DronePromoSkyzone chyba już teraz może liczyć na miano głównego konkurenta Fatshark, ponieważ firma znów atakuje rynek nowymi goglami FPV. Modele Skyzone SKY03S i SKY03O oferują dużo więcej, a do tego są tańsze od Fatsharków, co spowodowało, że społeczność, która od dłuższego czasu była ignorowana przez obecnego lidera, zwróciła swoją uwagę na nowe produkty Skyzone.


 Sprawdź cenę

SKY03S oraz  SKY03O


SKY03S vs  SKY03O

Choć zapewne większość z was orientuje się jakie różnice występują między tymi dwoma modelami to musze napisać, że szum wokół HDO wywołał model SKY03O, który podobnie jak flagowy produkt Fatsharka posiada ekrany w technologi OLED. Drugi model (SKY03S) używa starszej technologii LCD i wokoło niego nie ma aż tyle szumu, ale to wciąż bardzo ciekawa propozycja o czym przekonacie się już wkrótce.

Wracając jeszcze na chwilę do SKY03O należy pamiętać, że technologia OLED jest znacznie nowsza, a co za tym idzie i droższa. Wyświetlacze OLED zbudowane są inaczej niż LCD, a w dużym uproszczeniu dzięki podświetlaniu pojedynczych pikseli obraz w nich jest zarówno jaśniejszy, żywszy i bardziej kontrastowy, czyli jednym słowem lepszy.

WordPress Tables Plugin

Trochę o samych goglach

W moje ręce wpadła wersja uboższa, czyli SKY03S bez OLED’owych ekranów, ale mimo to chcę porównać je z droższymi HDO, nie tylko pod względem obrazu czy odbioru sygnału, ale też ergonomii, stosunku jakości do ceny czy ogólnego zadowolenia z ich użytkowania.

Zacznijmy od zestawu

Poza mnóstwem przewodów z których raczej nie będziesz korzystał, najważniejszą rzeczą są dodatkowe “faceplate’y”. Brzmi mało ciekawie, ale robi to jednak sporą różnicę.

Producent zadbał o to, żeby ich gogle pasowały każdemu. W pudełku znalazłem zatem dwa rzepy, dwa plastikowe faceplate’y oraz dwie gąbki.

Proste, a zarazem bardzo praktyczne rozwiązanie, aby sprawić, że gogle będą znacznie lepiej leżały u większości użytkowników. Nie dość, że ich profil nie jest tak zakrzywiony jak w HDO, to jeszcze macie do dyspozycji dodatkowy wariant z grubszą i szerszą gąbką, która bez problemu wyeliminuje wszelkie przecieki światła zewnętrznego.

W przeciwieństwie do HDO gogle u mnie leżą bardzo dobrze już od samego początku, a opcja z cieńszą gąbką, której spróbowałem na starcie okazała się “strzałem w dziesiątkę” – idealne przyleganie, wygoda i żadnych, absolutnie żadnych prześwitów. Miła niespodzianka już w kilku pierwszych chwilach. Brawo Skyzone!

Poza samymi gąbkami (które pokryte są czymś w rodzaju skóry, tak jak w HDO) w zestawie znajdziecie niewielki case (etui), kilka przewodów AV, przewód do zasilania zakończony złączem XT60 oraz dwie bardzo słabe anteny.

Odbiornik

Skyzone tak jak kilku innych producentów (np. Eachine czy Aomway) zdecydowało się na wbudowany w gogle odbiornik wideo zamiast slotu na moduł zewnętrzny. Ma to swoje plusy, ale i minusy ograniczając chociażby możliwość wymiany czy rozszerzenia dostępnych opcji, dzięki nowej wersji czy całkowitej wymianie odbiornika na inny.
Odbiornik w SKY03S posiada standardową możliwość odbioru 48 kanałów i czułość na poziomie -90dBm (dla porównania czułość Rapidfire oraz True-D X to -96dBm).

