Jak wiadomo każdemu nie dogodzisz. Jedni wychwalają pod niebiosa Predatora V3, inni Runcam Eagle, ja osobiście zamieniłbym wszystkie kamery w swoich quadach na Falkora albo Racera 2, bo do tej pory uważałem, że to najlepsze kamery na rynku. Szybko jednak zmieniłem zdanie po kilku lotach z Runcam Phoenix.


Runcam Phoenix Oscar Edition
Sprawdź cenę


Runcam Phoenix i wielkie zaskoczenie

“Wow” to dokładanie przeszło mi przez myśl, kiedy wykonałem pierwszy, krótki lot nowo zbudowanym quadem z tą kamerą.

Latałem w środku dnia i to w bardzo dobrych warunkach, ale już po kilku sekundach wiedziałem, że do tej pory lepszej kamery jeszcze nie testowałem.

Kamera stworzona została przy udziale osoby, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Oscar Liang odkąd pamiętam pisze i uczy innych o dronach wyścigowych i wielu innych aspektach związanych z tym hobby na swoim blogu oscarliang.com. Szukając też bardziej technicznych informacji jak coś podłączyć lub jak coś ustawić z pewnością natrafiłeś na jego stronę, bo wiele artykułów tego typu też się tam pojawiło.

Jak pisze sam Oscar firma Runcam początkowo nie chciała wydawać tego produktu, na szczęście udało się ich jakoś przekonać i w rezultacie tej współpracy powstała niebieska micro kamera z obiektywem M12, która zoptymalizowana została do lotów w dzień i w tych warunkach sprawdzać się będzie najlepiej.

Jakość obrazu, choć wciąż analogowa, to jest naprawdę niesamowita. Miałem wrażenie, że to obraz z cyfrowej kamery tyko w gorszej jakości. Analizując DVR widzę, że nigdy nie odda on w pełni tego co widzimy podczas lotu, to trzeba zobaczyć na własne oczy, ale mogę was zapewnić, jeżeli szukacie nowej kamery, Runcam Phoenix to “strzał w dziesiątkę”.

Specyfikacja i możliwości

Kamera przychodzi w standardowym, niewielkim, białym pudełku Runcama, w którym znajdziemy jeden 6 pinowy przewód, adapter dla ram wymagających kamer w rozmiarze mini, oraz kilka śrubek. Standard.

Instrukcja dołączona do kamery podpowie nam, że tu tak jak w testowanym wcześniej Racerze 2 też mamy możliwość kontroli przez UART oraz za pomocą joysticka, który niestety dołączony do zestawu nie jest.

Sensor CMOS, 1000TVL, obiektyw M12 o ogniskowej 2.5 mm lub 1.8 mm (do wyboru), możliwość zmiany formatu (16:9 i 4:3), trybu (PAL/NTSC), a także odbicia obrazu w pionie i poziomie, czyli wszystko to, co nowoczesna kamera FPV mieć powinna Runcam Phoenix ma. 

To jednak nie wszystko, bo w kamerze Oscara znajdziemy tak wiele ustawień samego obrazu, że sam miałem kilka razy wątpliwości za co one właściwie odpowiadają.  

Runcam nie poszedł śladem nowego Predatora i wciąż z tyłu kamery znajdziemy złącze, a na nim 6 pinów w tym VBAT. Kamera może być zasilana napięciem od 5V do 36V, posiada wymiary 19 x 19 x 20 mm, a jej waga to 9 g.

Phoenix, Falkor i Predator


Runcam Phoenix Oscar Edition

Sprawdź cenę


DronePromo