W ubiegłym roku Xiaomi, oprócz swych smartfonów, wypuścił na rynek również inteligentną ładowarkę samochodową. Produkt zyskał sporą popularność ze względu na swoją cenę oraz spory wachlarz oferowanych funkcji. Wszystko co w swojej ofercie prezentuje ten producent musi być “smart”, więc i tak stało się w tym przypadku. Xiaomi opracowało niebanalne urządzenie, które przyda się w każdym starszym samochodzie. Będzie ono bohaterem tej recenzji. Poznajcie Xiaomi Roidmi 2S – Transmiter FM z wbudowaną ładowarką oraz możliwością połączenia z aplikacją mobilną.

Co to jest transmiter FM?
Xiaomi-Roidmi-2S-1

Zapewne wiele osób ma lub miało takie urządzenie w swoim samochodzie, ale dla tych, którzy przespali ostatnie kilka lat w dziedzinie technologii wyjaśnię. Transmiter FM, to urządzanie, które ma możliwość przesyłania dźwięku za pomocą fal radiowych FM, dźwięku, który my w pierwszej kolejności przesyłamy do transmitera. Do tej pory spotkałem się z transmiterami, które posiadały wejście jack 3,5 mm (AUX), port USB lub slot na kartę micro SD.
Xiaomi-Roidmi-2S-2Bez względu na to z jakiego sposobu korzystałeś, aby “dostarczyć” swoją muzykę do transmitera, po ustawieniu wybranej przez ciebie częstotliwości w radiu samochodowych oraz tej samej na transmiterze mogłeś usłyszeć swoją muzykę z karty SD, odtwarzacza mp3 czy innego urządzenia w samochodowych głośnikach. Jest to dobre rozwiązanie, dla każdego kto chciał posłuchać swojej muzyki podczas jazdy samochodem, a posiadał tam jednie odtwarzacz kasetowy lub w późniejszych czasach radio z CD. Wadami niestety była zazwyczaj jakość wykonania obecnych transmiterów oraz słaba jakość przesyłanego dźwięku.

Różnica między dźwiękiem z CD, a dźwiękiem z transmitera była słyszalna odrazu.

Co dziś oferuje Xiaomi Roidmi 2S?

Przede wszystkim jakość wykonania, to coś co zauważymy na pierwszy rzut oka. Całe urządzenie wykonane jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego oraz aluminium. Jak na urządzenie wielkości samochodowej zapalniczki jest bardzo masywne, co daje dodatkowe wrażenie, że produkt jest jednym z tych z wyższej półki.

Opakowanie urządzenia jest dość minimalistyczne. Producent pakuje Xiaomi Roidmi 2S w mały biały kartonik, w którym nie znajduje się nic oprócz instrukcji. Instrukcja do transmitera, który wystarczy włożyć w gniazdo zapalniczki?
Xiaomi-Roidmi-2S-4Tak, a to dlatego, że sam transmiter, nie jest już tym samym urządzeniem, które znamy sprzed kilku lat.

Ten mały gadżet posiada moduł Bluetooth, dzięki któremu możemy połączyć się z aplikacją Mi Home i sterować urządzeniem oraz odtwarzać za jego pomocą bezpośrednio dźwięk z naszego telefonu. W skrócie wygląda to tak. Włączamy bluetooth w telefonie, wkładamy urządzenie do gniazda zapalniczki i jeżeli na radiu nie zmieniliśmy stacji, to w głośnikach naszego samochodu usłyszymy najnowsze kawałki z playlisty na Spotify. Brzmi świetnie? Dokładnie tak jest.
Urządzenie pozwala odtwarzać całość dźwięku ze smartfona, tak więc nie ma znaczenia czy oglądamy film na YouTube, czy słuchamy muzyki – całość dźwięków przesyłana jest do transmitera, a następnie do radia w samochodzie.

To jednak nie wszystko

Xiaomi Roidmi 2S, ma również wbudowany mikrofon. I choć nie jest on najlepszej światowej jakości, to bez problemu pozwala prowadzić rozmowy telefoniczne, czyli w praktyce zastępować samochodowy zestaw głośno mówiący. Nawet jeśli nie zamierzasz korzystać z funkcji zestawu głośnomówiącego w Roidmi 2S, to zawsze możesz skorzystać z dwóch wbudowanych portów USB dzięki, którym szybko naładujesz swój telefon! Mamy tu nawet dostępny jeden port szybkiego ładowania 5V, 2.4A, co znacznie skróci czas oczekiwania na pełną baterię w naszym telefonie.
Xiaomi-Roidmi-2S-7 Producent nie dołącza w tym wypadku żadnego kabla USB, ale myślę, że dziś każdy takowy posiada, a jeżeli nie to można go przecież kupić za grosze w odpowiadającej nam długości.

Aplikacja Xiaomi Roidmi
Transmiter FM Rodimi

Do obsługi transmitera potrzebować będziemy aplikacji Xiaomi Home dzięki, której tak jak z innymi urządzeniami tego producenta możemy się połączyć.  Aplikacja dedykowana Xiaomi Roidmi 2S jest łatwa w obsłudze i ma kilka fajnych możliwości. Dzięki niej dowiemy się jaki jest stan akumulatora w samochodzie, możemy także np. wybrać jaka aplikacja powinna być włączona po połączeniu z transmiterem, co pozwala np. odpalić YouTube zaraz po tym jak wsiądziemy do samochodu i wystarczy włączyć interesujący nas film, aby całość dźwięku przesłana została na nasze samochodowe głośniki.
Rodimi 2S transmiter FMInną ciekawą funkcją jest np. automatyczne skanowanie najlepszej częstotliwości dla Roidmi 2S, aby nie wchodzić w konflikt z sygnałem nadawanym przez lokalne stacje radiowe aplikacja automatycznie wyszuka najlepszą dla nas częstotliwość i ustawi na niej transmiter. Nam pozostaje tylko ustawienie i zapamiętanie jej w naszym radiu.

Kilka słów podsumowania o Xiaomi Roidmi 2S

W kilku słowach napiszę, że to naprawdę ciekawy gadżet z wielkimi możliwościami. Jeżeli nie interesuje nas prowadzenie rozmów w samochodzie, zawsze możemy skorzystać z możliwości odtwarzania naszej ulubionej muzyki z telefonu bez względu na to, gdzie ona się znajduje czy w jego pamięci, czy online’owej aplikacji. Czekasz na kogoś w samochodzie i masz kilkanaście wolnych minut? Obejrzyj kilka najnowszych filmów na YT ze świetnym dźwiękiem z twojego radia. Jeżeli mimo wszystko nie chcesz używać tego urządzenia w ten sposób, to Rodimi 2S może zawsze służyć jako awaryjne wyjście w przypadku kończącej się baterii w smartfonie. Zastosowań jest wiele i dobrze jest mieć ten transmiter po ręką, bo w sumie nigdy nie wiadomo do czego może nam się przydać.

Ile kosztuje Xiaomi Roidmi 2S

Sprawdź teraz aktualną cenę