swoją trochę czekałem, ale od kiedy ją mam cieszę się jak dziecko z każdego wydruku, codziennie zapisuję sobie nowe pomysły na wydruki, uważaj bo to naprawdę wciąga. Na szczęście, da się też na tym zarobić, więc to wciągnięcie może okazać się bardzo opłacalne.

Przydatne linki:

Aktualna cena drukarki Anet A8: Link
Quality Guide od Simplify3D: Link