Recenzja Xiaomi Mi Mix 2. O co tyle krzyku?

Xiaomi Mi Mix 2 to kontynuacja świetnego telefonu Xiaomi z 2016 roku. Pierwsza wersja zyskała na swojej popularności ze względu na to, że przełamywała pewne schematy w dziedzinie projektowania nowoczesnych telefonów komórkowych. Ogromny prawie 6,5 calowy wyświetlacz został wtedy umieszczony w obudowie z bardzo cienkimi ramkami, co sprawiało wrażenie, że w dłoni trzymamy praktycznie sam ekran.

Pozbyto się także czarnego paska w górnej części obudowy, gdzie zazwyczaj producenci umieszczają przedni aparat, diodę powiadomień i różnej maści czujniki.

Xiaomi-Mi-Mix-2-recenzja2

Xiaomi-Mi-Mix-2-recenzja3

Sprawiło to, że otrzymaliśmy imponujący wynik – ponad 91% całego telefonu stanowił ekran. Ta cecha w dużym stopniu (nie pomijając również świetnej specyfikacji telefonu) sprawiła, że Xiaomi Mi Mix stał się bardzo popularnym produktem w tamtym okresie i nawet do dzisiaj ten model sprzedaje się nadzwyczaj dobrze.

Xiaomi-Mi-Mix-2-recenzja

Firma dostrzegając potencjał takiego designu zdecydowała się na kontynuację modelu Mi Mix zlecając projekt jego następcy ponowie człowiekowi odpowiedzialnemu za pierwszą wersję. Na nasze biurko trafił właśnie efekt pracy Pana Phillippe Starck’a, czyli Xiaomi Mi Mix 2.

Xiaomi Mi Mix 2 Design

Xiaomi-Mi-Mix-2-recenzja

Pisząc o designie należy w tym przypadku zacząć od samego początku, ponieważ o tym, że wygląd Mi Mix 2 został dobrze przemyślany świadczy już samo pudełko. Tradycyjnie już dla firmy sprzęt zapakowany jest w czarny, gruby karton o matowej teksturze. Tym razem jednak czujemy, że mamy w posiadaniu produkt klasy premium.

Xiaomi-Mi-Mix-2-recenzja

Szkoda czasu na dogłębną analizę opakowania, lecz imitujące złoto przetłoczenia w logo czy chiński tekst o tym, że firma cały czas stara się badać, odkrywać i rozwijać, a to wszystko podpisane przez Lei Jun (założyciela firmy Xiaomi) nie pozostawia złudzeń.

Xiaomi-Mi-Mix-2-recenzja

To obecnie najnowszy i najbardziej prestiżowy model chińskiego producenta.

W pudełku oprócz samego telefonu znajdziemy klasyczny już zestaw: kabel USB (w standardzie C), ładowarka (12V i 1,5A z szybkim ładowaniem Quick Charge), przejściówka z USB C na Jack’a 3,5 mm oraz czarne, plastikowe etui.

Co można powiedzieć o samym telefonie? Występują tu dwie wersje tak jak w Mi6. Mamy dostępną wersję “zwykłą” oraz wersję specjalną – ceramiczną. Ceramiczna obudowa z jakiej został wykonany ma swoje plusy oraz minusy. Osobiście nie jestem fanem śliskich, błyszczących i zbierających wszelkie odciski materiałów, ale należy przyznać że takie wykonanie ma sporo uroku.

Xiaomi Mi Mix 2 recenzja

Krawędzie telefonu z tyłu i przodu są zaokrąglone, co sprawia, że dobrze leży w dłoni. Na przedniej części znajdziemy duży, prawie 6 calowy ekran, który pokrywa znaczną część całego telefonu, a w dolnej niewielki czarny pasek, pod którym ukryto przedni aparat. Na tylnej obudowie znajduje się aparat, o którym już za chwilę oraz czytnik linii papilarnych.

Tył obudowy to nie najlepsze miejsce na ten element i bardzo podobało mi się rozwiązanie z MI6, gdzie czytnik był umieszczony z przodu,

ale niestety, coś kosztem czegoś. Nie możemy mieć czytnika wraz w ekranem pokrywającym cały front słuchawki jednocześnie. Miejmy nadzieję, że to się kiedyś zmieni.

