Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o … No właśnie. Nikt nie lubi niepotrzebnego wydawania pieniędzy. Wszyscy zawsze dla drogich produktów, jeżeli to możliwe, szukają jakiejś tańszej alternatywy. Po co wydawać kilkaset złotych na topowy moduł, jeżeli na rynku istnieją tańsze zamienniki, które oferują praktycznie to samo?
No nie do końca. Wyższość RAPIDFIRE, bo o nim mowa, jeżeli chodzi o odbiór sygnału wideo w porównaniu do innych modułów udowodniono wiele razy. To już nie jest kwestia sporna. Obecnie nie ma innego lepszego modułu do naszych gogli FPV na rynku i choć chodzą pogłoski o rewolucji z TrueD X, to na jego realne testy musimy jeszcze poczekać.
Sprawdź ceny testowanych modułów
Za te niesamowite “osiągi” w RAPIDFIRE musimy jednak zapłacić odpowiednią cenę, dlatego na rynku pojawiły się moduły, które możemy mieć, już nawet za mniej więcej 100 zł!
Chciałbym zrobić porządne testy odbioru każdego z nich, ale latanie na każdym z osobna i załączenie tu wideo z tych przelotów raczej mija się z celem i niczego nie udowadnia. Z drugiej strony solidne przetestowanie jakości sygnału wideo, wymagałoby posiadania 3 par Fatsharków HDO, dlatego postanowiłem nie wypowiadać się na temat tego aspektu, a skupić się bardziej na ich cenie, jakości wykonania, szybkości działania oraz tego, co oferuje oprogramowanie, które znajdziemy w każdym z nich, a testy samej wydajności znajdziecie z pewnością w wielu innych miejscach w sieci.
Ustalmy, więc trzy ścieżki jakimi możesz pójść, kiedy stoisz przed wyborem modułu odbiorczego do swoich gogli.
Eachine Pro58. Ścieżka najbardziej budżetowa.
Jak można się spodziewać Eachine Pro58 oferuje najmniej, szczególnie, jeżeli bierzemy pod uwagę produkt prosto z pudełka z oryginalnym oprogramowaniem. Tak naprawdę poza samą zmianą częstotliwości odbiorczych, nie mamy wtedy absolutnie nic.
Jeżeli komuś to wystarcza, to oczywiście może używać go w takiej formie, ja jednak po kilku minutach od wyciągnięcia go z pudełka postanowiłem wgrać nasz rodzimy PIRX. Panowie z Warszawy odpowiedzialni za ten firmware udostępniają go za darmo na swojej stronie, a w sieci bez problemu można znaleźć instrukcje, jak przejść przez proces “flashowania” krok po kroku.
Po zmianie oprogramowania Eachine Pro58, to całkiem inny odbiornik. Oferuje już znacznie więcej niż jego sklepowa wersja. W najnowszej wersji 2.0, PIRX wspiera także OSD (oznacza to że nie musimy zdejmować gogli, aby zmienić jakieś ustawienie, bo wszystko wyświetla się na ekranach naszych gogli), ale mod, który to umożliwia polega na przylutowaniu dwóch maleńkich rezystorów, do przewodu oraz do samego modułu, a z tym nie jeden początkujący może mieć spore problemy. Poza samym OSD działają też przyciski w goglach, dzięki którymi możemy nawigować się po menu oprogramowania. Bardzo przydatna i ciekawa rzecz, ale wymaga trochę dodatkowej pracy.
PIRX podaje takie informacje jak napięcie modułu, wykorzystanie procesora, temperatura, siła sygnału na poszczególnej antenie itp. Pozwala także na uruchomienie funkcji auto search, ale w moim przypadku nie zawsze działała ona dobrze (może to wina samego modułu), poza tym jedyne, co widzimy to ekran z napisem SCAN, który nie mówi nam w sumie zupełnie nic. Ani kiedy moduł skończy wyszukiwanie, ani czy coś już znalazł, ani jakie kanały przeszukuje.
