Na fali ostatniego przypływu ogromnej ilości nowych whoopów i prześciganiu się w coraz to mocniejsze setup’y wypłynął on, nikomu nie znany, a do tego niezbyt piękny GoFly Scorpion 80. Czy pomimo tego ma szansę konkurować z innymi modelami w tej klasie?


Sprawdź teraz cenę
GoFly Scorpion 80


GoFly Scorpion 80 od czego zaczniemy?

Po szybkim przeszukaniu sieci okazuje się, że GoFly wcześniej, a być może i w tym samym czasie poza produktami RC produkuje również niezniszczalne, 2,4 calowe telefony z latarką do samoobrony! (widzę tu potencjał jako poważny sprzęt dla naszej armii. 4000 mAh, 32MB, Power Bank, Bluetooth, SOS i wiele innych) No dobrze już wystarczy… Firma znikąd robiąca przestarzałe telefony i mająca w ofercie kilka ram do racerów bierze się za produkcję whoopa, co z tego wyjdzie?

Umówmy się o gustach się nie dyskutuje, ale ten whoop do najpiękniejszych nie należy, musicie się zgodzić. To nie wygląd jednak determinuje czy warto w niego zainwestować, ale specyfikacja i tzw. charakterystyka lotu.

Zaczynając od specyfikacji

  • FC z procesorem F4 marki Gofly, które przyjmuje napięcie 2-5S, posiada 3A BEC’a, pady LED oraz pady Buzzera.
  • ESC 12A (15A/10s)
  • Osobny odbiornik XM+, niestety ze starym FW, który nie pokazuje RSSI, więc trzeba przeflashować odbiornik. 
  • Silniki 1103 11000 KV – takie jak w Tiny Leaderze, ale większe niż np. w Mobuli HD
  • Kamera Caddx Turbo Eos2 – znana i solidna kamera do whoopów. 
  • VTX 25/100mW 40CH – obsługuje SmartAudio, ale tylko połowę mocy nadawczej np. Trashcana
  • Śmigła Gemfan 1636 – 40mm, wydajne i markowe śmigła
  • XT30 – przy wyższych napięciach 3S czy 4S to już konieczność
  • W zestawie lipo 2S 30C 300mAh – miły dodatek aczkolwiek bateria słaba i mało wydajna. 

Jak widzicie na starcie nie jest źle, choć jest również możliwość w przyszłości na pewnego rodzaju ulepszenia. Brakuje mi np. w Skorpionie małego lekkiego buzzera, ponieważ takiego whoopa wcale nie jest łatwo znaleźć w wysokiej trawie, a także usłyszeć, jeżeli korzystamy jedynie z beacona ESC.

GoFly Skorpion ma spory potencjał do latania na 3S, a po zastosowaniu kondensatora nawet i na 4S, ale niestety dołączona bateria nie dość, że jest baterią 2S, to jest bardzo słaba. Whoop znacznie lepiej radził sobie na pakietach Nanotech z hobbykinga, gdybym tylko posiadał 3S z GNB lub Happymodel, jestem pewien, że byłby to demon prędkości.

Producenci zaczęli iść po rozum do głowy i choć zyskujemy kilka gramów na wadze, to dedykowany, osobny odbiornik FrSky jest zdecydowanie lepszym wyjściem niż jak to ma miejsce w wielu innych mniejszych dronach integrowanie go razem z FC.

Kamera Caddx Turbo EOS 2, to jedna z najlepszych, jak nie najlepsza kamera w tym rozmiarze przeznaczona dla naszych whoopów. Obraz przez nią zapisywany naprawdę zasługuje na duży plus i dzięki sensorowi CMOS oraz rozdzielczości, aż 1200TVL możemy być spokojni o to, co widzimy w naszych goglach. 

Jak zachowuje się w powietrzu?

To czy spodoba ci się to jak lata GoFly Scorpion 80, to w dużej mierze bardzo indywidualna sprawa. Po przetestowaniu kilku whoopów wiem, że każdy z nich lata trochę inaczej i nie każdym lata się tak samo łatwo.

Były whoopy, które musiałem opanować i to zajmowało trochę czasu, a były takie, które czuje się już od pierwszych sekund po starcie. Wydaje mi się, że GoFly Scorpion należy właśnie do tych drugich, dlatego też nie latając nim nigdy wcześniej bez problemu udawało mi się manewrować między drewnianymi bramkami, a każdym następnym pakietem czułem, że mam nad nim większą kontrolę.

Jak widać na filmie czasami brakowało mu mocy, żeby podnieść się dynamicznie po flipie i łatwo lądował w trawie, ale to głównie zasługa słabych baterii o zbyt małym napięciu. Podkreślam jeszcze raz, że ten model może latać nawet na 4S, ale myślę, że tu nawet 3S w pełni zaspokoiłoby jego potrzeby.


Zaintersowany GoFly Scorpion 80?

Sprawdź cenę tutaj!