Niedawno pojawił się nowy firmware do tego zegarka:
Nowy Firmware 1.3.4f Dla Xiaomi Amazfit Pace

Xiaomi Amazfit to jeden z piękniejszych zegarków jakie widziałem. Nowoczesny i stylowy to chyba dwa najlepsze określenia dla tego małego cudeńka. O funkcjonalności, aplikacji, designie oraz plusach i minusach tego smartwatcha można się długo rozwodzić, ale skrót tych informacji znajdziesz poniżej.

Xiaomi Amazfit Pace co to za wynalazek?

Xiaomi Amazfit Pace, bo tak brzmi pełna nazwa tego urządzenia to smartwatch produkowany przez firmę Huami, a sprzedawany pod szyldem Xiaomi. Firma Huami odpowiedzialna jest również za inny produkt, który Xiaomi sprzedaje pod własną marką czyli bardzo znaną i cenioną inteligentną opaskę Xiaomi Mi Band. Choć specyfikacja techniczna nie powala na kolana pamiętajmy, że jest to tylko zegarek, a jego system operacyjny nie jest tak wymagający jak inne bardzo rozbudowane systemy operacyjne w telefonach. Muszę przyznać, że właściwie podzespoły dobrane są znakomicie, ponieważ podczas pracy zegarek chodzi bardzo płynnie i nigdy nie zauważyłem żadnego spowolnienia czy zacięcia systemu.
Xiaomi Amazfit Opakowanie

 

Dotykowy ekran zegarka ma 1,34 cala i rozdzielczość 300 na 300 pixeli. Obraz nie jest ostry jak brzytwa, bo takie stwierdzenie było by lekką przesadą, ale śmiało mogę stwierdzić, że na ekranie nie są z daleka widoczne pojedyncze pixele i nigdy nie miałem odczucia, że jest to ekran słabej jakości, wręcz przeciwnie na pierwszy rzut oka jest lepiej niż dobrze. Do dyspozycji otrzymujemy również dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1,2 Ghz oraz 512 MB RAM i 4 GB pamięci ROM. W zegarku zainstalowano także czujnik tętna, który może monitorować pracę naszego serca w trybie ciągłym, przedstawiając nam wyniki na małym wykresie lub w trybie na żądanie, gdzie po wejściu w odpowiedni ekran możemy zmierzyć bicie naszego serca. Amazfit wyposażony jest też w moduł WIFI, GPS oraz Bluetooth 4.0. Sporo technologii jak na takie maleństwo nie?

Opakowanie i zestaw jaki otrzymujemy

Xiaomi Amazfit Opakowanie
Cały zestaw, czyli zegarek, ładowarka i kabel micro USB zapakowane zostały w mały stylowy kartonik z przezroczystym frontem. Zauważam tu lekko odmienny styl pakowania niż pozostałe produkty Xiaomi. Nie twierdzę, że ten minimalistyczny styl jest gorszy czy lepszy, ale ma po prostu swój urok.

Pierwsze uruchomienie

Xiaomi-Amazfit-Uruchomienie
Po wyjęciu z opakowania i zdjęciu folii imitującej wyświetlaną godzinę, włączyłem smartwatcha jedynym malutkim przyciskiem, który znajduje się po prawej stronie. Po włączeniu wita nas miła dla oka animacja, ale pierwsze uruchomienie trwa dość długo. Po kilku chwilach jednak mogłem już w pełni cieszyć się jego funkcjonalnościami.  Na początku na ekranie zegarka zobaczymy kod QR, który należy zeskanować smartfonem, aby pobrać dedykowaną do zegarka aplikację na telefon. Nie jest to konieczne ponieważ jest ona dostępna dla wszystkich w sklepie Google Play i wystarczy wyszukać jej nazwę, jeżeli nie posiadamy w telefonie apki do skanowania kodów. Jak wygląda aplikacja możecie sprawdzić tutaj Amazfit Watch App.
xiaomi-amazfit-compassJak przystało na produkty marki Xiaomi aplikacja jest dość ważnym elementem całego zestawu. To dzięki niej możemy kontrolować wygląd oraz zachowanie zegarka. O ym jednak napisze trochę później. Zaraz po włączeniu i sparowaniu zegarka z aplikacją otrzymałem powiadomienie o nowej wersji oprogramowania dla Amazfit, więc nie czekając od razu aktualizację pobrałem i zainstalowałem, aby rozpocząć testowanie jego funkcji mając na pokładzie najnowszy firmware.