W menu znajdziemy również analizę całego spectrum (pokaże nam słupek na wykresie w okolicach częstotliwości, na której obecnie ktoś nadaje), listę kanałów ulubionych, którą możemy edytować, a jeśli ktoś chciałby naprawdę “zabłysnąć” i to w dosłownym tego słowa znaczeniu, to nawet obsługę programowalnych diod LED, które możemy przyczepić sobie na front gogli, a w ustawieniach softu dowolnie je programować.
Moje ogólne wrażenie z użytkowania Eachine Pro58 jest takie, że spisuje się on całkiem nieźle, ale mając w ręku lepsze moduły zdecydowanie widzę różnicę. Dużo osób narzeka też na jakość wykonania Pro58, czyli pękający ekran czy szybko umierający “joystick”, ale ja sam nie mogę tego potwierdzić, bo moduł właściwie od początku działa prawidłowo. Może wystarczy raz go upuścić, żeby rozpadł się na kawałki? Tego nie wiem, ale raczej też nie sprawdzę.
Z drugiej strony jest on najtańszym modułem i kosztuje praktycznie 1/5 tego, co moduł ImmersionRC, a do tego po chwili zabawy, mamy dużo lepszy firmware, OSD oraz wiele innych dodatkowych możliwości.
Eachine Pro58 oczywiście można wzbogacić o jeszcze bardziej zaawansowane oprogramowanie pod nazwą AchilleΣ, za które niestety trzeba już dodatkowo zapłacić. Wtedy cena najtańszego modułu Eachine Pro58 jest już bardzo zbliżona do naszego następnego “zawodnika”.
Realacc Pro Plus RX5808, czyli bardzo ciekawa, średnia półka.
Moduł Realacc Pro Plus można już zakupić z oprogramowaniem AchilleΣ Plus, które oferuje jeszcze więcej niż wspomniany wcześniej PIRX. W moich testach moduł Realacc z tym oprogramowaniem działa zdecydowanie lepiej, znacznie szybciej, a do tego oferuje np. OSD bez żadnych dodatkowych modów.
AchilleΣ również podaje informacje o sile sygnału każdej z anten, ale nie uzyskamy takich danych jak stopień zużycia procesora czy temperatura modułu. Być może nie jest to potrzebne ponieważ nowa wersja, którą oferuje Banggood zbudowana została na bardziej wydajnym chipie (STM32F1) i (co też sam zauważyłem po pracy urządzenia) pozwala na płynną obsługę i brak wysokich temperatur.
Tak jak w Pro58, tak i w tym module znajdziemy funkcję auto search (ultra search), ale działa ona oraz wygląda zdecydowanie lepiej. Bardzo szybko przelatuje po wszystkich częstotliwościach, zaznacza nam te, które wykazują jakąś aktywność, szybko wybiera tą najmocniejszą oraz od razu się na nią ustawia, a to wszystko nie dość, że odbywa się znacznie szybciej niż w Eachine Pro58, to wygląda zdecydowanie dużo bardziej ciekawie i czytelnie. Podobny wykres towarzyszy także trybowi manualnemu, gdzie od razu wiemy, na jakich kanałach należy szukać naszego nadajnika.
Zainteresowany? To dopiero początek tego, co oferuje Realacc Pro Plus z Achillesem. Lista ulubionych kanałów, “Event Mode”, który w 2,5 sekundy skanuje całe pasmo 5.8 GHz, żeby pokazać nam i zapamiętać aktywne kanały, abyśmy mogli z łatwością przełączać się tylko między nimi może się przydać.
Do tego dochodzi oczywiście “Band Scan”, czyli omawiana wcześniej analiza spectrum, “Model finder”, czyli opcja do poszukiwań quada po sile sygnału wideo, “Lap Timer”, który zmierzy czas twoich okrążeń na torze, czy w końcu “Kerveros Mode”, który jak tłumaczą producenci oprogramowania jest rewolucyjnym trybem, w którym oba odbiorniki w module działają niezależnie.
Jeden skupia się na zdefiniowanej przez nas wcześniej częstotliwości, kiedy drugi wędruje po wszystkich innych kanałach i z dokładnością 1 Mhz wyszukuje dla nas tę optymalną, aby finalnie dostarczyć jak najlepszy obraz!
