Xiaomi Mijia Mini 4k, czyli pierwsza kamera wyprodukowana w całości przez Xiaomi

Tak reklamowano ją zanim jeszcze trafiła do oficjalnej sprzedaży. Czy to, że Xiaomi zdecydowało się na samodzielne wykonanie tego małego urządzenia wyszło im na dobre? Postaram się to sprawdzić!

Czas na Unboxing

Xiaomi-Mija-Mini-4k-Kamera1

No coś w tym rodzaju, bo w pudełku oprócz samej kamery znajdziemy tylko baterię, instrukcję obsługi i krótki kabel USB przeznaczony do ładowania. Skoro unboxing, mamy już za sobą może warto przyjrzeć się samej kamerze?
Tu jest zdecydowanie więcej do powiedzenia. Pierwsze wrażenia. Kamera jest mała, ale jej konstrukcja bardzo masywna i solidna i ma się wrażenie, że trzymamy w ręku produkt wysokiej jakości. Na froncie kamery Xiaomi znajduje się niewielkie, czarne logo Mijia, dioda led, która sygnalizuje stan i poziom naładowania baterii oraz obiektyw f2.8, którego kąt widzenia to 145°.
Xiaomi-Mijia-4K-kamera

W górnej części umiejscowiony został kolejno przycisk do nagrywania, mikrofon oraz głośnik. Na spodzie znajdziemy sporą klapkę, którą należy otworzyć, aby umieścić w kamerze dołączoną baterię o pojemności 1450mAh i napięciu 3.8V oraz kartę micro SD.
Xiaomi-Mijia-4K-kamera5
Standardem już w kamerach sportowych staje się dotykowy ekran, którego i kamerze Xiaomi 4K, również nie zabrakło. Ekran ma przekątną 2,4 cala i choć nie jest tak czuły i szybki jak w Yi 2, to w moim przekonaniu w zupełności wystarczy.

Specyfikacja

Xiaomi Mijia 4K to kamera, która posiada 6 osiową stabilizację obrazu oraz funkcję Anti-Shake oraz Auto-Focus. Niestety te funkcje nie potrafią poradzić sobie z przetworzeniem obrazu przy dużych, gwałtownych ruchach i można zauważyć, że obraz jest rozmyty i bardzo niestabilny.
Xiaomi-Mijia-4K-kameraZmienić ma to fakt, że Xiaomi na swoich zdjęciach reklamowych umieszcza kobietę, która trzyma kamerę osadzoną w niewielkim gimbalu. Prawdopodobnie w niedługim czasie na rynek trafi takie akcesorium i kwestię niestabilności obrazu, będzie można pominąć. Materiały reklamowe wskazują także, że do sprzedaży przeznaczona będzie również wodoodporna obudowa jaką znamy z innych kamer sportowych oraz specjalny tripod? Czas pokaże, czy moje spekulacje się sprawdziły.
Xiaomi-Mijia-4K-kamera

Kamera wyposażona jest w moduł Bluetooth oraz WiFi. Co pozwala na połączenie jej z aplikacją mobilna Xiaomi Home. Dzięki niej jesteśmy w stanie ustawić wszelkie parametry nagrywania, rozdzielczość czy tryb w jakim pracuje kamera. Aplikacja pozwala także na podgląd w czasie rzeczywistym tego co widzi kamera.

Przy rozdzielczości 4K (3840 x 2160 px) rejestrujemy obraz maksymalnie w 30 klatkach na sekundę. Tak samo jest w rozdzielczości 2.5K (2560 x 1440 px), ale jeżeli zdecydujemy się na niższą rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 px), to tu znajdziemy kolejno 30, 60 a nawet 100 klatek na sekundę, co daje nam możliwość nagrywania w slow motion. Kamera osiąga nawet 200 klatek na sekundę, ale w tym wypadku konieczne jest przełączenie się na tryb 720p.

Xiaomi-Mijia-4K-kamera

Dostępne tryby nagrywania

Dzięki aplikacji Xiaomi Home lub ekranu dotykowego samej kamery mamy możliwość wyboru kilku trybów nagrywania. W dostępnym menu znajdziemy między innymi tryb nagrywania wideo Time Lapse’ów, wideo w Slow Motion, foto Time Lapse’ów, nagrywania wideo z możliwością robienia zdjęć jednocześnie, tryb zdjęć seryjnych oraz kilka innych. Aplikacja oraz sama kamera pozwala na kilka dodatkowych ustawień jak włączanie efektu rybiego oka, włączanie siatki, ustawienia ekspozycji i wiele wiele innych parametrów samego wideo. Jak zatem radzi sobie kamera w tych wszystkich trybach?