Xiaomi Mi Mix 2 recenzja

Ostatnią rzeczą o jakiej chcę wspomnieć jest to, że moim odczuciu telefon jest dość ciężki, waży bowiem aż 185 g! Dla porównania Mi6, które również lekkim telefonem nie jest waży 168 g, a najnowszy telefon od Samsunga, czyli Galaxy S8 tylko 155 g. Trudno określić to jako wielką wadę Xiaomi Mi Mix 2, ale jest to odczuwalne już przy pierwszym kontakcie z telefonem.

Xiaomi Mi Mix 2 Specyfikacja

O samej specyfikacji można powiedzieć jedno – jest to bardzo wydajny telefon, napakowany najnowszymi podzespołami oraz bardzo dużą ilością pamięci RAM, co przekłada się na świetną pracę samego urządzenia nawet w przypadku uruchomienia kilku bardziej wymagających procesów.
W popularnym benchmarku Antutu Xiaomi Mi Mix 2 osiąga wynik ponad 176 829 punktów, dla porównania najnowszy Galaxy S8 w tym samym benchmarku osiąga 172 019 punktów.

Jak widać są to wyniki bardzo zbliżone, choć wypadają delikatnie na plus przy telefonie od Xiaomi. Punktacja na tym poziomie wskazuje, że mamy do czynienia z jednym z najbardziej wydajnych telefonów obecnie na rynku. Oczywiście znajdziemy też modele, które osiągają ponad 180 000 jak One Plus 5, ale mimo wszystko oba modele pod względem wydajności plasują się w samej czołówce obecnie dostępnych urządzeń.
[table id=1]

Xiaomi Mi Mix 2 System

W najnowszym modelu “bezramkowca” Xiaomi możemy spodziewać się oczywiście najnowszego systemu MIUI9. (Telefon dostarczony jest jeszcze z MIUI 8.5, ale aktualizacja do wersji 9 nie jest niczym skomplikowanym) W porównaniu z poprzednią wersją tej nakładki producent wprowadził wiele zmian.

Xiaomi Mi Mix 2 MIUI 9

Poza zaktualizowaniem systemu do najnowszego Androida 7.0 Nougat, nowymi ikonami oraz animacjami mamy też wiele usprawnień samego użytkowania. Możemy teraz w łatwy sposób przełączać się między wcześniej zminimalizowanymi aplikacjami, poprzez szybkie dwukrotne wciśnięcie przycisku w dolnej części ekranu po lewej stronie.

Znane już wcześniej rozwiązanie dzielenia ekranu na pół i uruchamianie dwóch aplikacji jednocześnie zostało również zaimplementowanie w tej wersji.

Samo korzystanie z systemu jest teraz również o wiele szybsze. W sieci napotkałem się na test Xiaomi Mi6 oraz porównanie szybkości w przypadku MIUI8 oraz MIUI9 na tym samym telefonie. W tym przypadku zaobserwować można nawet 15% skok wydajności i tylko za sprawą zmiany samego systemu!

Dodano nowe opcje wyciszania telefonu z predefiniowanymi ustawieniami czasu, co oznacza, że w łatwy sposób możemy włączyć telefon w tryb “Nie przeszkadzać” za pomocą dwóch tapnięć.

Drobniejszych zmian w systemie jest naprawdę mnóstwo nie wspominając tu o zarządzaniu ikonami, łatwym grupowaniu ich w foldery, szybką zmianą launchera czy wyborem przejść i animacji głównym atutem tej aktualizacji jest prędkość. Na ten fakt na pewno wpływ mają w dużej mierze użyte w tym modelu topowe podzespoły, ale i sam system odgrywa tutaj istotną rolę.

Xiaomi Mi Mix 2 Aparat

Czas na test aparatu w tym najnowszym urządzeniu. Niestety w Mi Mix 2 nie znajdziemy podwójnego aparatu, który znamy z Xiaomi Mi6. W zamian otrzymujemy jeden aparat z sensorem Sony IMX 386 i 4 osiową optyczną stabilizacją obrazu. Aplikacja aparatu jest nam już dobrze znana z innych urządzeń Xiaomi i Mi Mix 2 nie wprowadza tu żadnego powiewu świeżości. Ciągle brakuje ustawienia Auto HDR i mamy jedynie możliwość włączenia lub wyłączenia tej opcji. Zdjęcia w dobrym, dziennym oświetleniu są ładne, może trochę słabo nasycone i według mnie nie zbyt ostre, ale i tak w miarę zadowalające. Gorzej jest niestety w przypadku słabego oświetlenia. Kilka przykładów możecie ocenić sami.

