Test kamery FPV – tak będzie zatytułowana seria artykułów lub inaczej testów, jakie chcę przeprowadzić na kilku nowych, obecnie popularnych modelach kamer FPV. 

Sprawdzę podstawowe dane techniczne, porównam obraz, cenę oraz wszelkie plusy i minusy każdego testowanego modelu. Postaram się zbudować pewien “setup”, który pozwoli mi na testowanie chociażby dwóch, trzech kamer jednocześnie.

Oznacza to, że przy jednakowych warunkach pogodowych, oświetleniu oraz osprzęcie wykorzystanym do nagrywania i przesyłania obrazu testowane kamery będą miały równe szanse.

Jestem świadomy, że warunki pogodowe, a nawet godzina ma znaczenie w takich testach i nie sądzę, żeby w jeden dzień udało mi się przeprowadzić test 10 kamer, ale próba nagrania obrazu z chociażby 2-3 kamer jednocześnie pozwoli na szersze spojrzenie na temat ich jakości, tego jak radzą sobie z dynamiczną zmianą oświetlenia oraz innymi czynnikami.

Na pierwszy ogień idzie kamera Caddx Turtle, więc zaczynajmy…

Caddx Turtle co to takiego?

Caddx to amerykańska marka, która nie tak dawno pojawiła się w świecie dronów wyścigowych ze swoimi tanimi, ale całkiem niezłymi kamerami FPV, które szybko zostały docenione wśród pilotów i tym samym stała się poza Foxeer’em główną konkurencją dla RunCam’a.

Z pewnością orientujecie się, że kamery takie jak Runcam Split mają możliwość przesyłania analogowego obrazu do VTX’a (jak każda kamera fpv) oraz w tym samym czasie nagrywania cyfrowego obrazu w wyższej rozdzielczości na kartę SD.

W ten sposób wiele osób, kótre latają mikro dronami mają możliwość zarejestrowania lotu w lepszej jakości niż obraz, który widzimy w naszych goglach, a piloci większych 5-calówek nie muszą do swojego quada dorzucać dodatkowej wagi w postaci kamery Full HD jak np. GoPro.

Trochę Historii

Oryginalny Runcam Split w wersji 30 x 30 mm miał sporo wad i był mało wytrzymały na uszkodzenia. Ludzie skarżyli się na duże opóźnienia w przesyłanym obrazie, wypadające karty SD, urwane taśmy łączące kamerę z dedykowaną płytą oraz wiele innych problemów, które pomimo innowacji jaką było upchanie kamery FPV i kamery HD w jednym urządzeniu nie pozwoliły splitowi zastąpić klasycznych, dobrze znanych kamer Runcama jak Swift, Sparrow czy Eagle.

Później były jeszcze Runcam Split 2, którego mogliście zakupić z nowym modułem wifi do konfiguracji ustawień kamery przez aplikację mobilną. Runcam Split Mini, który pomimo zmniejszenia wielkości “stacku” na 20 mm wymagał, aż dwóch płytek pcb i ciężko było zmieścić go w niejednym mikrusie, no i wreszcie najnowsze wersje Splita w dwóch rozmiarach, czyli Runcam Split 2S oraz Split Mini 2. 

Jakiś czas przed premierami najnowszych “splitów” Caddx, nie chcąc pozostawać w tyle na rynek wypuścił swój odpowiednik kamery 2 w 1, który nazwał żółwiem.

Caddx Turtle – Dane techniczne

Caddx Turtle posiada sensor CMOS, rozdzielczość 800TVL, możliwość zmiany między systemami NTSC/PAL i kąt widzenia na poziomie 155°. Jeżeli chodzi o obraz HD, to na kartę SD zapisuje pliki w formacie MOV w rozdzielczości 1080p lub 720p przy 60 klatkach na sekundę, ale kąt widzenia kamery jest o 15° większy i wynosi 170°.
Klasycznie już jak w przypadku innych kamer FPV dozwolone napięcie zasilania jest dość szerokie i białego dymu nie zobaczymy, jeżeli kamerę zasilimy napięciem pomiędzy 4,5V – 20V. 

