Jedną z przekonujących cech konsoli Sony PlayStation 5 jest jej gniazdo M.2, które mieści drugi wewnętrzny dysk półprzewodnikowy uzupełniający standardowy dysk SSD konsoli do gier. Nie wystarczy jednak byle jaki dysk SSD – potrzebny jest dysk, który spełnia wyśrubowane standardy firmy Sony w zakresie interfejsu, grubości, prędkości i innych.

Na szczęście wiele dzisiejszych dysków SSD PCI Express 4.0 NVMe jest zgodnych z PS5, nawet te, które nie są wyraźnie reklamowane jako takie. Instalacja dodatkowego dysku może wymagać trochę pracy, ale pozwoli Ci mieć pod ręką znacznie większą bibliotekę gier.

Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące naszych ulubionych dysków SSD przyjaznych PS5, które testowaliśmy. Po wyszczególnieniu tych najlepiej ocenianych dysków SSD, sprawdź przewodnik zakupu, który powie Ci wszystko, co musisz wiedzieć o wyborze i instalacji odpowiedniego modelu dla Ciebie.

1
Acer Predator GM7000
✓ Best choice
Sprawdź w sklepie Admitad.com
10
3
Crucial P5 Plus
High quality
Sprawdź w sklepie Admitad.com
9.4

Acer Predator GM7000

Dzięki ogromnej przepustowości i świetnym wynikom w testach, firma Acer wprowadza na rynek Predator GM7000, pierwszy dysk SSD PCI Express 4.0 w swojej ofercie, który jest równie zabójczy jak jego koledzy z linii laptopów i monitorów do gier.

ADATA XPG Gammix S70 Blade

Niezwykle szybki, a jednocześnie wystarczająco cienki (nawet z założonym radiatorem), aby zmieścić do laptopa lub PlayStation 5, XPG Gammix S70 Blade firmy ADATA to zabójczy wewnętrzny dysk SSD dla graczy.

Crucial P5 Plus

Kompatybilny z PCIe 4.0 Crucial P5 Plus uzyskał w naszych testach doskonałe czasy ładowania, a także oferuje solidny pakiet oprogramowania i gwarancję.

Samsung SSD 990 Pro

Samsung SSD 990 Pro to szybki dysk wewnętrzny PCI Express 4.0, który jest krokiem naprzód w stosunku do swojego poprzednika, oferując doskonałą wydajność w zadaniach twórczych, jeśli nie koniecznie w grach.

Poradnik zakupowy: Najlepszy dysk SSD do PS5 w 2023

Przy wyborze dysków przedstawionych powyżej, głównym wymogiem – oprócz udowodnienia ich ogólnej zdolności do bycia solidnymi dyskami SSD do gier w naszych testach porównawczych – było spełnienie oficjalnych kryteriów firmy Sony (Otwiera się w nowym oknie) dotyczących używania z PS5. Większość, ale nie wszystkie z naszych wyborów są reklamowane przez ich producentów jako przyjazne dla PS5. Z drugiej strony, istnieje wiele dysków półprzewodnikowych M.2 – niektóre z nich są reklamowane jako kompatybilne z PS5 – które nie spełniają jednego wymogu: ich znamionowa prędkość transferu danych lub przepustowość jest mniejsza niż zalecane 5,500 MBps. Jest to jednak jedyna specyfikacja, w przypadku której firma Sony dopuszcza pewną swobodę.

Przykładem jest ADATA XPG Atom 50, którego znamionowa prędkość odczytu sekwencyjnego wynosi 5,000MBps. Należy również pamiętać, że jako tak zwany DRAM-less SSD, kontroler Atom 50 nie posiada dynamicznej pamięci podręcznej o dostępie losowym, którą można znaleźć w większości dysków, a zamiast tego wykorzystuje kawałek pamięci systemowej komputera (bufor pamięci hosta, w skrócie HMB) jako pamięć podręczną. System PlayStation 5 nie obsługuje HMB, co może potencjalnie obniżyć wydajność dysku. W związku z tym, choć Atom 50 będzie działać w PS5, dysk XPG firmy ADATA, który wybraliśmy do tego zestawienia, to szybszy, wyposażony w pamięć DRAM dysk S70 Blade.

Rozmiar dysku PS5: Jak wysoki i długi może być dysk SSD PS5?