Funkcjonalność

Wraz z standardowym ekranem wyświetlającym godzinę, datę, liczbę przebytych kroków i stan baterii w zegarku mamy 11 głównych ekranów o czym informują nas małe białe kropki w górnej części wyświetlacza.
Każdy ekran oferuje inną funkcjonalność. Ekran główny z godziną i datą umiejscowiony jest na drugim miejscu w kolejności, zapewne dlatego, żeby jednym pociągnięciem palca od lewej do prawej dostępny był ekran, na którym możemy uruchomić śledzenie naszej aktywności fizycznej.

Oprócz standardowych aktywności jak chodzenie czy bieganie, zegarek oferuje również wybór wielu innych trybów, których możemy używać ćwicząc w domu. Po uruchomieniu jednej z aplikacji np. bieganie na domowej bieżni, czy jazda na rowerze zegarek uruchomi GPS i rozpocznie wyszukiwanie satelit, aby śledzić naszą pozycję, a przez to podawać przebyty dystans. W każdym z tych trybów uruchamiany jest również ciągły pomiar tętna, a w momencie przekroczenia pewnego poziomu np. 180 uderzeń na minutę, zegarek powiadomi nas o tym.

xiaomi-amazfit-heartrate

Podczas uruchomienia treningu wyświetlane są nam dodatkowe informacje o tym jak długo trwa trening, o przebytym dystansie, tętnie, spalonych kaloriach, średniej prędkości, a ponadto przedstawia przebytą drogę w formie małej mapki.  Całkiem sporo ciekawych informacji, a dodatków dokupując dowolne słuchawki, które posiadają łączność bluetooth możemy podczas tego treningu łatwo sterować odtwarzaczem muzyki.

Aplikacja

Aplikacja jest nieodłącznym elementem tego urządzenia. to dzięki niej sterujemy większością bardziej znaczących funkcji, które są niedostępne z samego urządzenia.  Najbardziej ciekawe jest oczywiście to, że możemy zmienić wygląd naszego ekranu głównego (tego, który wyświetla nam godzinę, przebyte kroki czy stan baterii) na dzień dzisiejszy aplikacja oferuje 18 różnych “skórek” dla ekranu głównego więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Umożliwia nam ona również decydowanie o tym jakie powiadomienia otrzymamy na zegarku z każdej aplikacji, umożliwia również włączać i wyłączać poszczególne funkcje zegarka, aby pozostawić jedynie te, które nas szczególnie interesują.

Xiaomi AmazFit Aplikacja
To na aplikacji pojawi się powiadomienie o nowej wersji jej samej (gdzie np. dostępne będą nowe tarcze dla naszego zegarka) lub samego oprogramowania dla urządzenia. Nie zapominajmy, że jest to produkt ciągle rozwijany, dlatego co jakiś czas możemy śmiało spodziewać się nowych funkcji oraz innych ulepszeń. To własnie “smart” odróżnia ten produkt od zwykłych zegarków.

Bateria

Bateria w AmazFit to coś o czym szerzej nie wspomniałem. Z uwagi na mały wyświetlacz oraz jego niewielką jasność (w moim odczuciu na początku wydawał się trochę za ciemny, ale jest to kwestia przyzwyczajenia) zegarek może pracować ok 5-7 dni bez ładowania, oczywiście w zależności od tego jak intensywnie go używamy. Moduł GPS zużywa sporo baterii, więc ciągłe treningi na pewno skrócą ten czas, ale używając go sporadycznie możemy spokojnie zapomnieć o ładowaniu częściej niż raz na kilka dni. Pełne naładowanie baterii dołączonym zestawem, czyli kablem USB (brak samej ładowarki – zasilacza) trwa ok. 2 godzin.

