Operatorzy i providerzy internetowi prześcigają się aktualnie w ofertach szybkiego dostępu do internetu. Rozwój technologii światłowodowej umożliwił rozwój bardzo dużych prędkości łącza internetowego, z czego teraz korzysta wielu internautów. Nie zawsze jednak uzyskiwana prędkość jest zgodna z deklarowaną przez operatora. Z pomocą przychodzi nam speed test, dzięki któremu zmierzymy, jak szybkie tak naprawdę jest nasze łącze.

  • Odkryj test prędkości internetu
  • Vectra speed test – zasady przeprowadzania testu
  • Co wpływa na prędkość internetu?

Odkryj test prędkości internetu

Vectra speed test to test prędkości internetu, dzięki któremu będziemy mogli zweryfikować, na ile zapewnienia operatora o szybkim dostępie do sieci są zgodne z rzeczywistością. Wielu operatorów reklamuje się poprzez oferty wysokich prędkości, jednak w praktyce szybkość internetu okazuje się znacznie mniejsza.

Test szybkości internetu odbywa się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza z nich to prędkość pobierania (download), natomiast druga to prędkość wysyłania danych (upload). Test polega na połączeniu z najbliższym serwerem i wykorzystanie pełnej przepustowości testowanego łącza. Wyniki zazwyczaj podawane są w formie graficzno-testowej, prezentując realną prędkość internetu.

Warto pamiętać, że jeden test może być niewystarczający, by rzetelnie określić realną prędkość. Najlepiej wykonać test łącza więcej niż raz, w zróżnicowanych porach. Pozwoli to upewnić się, że podany wynik jest wiarygodny.

Vectra speed test – zasady przeprowadzania testu

Certyfikowany speed test umożliwi wiarygodną ocenę, czy prędkość osiągana przez nas jest zgodna z umową z dystrybutorem. Aby jednak wynik był wiarygodny, należy kierować się kilkoma zasadami przy wykonywaniu pomiaru:

  • Przed wykonaniem testu należy zrestartować zarówno router i modem, jak i cały komputer.
  • Internet nie może być wykorzystywany do innych celów w czasie pomiaru.
  • Należy opróżnić pamięć podręczną przeglądarki, która będzie wykorzystywana do testu.
  • Speed test powinien być oparty na środowisku HTML5.

Wszystkie powyższe zasady powinny sprawić, że podany wynik będzie rzeczywisty i nie będzie w nim przekłamań. Jeśli okaże się, że pobieranie bądź wysyłanie danych odbywa się z prędkościami mniejszymi niż w umowie, powinniśmy zainteresować się tematem bliżej. Być może jakość internetu dostarczanego przez providera różni się od tego, co jest w naszej umowie.

Co wpływa na prędkość internetu?

Należy pamiętać, że nie zawsze wynik  niezgodny z umową to błąd wynikający po stronie dostarczyciela internetu. Czasem są to rzeczy kompletnie niezależne od providera, a czasem to my jesteśmy za nie odpowiedzialni. Co więc może negatywnie wpłynąć na wynik prędkości naszego internetu? Do tego rodzaju rzeczy zaliczamy:

  • Uszkodzenia routera bądź kabla – często zdarza się, że za kłopoty z internetem odpowiada zły stan infrastruktury sieci. Warto przyjrzeć się, czy kabel sieciowy jest w dobrym stanie, a router nie uległ uszkodzeniu.
  • Parametry urządzenia – nie zawsze urządzenie, z którym łączymy się z siecią, jest w stanie korzystać z najnowszych technologii transmisji danych. Dotyczy to zwłaszcza kart sieciowych i obsługi nowych standardów Wi-Fi, które w znacznym stopniu wpływają na prędkość sieci.
  • Zasięg W-Fi i umiejscowienie modemu – warto zadbać o to, by modem znajdował się w optymalnym miejscu, gwarantującym nam najlepszy zasięg. Jest to kluczowa sprawa, gdyż problemy z zasięgiem gwałtownie obniżą możliwości naszego internetu.

Speed test jest ważnym narzędziem do sprawdzania jakości usługi, którą otrzymujemy od providera. Warto jednak być świadomym użytkownikiem, który wie, w jaki sposób wykonać test prędkości. Pamiętajmy jednak, że w przypadku złego wyniku, zanim zwrócimy się do operatora, dobrze jest sprawdzić, czy zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by jakość transmisji danych była jak najlepsza.