Firma Xiaomi nie odpuszcza w temacie nowych produktów i tym razem wypuszcza swoją nową, niedrogą kamerę sportową z możliwością nagrywania w 4K.

Oto kluczowe parametry:
– pole widzenia: 145 stopni
– przysłona: f / 2,8
– czujnik: 1 / 2,5-calowy Sony IMX317 z 8MP
– rozdzielczość wideo: 3840 x 2160 @ 30 klatek na sekundę
– rozdzielczość fotografii: 8mp (dostępny format RAW)
– 2,4-calowy dotykowy ekran
– elektroniczna stabilizacja obrazu

Kamera ta jest obecnie w przedsprzedaży w sklepie Gearbest w cenie 106.99 dolarów (z kodem rabatowym GBXMINI). Dla porównania kamera Xiaomi Yi 4K czy trochę starsza i większa wersja jest obecnie w cenie ok 190 dolarów.

Xiaomi-Mija-Mini-4K-a

Design przypominać będzie rejestrator samochodowy Xiaomi Mija, ale jak wcześniej wspomnieliśmy kamera ma mieć 2.4 calowy dotykowy wyświetlacz, kąt widzenia 145 stopni i nagrywać w rozdzielczości 4K (3840 x 2160 px) przy 30 klatkach na sekundę. Posiadać będzie również 6-osiową elektroniczną stabilizację obrazu (3-osiowy żyroskop + 3-osiowy akcelerometr). Jeżeli chodzi o łączność to na pokładzie znajdziemy WiFi w standardzie b/g/n oraz Bluetooth w wersji 4.1. Bateria o pojemności 1450mAh ma pozwolić na ok 2 godzinne nagrywanie filmów.

Jeśli chodzi o jakość obrazu, Xiaomi Mija Mini korzysta z innego czujnika niż wypuszczona ostatnio kamera Xiaomi potrafiąca rejestrowa zdjęcia w 360 stopniach, która posiada dwa 16-calowe czujniki Sony IMX206. Czujnik Sony IMX317 w kamerze Mini 4K ma tylko 8 megapikseli i ma 1/2,5 cala, czyli jest mniejszy niż sensor używany w kamerze do zdjęć 360 ten sam sensor znajdziemy też w niektórych innych wysokiej jakości kamerach i aparatach fotograficznych 4K, GoPro Hero5 Black czy Yi 4K.

Xiaomi-Mija-Mini-4K-b

Rozdzielczość 8MP Xiaomi jest o 33% mniejsza niż rozdzielczość 12MP Hero5 Black lub Yi 4K i wydaje się, że opierając się wyłącznie na specyfikacji Yi 4K będzie miała mimo wszystko przewagę nad jakością obrazu w porównaniu z kamerą Mija Mini. Z drugiej strony zapowiadana kamera będzie nagrywałą z wyższą rozdzielczością niż np. GoPro Hero4. Musimy poczekać i zweryfikować jakość obrazu sami.

Niestety nie  będzie ona również wodoszczelna, choć na pewno wkrótce powstaną obudowy, które zapobiegną dostaniu się wody do kamery kiedy będziemy chcieli nagrać kilka ciekawych ujęć podczas nurkowania.

Jeszcze tylko kilka dni i sami będziemy mogli przetestować tą kamerę i zweryfikować wszelkie informacje, które teraz krążą po sieci.