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale wiem, że czułość odbiornika określa minimalną moc fal radiowych jaką może on wykryć. Im mniejsza wartość dBm, tym jest on bardziej czuły, a co za tym idzie uzyskujemy lepszy odbiór sygnału.

Jak wiadomo papier wszystko przyjmie i samymi liczbami nie powinniśmy się sugerować, dlatego sprawdźmy w krótkim teście jak wypada odbiornik w goglach Skyzone. Żeby nie psuć wam zabawy podpisy dodane zostały na końcu filmu. Jak myślicie, która strona wypada lepiej?

Wyniki testu są dla mnie bardzo zaskakujące. Zanim go wykonałem byłem przekonany, że właściwie rezultat jest oczywisty. W Rapidfire zamontowane były moje standardowe anteny Foxeer Lolipop 3 i Lolipop Stubby, a w Skyzone’ach – taki sam Lolipop 3 Foxeera oraz podobna antena URUAV.

Anteny nie latały wcześniej w quadach, więc powinny być jak nowe. Fakt, że SKY03S miałem na głowie, a Fatsharki leżały trochę niżej, może mieć wpływ na ten test (niestety nie mogłem dla obu gogli stworzyć idealnych warunków, a przy okazji w połowie lotu zaczął padać deszcz), ale mimo wszystko można zauważyć, że gogle i ich wbudowany odbiornik świetnie sobie radzą nawet przy małej mocy nadajnika (25mW). Znów kolejne zaskoczenie i kolejny plus na konto Skyzone.

DVR

To jak działa wbudowana w gogle nagrywarka możecie zobaczyć na filmie powyżej. Obraz jest ostry i wyraźniejszy za sprawą większej rozdzielczości plików wideo i moim zdaniem wypada zdecydowanie lepiej niż DVR w HDO.

Funkcje i obsługa

Na górnej części obudowy znajdziemy wiatraczek, który startuje za każdym razem kiedy tylko podłączymy zasilanie do gogli (w opcjach możecie to zmienić) zapobiegając parowaniu soczewek oraz zestaw przycisków po każdej z jego stron.

CH i BAND oczywiście pozwalają na ręczną zmianę kanałów i pasma, a przycisk TRACK odpowiedzialny jest za wywoływanie m.in. menu ustawień oraz obsługę Head Trackera.

Nie możemy zapomnieć o pożądanej przez wielu “funkcji premium”, czyli włączania gogli za pomocą przycisku, której to implementacja musi być bardzo skomplikowana skoro do dziś nawet w najnowszych goglach Fatshark’a nie mogła zostać dodana. (Oczywiście żartuję, ale sam szybko przyzwyczaiłem się do używania przycisku zamiast podłączania i odłączania kabla zasilającego)

Po drugiej stronie znajdziemy przyciski odpowiedzialne za DVR, funkcję Auto Scan (Auto Search) czy też tryb wyświetlania obrazu lub pracy odbiornika (RF Normal, RF Racing, AV IN, HDMI IN, 3D).

RF Racing to tryb przeznaczony do wyścigów, gdzie ręczna zmiana kanałów oraz funkcja Auto Scan działa tylko w obrębie Racebandu. Nic bardziej wyszukanego, ale może się przydać jeżeli tak jak ja, korzystasz właściwie tylko z tego pasma.

Na froncie, tak jak w poprzednich wersjach gogli tego producenta znajduje się pewnego rodzaju znak rozpoznawczy Skyzone, czyli przednia kamera, którą możemy włączyć jednym przyciskiem, aby nie zdejmując gogli zobaczyć co dzieje się dookoła nas. Jakość obrazu z tej kamery nie jest porywająca (rozdzielczość 640×480 px i 60 stopni FOV), ale wydaje się, że do szybkiego podglądu spokojnie wystarczy.