Co w zestawie?

Unboxing kamer fpv to niezbyt czasochłonny proces. Zazwyczaj oprócz samej kamery, instrukcji i kilku śrubek nie znajdziemy tam nic więcej. Tak samo jest w tym przypadku.

W pudełku znajdziemy czerwoną mikro kamerę Caddx Turtle połączoną z płytką PCB (w rozmiarze 20 x 20 mm) za pomocą kilkunastu cieniutkich kabelków, które idealnie układają się nawet w najciaśniejszych “buildach”.

Dwie aluminiowe płytki z różnymi otworami, które pozwolą zamontować kamerę w małym (20 x 20 mm) i dużym (30 x 30 mm) stack’u, kilka przewodów, joystick znany z innych kamer do zmiany konfiguracji i ustawień kamery oraz niewielką metalową ramkę lub mówiąc inaczej uchwyt, który może być przydatny, jeżeli twoja rama nie ma możliwości montażu kamery tych rozmiarów.

Dobrze wiedzieć, że…

Caddx Turtle ma bardzo dziwne rozstawienie otworów, ponieważ jeden z nich jest mocno przesunięty względem idealnego kwadratu 20 x 20 mm. Stąd też pewnie te dwie wspomniane wcześniej aluminiowe płytki, które pozwalają na łatwiejszy montaż kamery. Można użyć tych dołączonych lub wydrukować inny np. taki zaprojektowany przez jednego z użytkowników Thingyverse.

Na połączonej z kamerą płytce znajdziecie jeden przycisk, który odpowiada na włączanie i wyłączanie nagrywania, ale znacznie lepiej za pomocą menu jest ustawić opcję auto record, która rozpocznie zapisywanie obrazu na kartę zaraz po podłączeniu zasilania.

Slot na karty obsługuje karty Micro SD do 32GB. Jeżeli chcesz kupić tanią i szybką kartę SD przeczytaj ten artykuł.

Jeżeli ustawisz opcję auto record, to bez wyciągnięcia karty nie uda ci się ponownie wejść do ustawień kamery. Początkowo myślałem, że zepsuty jest joystick, ale po chwili namysłu wpadłem na to, że nie da się zmienić ustawień, kiedy kamera aktualnie nagrywa.

Jakość obrazu FPV oraz HD

Poniżej na jednym filmie możecie zobaczyć jak prezentuje się jakość sygnału analogowego oraz obrazu w rozdzielczości FullHD przy 60 klatkach na sekundę.

Posdumowanie

Choć istnieje wiele lepszych kamer FPV, to jakością nagrywanego obrazu w HD jestem bardzo miło zaskoczony. Oczywiście nie można tego porównywać do filmów jakie powstają przy użyciu Session 5, ale czuję się zdecydowanie bardziej komfortowo latając w powietrzu w takim “setupie”, niż z kamerą wartą 1000 zł, która nawet przy lekkim “krecie” może zaginąć w krzakach, a my mając cały czas obraz fpv nawet nie będziemy tego świadomi.

Caddx Turtle Fpv Kamera Dron

Niewielkie rozmiary, bardzo giętkie i dosyć długie przewody, które łatwo poprowadzić dosłownie wszędzie, bardzo zadowalający obraz HD, który nie jest zniekształcony dzięki zastosowaniu płaskiego obiektywu oraz tylko jedna, a nie dwie płytki jak w przypadku “Splita” czynią Caddx Turtle bardzo interesującą opcją do rejestrowania wideo z mikro dronów oraz ciekawą alternatywą dla drogich i ciężkich kamer HD używanych w 5-calówkach.


Zainteresowany kamerą

Caddx Turtle?

SPRAWDŹ CENĘ TUTAJ