Muszę przyznać Realacc Pro Plus, a szczególnie jego oprogramowanie zaskoczyło mnie pod każdym względem. Jego cena jest tak naprawdę niewiele wyższa od najtańszego modułu Eachine, a nie dość, że otrzymujemy działające OSD bez żadnych przeróbek, lepszy hardware odbiornika zbudowany na lepszym chipie, to jeszcze ten AchilleΣ dostępny już po otwarciu pudełka. Według mnie zdecydowanie warto dołożyć te parę złotych.
Wspominałem już, że moduł posiada także port USB do update’u oprogramowania w przyszłości? Nie potrzebujesz st-linka, nie potrzebujesz lutowania specjalnych kabelków do padów komunikacyjnych w Pro58 oraz specjalnego software’u, który rozumieją tylko naprawdę tęgie głowy, aby zmienić firmware i choć nie jest to do końca takie plug and play jak w RAPIDFIRE, to zdecydowanie prostsza opcja od tej jedynej dostępnej w module Eachine.
ImmersionRC RAPIDFIRE. Czy ktoś tu ma za dużo pieniędzy?
O ImmersionRC RAPIDFIRE powiedziałem już trochę przy okazji recenzji Fatsharków HDO, jednak napiszę tutaj jeszcze parę słów.
W RAPIDFIRE płacimy w dużej mierze za lepszy hardware, świetne osiągi oraz od ręki dostępne wszelkie opcje, o które w tańszych modułach musimy zadbać sami, albo o których możemy jedynie pomarzyć.
Mamy zatem najlepszy moduł na rynku (z dużo lepszą technologią nakładania na siebie obrazu, a nie przełączania między antenami), który zapewnia najlepszy odbiór sygnału wideo. Mamy OSD (tak naprawdę tylko częściowo), mamy możliwość podłączenia kabelka do komputera i wgrania najnowszego (ciągle rozwijanego), bardzo stabilnego oprogramowania, mamy świetną jakość wykonania samego modułu oraz “joystick”, który prawdopodobnie nie rozpadnie się tak szybko jak ten z Eachine Pro58 czy Realacc Pro Plus.
Mając porównanie tych trzech modułów wiem, dlaczego RAPIDFIRE kosztuje sporo więcej. Czy warto za to dopłacać, to już indywidualna decyzja każdego z was.
Dowiedz się więcej o modułach
Eachine Pro58 lub Realacc RX5808 PRO PLUS lub ImmersionRC RAPIDFIRE
Użyj kodu rabatowego ccca56 w koszyku, aby uzyskać jeszcze lepszą cenę!
Nie napisałeś w tym wszyskim o najważniejszej rzeczy – pierwsze dwa to są zwykłe diversity, czyli sprawdzają z którego odbiornika mają lepszy sygnał i potem zamieniają na ten odbiornik. Lepszym rozwiazaniem jest np. OwlRC które posiada fast diversity, i może zmienić odbiornik nawet kilka razy dla jednej klatki. RapidFire natomiast posiada synchronizację klatek, nanosi je w czasie rzeczywistym na siebie z obu odbiorników i powstaje obraz. Zasada działania jest bardzo podobna jak clearview groundstation. Aczkolwiek rapidfire musi dostać sygnał dokładnie według standardu PAL/NTSC, inaczej pojawia się brak kompatybilności i problemy z obrazem. A najlepsze jest to, że wszystkie posiadają bardzo, ale to bardzo podobne moduły odbiorcze :) więc bardzo duża część tego wszystkiego to po prostu soft :)
o tym jak działa rapidfire pisałem już w innym wpisie nie chciałem tego znów powtarzać, ale masz rację w sumie to bardzo istotna kwestia,o której może warto wspomnieć jeszcze raz
Szkoda, że zamiast rapida nie porównałeś Furious True-D. Jedynie 40 zł droższy od 5808, a mający wszystko na gotowo, który wystarczy wpiąć w HDO i latać.
Niestety tego modułu nie posiadam, ale fajnie że dajesz znać będę miał na niego oko :)