Amazfit ładowanie

Czy Xiaomi AmazFit to produkt jedynie dla sportowców?

Oczywiście, że nie! Choć jest on mocno nastawiony na ludzi, który chcą kontrolować swoje codzienne ćwiczenia czy spalanie kalorii, to śmiało można go polecić nawet tym, którzy do sportu nie mają aż takiego zapału. Jeżeli nie będziemy korzystać z treningów to od czasu do czasu i tak możemy włączyć funkcję spacer i z czystej ciekawości sprawdzić jak długi dystans udało nam się pokonać, przejrzeć naszą trasę na małej mapce w zegarku lub na większej w aplikacji, czy sprawdzić spalone kalorie.  Gdyby jednak nawet to całkowicie nas nie interesowało zegarek ma wiele innych funkcji, które przydadzą się tym bardziej leniwym osobom.

Krokomierz postara się nas motywować do jakiegoś ruchu, a po dłuższym czasie kiedy siedzimy w miejscu otrzymamy powiadomienie, że czas “rozprostować kości”, ale to np. powiadomienia o nadchodzącym połączeniu czy nowej wiadomości bez wyjmowania telefonu z kieszeni jest jedną z fajniejszych funkcji tego produktu.  Dodatkowo na szybko dostępnym ekranie po przewinięciu w prawo zobaczymy bardzo minimalistyczną, ale świetnie wyglądającą pogodę na cały tydzień – zakres temperatur minimum i maksimum oraz po wybraniu konkretnego dnia krótka ogólna informacja o warunkach pogodowych. Świetna sprawa, tego własnie potrzebowałem.
xiaomi-amazfit-wether

Kolejnym ekranem jest pulsometr, który pozwoli nam na zmierzenie tętna co może się spodobać nie tylko sportowcom, ale osobom z różnymi zaburzeniami serca czy nadciśnieniem. Możemy dzięki wbudowanej pamięci “wrzucić” na zegarek kilka ulubionych albumów i przy wykorzystaniu słuchawek Bluetooth (najtańsze możemy zakupić już za ok 50 zł np. EXCELVAN BTH 828 lub Awei A860BL) cieszyć się bezprzewodową muzyką, którą możemy kontrolować z naszego nadgarstka. Kompas nie wydaje mi się zbyt użyteczny chyba, że ktoś lubi survival, ale trzeba zaznaczyć – jest!

Inna ciekawą funkcją jest również alarm. Brzmi niezbyt ciekawie? Docenicie alarm wibracyjny na waszym nadgarstku, który nie obudzi w całym domu nikogo innego oprócz was kiedy wstajecie do pracy dużo wcześniej niż reszta domowników lub w drugim pokoju śpi dziecko. Jeżeli nie dotyczy was żadna z tych sytuacji, cóż funkcja alarmu wydaje się mało interesująca. Podsumowując jednak wszystko to co oferuje ten mały sprzęt mogę powiedzieć, że jest to produkt mocno nastawiony na osoby, które uprawiają dużo sportu jednak każdy inny znajdzie tu również wiele ciekawych funkcji dla siebie, a porównując cenę tego zegarka do smartwatcha np. Galaxy Gear S3 to Xiaomi Amazfit oferuje nam 90% jego funkcjonalności za 1/3 ceny!

Przydatne linki:

Aktualna cena Xiaomi AmazFit Pace: Xiaomi AMAZFIT Smartwatch
Folia ochronna na ekran: 2 sztuki folii w zestawie
Inne kolory opasek/bransolet: 4 różne kolory bransolety