Jakość zdjęć i wideo

Poniżej kilka ujęć w różnych trybach oraz różnych poziomach oświetlenia. Z moich obserwacji wynika, że jakość wideo jest bardzo dobra, szczególnie w rozdzielczości 4K, jednak jak wcześniej pisałem problemem jest tu stabilizacja obrazu. W słabym lub nocnym oświetleniu na materiale wideo widać sporo szumu. Resztę pozostawiam do indywidualnej oceny.


Rozdzielczość: 720p, FPS: 200

Jakość raczej słaba, ale w pewnym sensie to również zasługa oświetlenia. Przy dobrym świetle z pewnością było by trochę lepiej, ale nie spodziewajmy się cudów. Czy słabą jakość wynagradza nam efekt slomo?


Rozdzielczość: 4K, FPS: 30

Nagranie w nocy, bez dobrego uchwytu stabilizującego kamerę, stąd wstrząsy podczas jazdy.


Rozdzielczość: 4K, FPS: 30

Nagranie w dzień, bez dobrego uchwytu stabilizującego kamerę, stąd wstrząsy podczas jazdy.


Rozdzielczość: FullHD, FPS: 30

Nagranie z ręki, więc sporo wstrząsów z którymi nie radzi sobie cyfrowa stabilizacja obrazu. dobra płynność 100 klatek, ale widoczne pogorszenie jakości w stosunku do rozdzielczości 4k.


Czy zatem warto kupić kamerę Xiaomi Mijia 4K?
Kamera sportowa Xiaomi 4K

Nie jest to jak by się niektórzy spodziewali kolejny GoPro killer. Chińczycy zapewne nie mieli na celu wyprodukowanie kamery lepszej od GoPro. Mieli na celu stworzenie dobrej jakości urządzenia, które dzięki swej niskiej cenie będzie dostępne dla wielu osób, a przy tym w zupełności zaspokoi ich potrzeby dotyczące jakości nagrywanych filmów. Obecnie cena tej kamery waha się w okolicach od 120 do 150 dolarów. I to jest według mnie bardzo rozsądna. Oczywiście na rynku znajdziemy kamery “4K”, które kosztują 50, 40, a czasem i 35 dolarów. Nie dajmy się jednak zwieźć. Obraz w tych urządzeniach jest zazwyczaj skalowany z FullHD do 4K, aplikacja mobilna nie istnieje lub nie działa, a jakość samego wideo pozostawia wiele do życzenia. Tu otrzymujemy kolejny świetny produkt z ekosystemu Xiaomi, który nagrywa bardzo dobre filmy wideo, jest dobrze wykonany, a jednocześnie jego cena nie jest wygórowana.

Jak zmienić język (firmware) w kamerze Xiaomi Mijia Mini 4K na angielski?

Może się zdarzyć, że otrzymana przez was kamera dostarczona będzie ze starszym oprogramowaniem dostępnym tylko w języku Chińskim. Jest to niesamowicie frustrujące, ale mamy sposób jak sobie z tym poradzić.

1. Ładujemy baterię w kamerze chociaż w 50%, aby zapobiec jej wyłączeniu podczas zmiany oprogramowania.
2. Pobierz firmware w języku angielskim tutaj: Xiaomi Mijia Mini 4K Eng Firmware
3. Umieść plik firmware.bin na karcie SD w głównym katalogu.
4. Wyłącz kamerę i włóż kartę z firmware’m, a następnie uruchom kamerę ponownie.
5. Po poprawnym wykryciu oprogramowania wyświetli się okno z zapytaniem po chińsku czy zaktualizować firmware z karty SD. Wybierz przycisk TAK po prawej stronie ekranu
6. Dioda kamery zacznie migać, a po chwili kamera zrestartuje się. Po tej operacji dalej będziesz widział język chiński do momentu kiedy go nie zmienisz w opcjach.
7. Aby to zrobić przeciągnij palcem z góry na dół ekranu i z czterech dostępnych ikon wybierz opcje (trybik). Przewiń listę na sam dół i wybierz trzecią pozycję od dołu. 
8. Na kolejnym ekranie powinieneś łatwo odnaleźć przycisk English, który po wybraniu zmieni język oprogramowania kamery.