Xiaomi Mi Mix 2 Bateria

Akumulator zastosowany w Mi Mix 2, to litowo-jonowa jednostka o pojemności 3400 mAh umieszczona w telefonie na stałe. Porównując ją z akumulatorem we flagowcu Samsunga jest to aż 400 mAh więcej niż w S8. Sama informacja o pojemności baterii nie powie nam jednak o tym, jak długo smartfon może pracować bez ładowania. Na czas pracy mają wpływ takie czynniki jak intensywność użytkowania, jasność podświetlenia czy choćby optymalizacja systemu MIUI 9.

Jak to wygląda w praktyce? 
Prezentowana opinia opiera się na moich indywidualnych doświadczeniach podczas użytkowania telefonu przez kilka dni. Dla każdego wynik ten może się delikatnie różnić, lecz Xiaomi Mi Mix 2 podczas tego okresu, nie miał najmniejszych problemów z “wytrzymaniem” całego dnia na baterii. Na sam koniec w okolicach godziny 23:00 smartfon pozostawiał sobie jeszcze jakieś 10-12%. Nie jest to wynik nadzwyczajny, raczej zadowalający, jednak musze przyznać, że telefon był użytkowany dość intensywnie. Mówię tu o kilku filmach na YouTube, przeglądaniu sieci przez ok. 3 godziny, kilku połączeniach telefonicznych, rozmowach wideo na Skype, niezliczonej ilości napisanych maili i SMS-ów oraz korzystaniu z Facebooka (jak wszyscy wiemy dość prądożernej aplikacji). Normalny użytkownik, którego telefon większość dnia spędza jednak na biurku lub w kieszeni, nie powinien mieć problemów z osiągnięciem wyniku 1,5 lub 2 dni, a może i nawet więcej, bo pojemność baterii pozwala osiągnąć nawet lepsze wyniki. 

Xiaomi Mi Mix 2 Cena

Wersja podstawowa z najmniejszą dostępną ilością pamięci wewnętrznej, czyli Xiaomi Mi Mix 2 64GB kosztuje ok. 560 dolarów (2029 zł), kolejna wersja
Xiaomi Mi Mix 2 128GB, to koszt 775 dolarów (2830 zł), a wersja najlepsza Xiaomi Xiaomi Mi Mix 2 256GB jest obecnie w promocji i co ciekawe kosztuje mniej niż model 128GB, czyli 640 dolarów (2320 zł). Podane ceny widnieją na sklepie Gearbest w momencie pisania tego tekstu i mogą ulec zmianie.

Dla czytelników bloga TechBoss.pl udało mi się zdobyć 3 świetne kody rabatowe działające tylko na wersję XIaomi Mi Mix 2 pod tym linkiem, którego możecie nabyć już za 499.99 dolarów.

Obecnie nie było i nie ma lepszego kodu rabatowego na ten model.
3 osoby, którym uda się zdobyć telefon w tej cenie będą miały sporo szczęścia.
Kod rabatowy to: 
TechBossMix2

Xiaomi Mi Mix 2 Podsumowanie

Xiaomi Mi Mix 2, to z pewnością ciekawa alternatywa dla popularnych flagowców innych producentów. Poza bolączkami jakie trapi ten model, czyli dość przeciętny aparat czy brak gniazda słuchawkowego, należy wziąć pod uwagę duży wyświetlacz, świetną wydajność i niską cenę.

Test wydajności wskazuje, że telefon ten może śmiało na tym polu konkurować np. z Galaxy S8, a nawet delikatnie go przewyższać. Przy obecnej cenie promocyjnej wersja 256 GB jest o ok. 1000 zł tańsza niż konkurencyjny produkt samsunga, a za tą kwotę otrzymujemy bardzo ciekawy telefon cechujący się ogromną wydajnością i szybkością działania oraz nieskończoną ilością pamięci wewnętrznej.

Brzmi jak dobry deal? Wygląda na to, że wiele osób tak uważa widząc jak szybko chińska marka Xiaomi zdobywa polski rynek i klientów w naszym kraju. Co ty sądzisz o tym telefonie? Jest to realna konkurencja dla Galaxy S8?