Jeżeli kiedykolwiek miałeś problemy z zasięgiem lub prędkością swojej domowej sieci bezprzewodowej, to urządzenie takie jak wzmacniacz wifi jest lekarstwem na tą chorobę. O tym jak proste i skuteczne jest jego użytkowanie dowiesz się z naszego krótkiego testu wzmacniacza wifi czy tzw. Wifi Extendera WR01.

Czym jest wzmacniacz wifi?

Wzmacniacz sygnału to urządzenie, które po podłączeniu do zwykłego gniazdka oraz skonfigurowaniu go z naszą domową siecią WIFI, dzięki swoim wbudowanym antenom może emitować sygnał dalej i na większym obszarze. W rezultacie pozwala na osiągnięcie lepszego sygnału oraz prędkości internetu bezprzewodowego w miejscach, w których wcześniej były spore problemy z zasięgiem lub nie było go w ogóle.

Po co mi wzmacniacz wifi?

Z uwagi na pojawienie się na moim osiedlu nowego dostawcy internetu, który oferował internet w cenie oraz prędkości przebijającej wszelkich okolicznych dostawców zdecydowałem się na podpisanie nowej umowy na internet 330Mb/s i to z łączem symetrycznym! Niestety mój stary poczciwy router TP-Link nie był zbytnio przekonany do takich prędkości i mocno ograniczał szybkość pobierania i wysyłania, stąd przyszedł czas na jego emeryturę. Po szybkiej analizie możliwości innych niedrogich routerów zdecydowałem się na zakup nowego routera również od TP-Linka czyli modelu Archer C5. Router spokojnie sprostał moim oczekiwaniom i nie stanowił wąskiego gardła dla tak szybkiego internetu. Pojawił się jednak inny problem – zasięg.

Wzmacniacz Wifi

Mimo wydaje się dość porządnego urządzenia wyglądem i funkcjonalnościami sugerującego, że jest to produkt z wyższej półki to zasięg nie zachwycał. W jednym z moich pokoi oddalonych od Archera o ok 8 metrów sygnał sieci był minimalny, albo po prostu żaden. Wszystko zależało od tego jak próbuje połączyć się z moją domową siecią. Telefon radził sobie średnio, ale mój stary laptop Lenovo miał w tym samym miejscu już spore problemy ze znalezieniem mojego SSID. Nadeszła więc pora na szukanie rozwiązania dla tego problemu.

Przejrzałem wszystkie dostępne opcje na allegro i okazało się, że sensowne extendery wifi to koszt minimum 100-150 zł. Wydatek równy praktycznie nowemu routerowi. Sprawdziłem też ofertę chińskiego sklepu Gearbest, gdzie ten sam model, który na allegro kosztował 2 razy tyle mogłem nabyć za niecałe 50 zł z darmową wysyłką. Do tego sklep oferuje całkiem sporo różnych modeli extenderów.  Zdecydowałem się na zakup WR01 ze względu na niską cenę, dość ciekawy wygląd oraz biały kolor, który nie odznaczyłby się zbytnio od koloru gniazdek w moim mieszkaniu.

Zestaw

Cały zestaw przychodzi zapakowany w plastikowy blister, w którym znajdziemy wszystkie potrzebne akcesoria. Producent zadbał o to, aby dołączyć do zestawu krótki kabel sieciowy (CAT6) oraz instrukcję krok po kroku, która poprowadzi nas przez i tak prostą i intuicyjną konfigurację sprzętu.

Wzmacniacz Wifi

Wzmacniacz Wifi

Wzmacniacz Wifi

Konfiguracja urządzenia jest bardzo prosta. Po rozpakowaniu z plastikowego blistra w zestawie znajdziemy samo urządzanie, instrukcję obsługi po angielsku, krótki kabel sieciowy oraz wtyczkę do gniazdka, którą instalujemy w wifi extenderze (bo tak też wzmacniacz sygnału jest określany) według własnego uznania – w pionie lub poziomie w zależności od tego co da nam lepsze efekty. Po podłączeniu do gniazdka sieciowego wzmacniacz wifi tworzy własną sieć bezprzewodową, z którą musimy się połączyć w celu konfiguracji urządzenia. Jest to chyba najbardziej wygodny sposób ale możemy również połączyć się z naszym komputerem czy laptopem za pomocą kabla sieciowego lub używając funkcji WPS na routerze. Skorzystałem z pierwszej opcji i zaraz po podłączeniu do zasilania WR01 zaczął emitować własną niezabezpieczoną sieć bezprzewodową o nazwie “Wifi-Reapeter”.

Wzmacniacz Wifi

Po połączeniu z tą siecią możemy już przejść pod adres Reapetera, czyli 192.168.10.1 i po zalogowaniu do panelu administracyjnego znajdziemy wszelkie niezbędne ustawienia. Wystarczy wybrać opcję Reapeter. Nazwać swoją nową rozszerzoną sieć i wprowadzić do niej hasło zabezpieczające. Urządzenie obsługuje szyfrowanie WPA2, więc możemy spać spokojnie :)

Wzmacniacz Wifi