Krótko o wzmacniaczu sygnału Xiaomi Mi WiFi Amplifier 2

Na blogu znalazł się już jeden wpis o tanim repeaterze z Chin. Tym razem mam jednak dla was dużo lepszą propozycję. Osobom, którym zależy na polepszeniu sygnału domowej sieci internetowej, mogę śmiało polecić Xiaomi Mi WiFi Amplifier 2. To druga, ulepszona wersja tego małego, taniego urządzenia, które pozwoli cieszyć się znakomitym sygnałem sieci WiFi w każdym miejscu Twojego domu. To jedyne urządzenie sieciowe, którego konfiguracja to “pestka”, a działanie nie sprawia nigdy absolutnie żadnych problemów. Wersja oznaczona numerem 2 posiada jeszcze lepsze podwójne anteny wzmacniające sygnał i “obsługuje” WiFi w standardzie a/b/g/n do 300 Mbps.
Xiaomi Mi WiFi Amplifier 2

Wygląd i opakowanie

Ciężko tu generalnie mówić o opakowaniu, ponieważ urządzenie tak naprawdę przysłane zostaje w foliowym woreczku strunowym z krótką instrukcją jak je podłączyć i skonfigurować.

Xiaomi Mi WiFi Amplifier 2

Sam WiFi reapeter bardzo zaskakuje swoim rozmiarem, jest naprawdę niewielki. Ma zaledwie 12 x 3 x 9 cm i przypomina coś w rodzaju modemu 3G na kartę sim, a do tego waży jedynie 30g.

Xiaomi Mi WiFi Amplifier 2

Xiaomi Mi WiFi Amplifier 2

Xiaomi Mi WiFi Amplifier 2 jak większość produktów tej firmy, również cechuje minimalizm wykonania. Jest on w całości wykonany z wysokiej jakości matowego plastiku w białym kolorze. Na jednej stronie urządzenia widnieje jedynie wielki napis

Xiaomi Mi WiFi Amplifier 2

WiFi+, a na odwrocie znajdziemy wyżłobione logo MI oraz jedynie dwa inne elementy, czyli diodę led sygnalizującą status urządzenia oraz malutki przycisk reset. Do zasilania całego urządzenia używamy portu USB, który ma możliwość zmiany kąta nachylenia o 180 stopni.

Xiaomi-Mi-Amplifier-2

Xiaomi Mi WiFi Amplifier 2Niestety producent nie dołącza do zestawu zasilacza należy, więc albo dokupić dodatkową ładowarkę, albo zasilić je w inny sposób np. z powerbanka. Testowałem właśnie ten sposób zasilania, ponieważ zależało mi na mobilności urządzenia i sprawdzaniu jakości sygnału w różnych miejscach mieszkania. Na powerbanku o pojemności 5000 mAh Xiaomi Mi WiFi Amplifier 2 pracował ok. 4 godziny. To bardzo dobry wynik, choć zapewne nie każdy chciałby pamiętać o ładowaniu takiej przenośnej baterii, za każdym razem kiedy chce skorzystać z internetu.
Xiaomi Mi WiFi Amplifier 2

Konfiguracja

Sam proces konfiguracji urządzenia jest tak banalny, że dłuższy opis jest tu naprawdę zbędny i każdy bez problemu powinien poradzić sobie z tym zadaniem. Do uruchomienia Xiaomi Mi WiFi Amplifier 2 wystarczy darmowa aplikacja Xiaomi Mi Home z Google Play.
MI Home appPo zainstalowaniu aplikacji upewniamy się, że jesteśmy połączeni z naszą domową siecią bezprzewodową, następnie wpinamy wzmacniacz do gniazda USB i wyszukujemy nowe urządzenie.

Xiaomi-Mi-Amplifier-2-app

Po chwili zobaczymy, że urządzenie zostało odnalezione i należy się z nim połączyć. Tworzy ono nową sieć w naszym domu, o takiej samej nazwie jak nasza pierwotna sieć, ale do nazwy dodaje końcówkę “_plus”, hasło pozostaje bez zmian. Oczywiście te parametry możemy później dowolnie zmieniać za pomocą aplikacji.

Kiedy Xiaomi Mi WiFi Amplifier 2 utworzy nową sieć, wystarczy się z nią połączyć, a ten mały gadżet umieścić w miejscu, gdzie sygnał z naszego routera znacznie słabł, aby cieszyć się znów świetnym zasięgiem WiFi w całym domu.

Xiaomi Mi WiFi Amplifier 2 wspiera, aż 16 urządzeń połączonych jednoczenie do tej samej sieci. Myślę, że to w zupełności wystarczy każdemu. Możliwość podłączenia kilku reapeterów na raz do naszego routera i umieszczenie ich w różnych miejscach w domu czy mieszkaniu pozwala pokryć sygnałem bardzo duży obszar. Nie jest to jednak konieczne w większości mieszkań poniżej 100m2, ponieważ producent deklaruje pokrycie obszaru ok. 90m2 zasięgiem nowej sieci utworzonej dzięki Xiaomi. Czy tak jest faktycznie?
Xiaomi Mi Amplifier 2

Czas na testy

Jestem w posiadaniu jedynie jednego takiego wzmacniacza, ponieważ deklarowany przez producenta obszar jest na tyle duży, że zakup kolejnych do niewielkiego mieszkania nie miałby żadnego sensu. Mimo wszystko myślę, że to wystarczy, aby przetestować jego działanie, siłę sygnału oraz możliwości.

W pierwszej kolejności sprawdziłem siłę zasięgu. W mojej sypialni oddalonej zaledwie kilka metrów od routera, siła sygnału w pewnych miejscach spadała na tyle, że mimo iż sieć jest widoczna, to połączenie z nią jest niestabilne, a prędkości dramatyczne. Sprawdzę zatem czy podłączenie Xiaomi Mi Amplifier poprawi tą sytuację.

Na początku test prędkości na Galaxy S8 w miejscu, gdzie jeszcze sygnał w sypialni pozwala na jakiekolwiek korzystanie z internetu (dalej jest już tylko gorzej).
Speedtest-Xiaomi-Mi-Amplifier-2Gołym okiem widać, że urządzenie działa. Poprawiło ono prędkość internetu prawie dwukrotnie, a ping spadł z 17 do 3 ms!

Umieściłem urządzenie w przedpokoju, czyli centralnym pomieszczeniu całego mieszkania. Po tym zabiegu zasięg sygnału w każdym pomieszczeniu wahał się od 80-100%. Nie było miejsca, gdzie miałem jakiekolwiek problemy z połączeniem, prędkością itp. To tak mały gadżet, że można go podłączyć do gniazdka i praktycznie zapomnieć o jego istnieniu oraz wszelkich problemach z naszym bezprzewodowym internetem.

Podsumowanie

Nie ma obecnie na rynku lepszego, mniejszego i bardziej stabilnego wzmacniacza sygnału WiFi niż Xiaomi Mi WiFi Amplifier 2. Dzięki przeprowadzonym testom widać, że jest znaczna poprawa nie tylko w prędkości pobieranych i wysyłanych danych, ale również w pingach oraz samej sile sygnału! 38 zł jakie zapłaciłem za ten gadżet to moje najlepiej wydane pieniądze w ostatnim czasie. Świetna cena, małe wymiary, spore możliwości rozszerzenia sygnału, bezproblemowa obsługa i konfiguracja? Czego chcieć więcej? Myślę, że to urządzenie można śmiało polecić każdemu, kto zmaga się z problemem braku zasięgu w swoim domu czy mieszkaniu.