Sam nie wiem co sądzić o panelu LED, który również znajduje się na froncie, świeci w 3 kolorach (RGB) i posiada aż 25 różnych trybów, które możemy dowolnie dobierać w ustawieniach. Nie widzę jego praktycznego zastosowania, ale może wam się to spodoba.

Wszelkie wejścia i wyjścia umieszczono od spodu gogli, więc znajdziemy tam m.in. porty AV IN i AV OUT, HDMI IN, port słuchawkowy, slot na kartę microSD dla nagrywarki, port zasilający, a także port micro USB dzięki któremu zaktualizujemy firmware. (Na grupie Skyzone już się nawet coś  pojawiło, można też coś znaleźć na oficjalnej stronie producenta)

Jest to też miejsce, w którym znajdują się suwaki IPD ustawiające szerokość naszych soczewek. To chyba dobry moment, żeby wspomnieć o tym, że pomimo świetnego dopasowania samych gogli oraz braku jakichkolwiek prześwitów ekran, który widziałem nie był do końca ostry.

Nie było to na tyle uciążliwe, aby nie można było w tych goglach latać, ale mała część ekranu z prawej strony mimo wszystko była rozmyta. Testowałem już co najmniej kilka par gogli i ten aspekt zawsze mi doskwierał. Żadne z nich nie były dla mnie w 100% idealne, więc jeżeli twój rozstaw oczu będzie podobny, możesz mieć ten sam problem niezależnie jakie gogle kupisz.

Menu i ustawienia

W tym akapicie muszę znów pochwalić Skyzone. Może to nie jest kluczowa kwestia dla wielu osób, ale już od początku ten mały ekran menu przypadł mi do gustu.

Interfejs jest kolorowy, ostry i bardzo czytelny. Dobrze pogrupowane opcje też pomagają w szybkim znalezieniu tego czego szukamy. Dużo gorzej jest z samą nawigacją. Jednym przyciskiem po lewej zmieniamy grupy czy też zakładki w menu, innym po drugiej stronie gogli wybieramy opcję (góra, dół), jeszcze innym z lewej zatwierdzamy, a jeszcze innym z prawej zmieniamy. Uff… na pewno tu też się pomyliłem z kolejnością.

Nawigacja nie jest intuicyjna i trzeba się jej nauczyć, ale pewnie dla kogoś, kto miał już produkty Skyzone lub używa tych gogli dłużej, będzie to dużo prostsze.

Kilka słów podsumowujących

Po zakupie Skyzone SKY03S z pewnością nie będziecie zawiedzeni. Gogle leżą świetnie i są bardzo komfortowe. Mają już wbudowany odbiornik, który działa naprawdę dobrze i pozwala na latanie nawet w trudniejszych warunkach.

Dziś nie ma możliwości jego łatwej wymiany, ale już w sieci pojawiają się sygnały, że producent pracuje nad pewnego rodzaju przystawką, gdzie będzie można zamontować Rapidfire. G

dybyście nie chcieli jednak wydawać dodatkowych pieniędzy na moduł, to śmiało z lepszymi antenami te gogle mogą służyć wam przez długi czas. Trzeba pamiętać również o tym, że ich cena jest bardzo atrakcyjna. Nie jest zawyżona przez lepsze, choć jednak sporo droższe ekrany OLED (które mimo wszystko nie sprawią, że będziesz lepszym pilotem), a wciąż posiadają te same funkcje co wersja droższa. Nawet pomimo braku OLED’ów uważam, że obraz wciąż jest bardzo dobry, a jego kolory, jasność czy kontrast można jeszcze w jakimś stopniu dostosować.

Ogólne wrażenia z ich użytkowania, cena oraz ogrom dodatkowych funkcji czyni je naprawdę świetną propozycją dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych pilotów. Jeżeli nie zależy ci na OLED-ach, to wydaje mi się, że teraz na rynku nie znajdziesz lepszych gogli w tej cenie.


 Sprawdź cenę

SKY03S oraz  SKY03O


DronePromo