Z oczywistych powodów, wysokość fizyczna dysku SSD jest czynnikiem krytycznym przy określaniu jego kompatybilności z PS5. “Wysokość” w tym przypadku oznacza jego grubość. Sony zaleca, aby każdy dysk SSD dla PS5 był wyposażony w urządzenie do odprowadzania ciepła, radiator lub rozpraszacz ciepła, co zwiększy jego masę. Ale może być tylko tak duży i nadal pasować.

Crucial, na przykład, sprzedaje swój dysk SSD P5 Plus jako kompatybilny z PS5, chociaż ten dysk jest dostarczany bez radiatora; firma sprzedaje kompatybilny dodatek (Otwiera się w nowym oknie), który powinien pasować do konsoli z zapasem miejsca.

Dysk dodatkowy musi zmieścić się w zatoce M.2 konsoli PlayStation, która dopuszcza całkowitą grubość 11,5 mm (do 8 mm od góry płyty i do 2,5 mm od dołu). Eliminuje to większość dysków z niewymiennymi, ożebrowanymi radiatorami, ale niektórzy producenci opracowują kompaktowe radiatory i cienkie rozpraszacze ciepła do stosowania w ograniczonych przestrzeniach. Szczególnie podoba nam się cienki, niewymienny radiator dołączony do WD Black SN850.

Jeśli chodzi o długość dysków, PS5 obsługuje dyski o długości od 30 mm do 110 mm. W praktyce, wszystkie nasze propozycje (i większość konsumenckich dysków SSD M.2) mają długość 80 mm, czyli typ 2280.

A więc, jaki dysk ssd do PS5 powinieneś kupić?

Naszą kluczową miarą, przy zachowaniu wszystkich innych parametrów, jest sprawdzenie kosztu za gigabajt dla każdego dysku, na który patrzysz, przy użyciu aktualnej ceny sprzedaży. Ceny dysków SSD mają tendencję do wzrostu i spadku, a często możliwe jest zdobycie nieco większej pojemności niż mogłoby się wydawać, jeśli się rozejrzysz. Trochę matematyki może ułatwić porównanie względnej wartości dwóch dysków o różnych pojemnościach, jeśli spojrzysz na koszt za gigabajt.

Wbudowany w PlayStation 5 dysk SSD ma pojemność 825 GB, z czego 667 GB jest dostępne po wyjęciu z pudełka. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś być w stanie zmieścić na dysku dziewięć lub dziesięć gier AAA – dzisiejsze tytuły zajmują średnio od 50 GB do 60 GB pamięci, choć niektóre są znacznie większe. Na przykład gra Call of Duty: Black Ops Cold War wznosi się na wyżyny tendencji tej serii do zwiększania rozmiarów plików, zajmując prawie 220 GB, więc dostępna przestrzeń może się skończyć szybciej niż myślisz. Na szczęście PS5 obsługuje dyski dodatkowe o pojemności od 250 GB do 4 TB.

Modernizacja: Jak zainstalować dysk SSD w PS5

Instalacja drugiego dysku SSD w PlayStation 5 nie jest trudna. Jedyne narzędzia, jakich będziesz potrzebować, to mały śrubokręt krzyżak i ewentualnie para pęset do wyciągania śrub.

Twoim pierwszym krokiem jest uruchomienie aktualizacji systemu. Następnie wyłączasz zasilanie konsoli, dodajesz radiator lub rozpraszacz do dysku SSD, jeśli jeszcze go nie ma, i zdejmujesz boczny panel PS5. (Można to zrobić bez narzędzi, ale może to wymagać trochę siły i ostrożności).

Następnie należy zdjąć pokrywę gniazda rozszerzeń i śrubę M.2, umieścić nowy dysk SSD w gnieździe rozszerzeń, włożyć podkładkę dystansową zgodnie ze wskazówkami i przykręcić dysk na miejscu. Następnie zamykamy PS5, formatujemy nowy dysk i możemy zaczynać.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy udało Ci się kupić PS5 za cenę zbliżoną do 2000 zł, czy też zapłaciłeś o wiele więcej, dostępnych jest wiele szybkich, niedrogich dysków półprzewodnikowych M.2 PCI Express 4.0, które zmieszczą się w drugim slocie. A jeśli jesteś jedną z tych niewiarygodnie cierpliwych dusz, które wciąż czekają na spadek ceny PS5, będziesz miał do wyboru wszystkie bardziej kompatybilne dyski SSD, gdy w końcu dostaniesz swoją konsolę.