DJI wypuściło na rynek swojego najnowszego drona Mini 3 Pro, a nazwa nie jest żartem. Jest on tej samej wielkości co inne drony Mini – waży zaledwie 249 gramów, co czyni go na tyle małym, że nie trzeba go rejestrować w większości krajów (w Polsce także) – ale jest wyposażony w więcej funkcji “Pro”, które sprawiają, że latanie (omijanie drzew i innych przeszkód) oraz robienie zdjęć i filmów w wysokiej rozdzielczości jest całkiem łatwe.


 

DJI Mini 3 Pro wykorzystuje ultralekką konstrukcję serii Mini, dodaje do niej ulepszoną kamerę, a wszystko to uzupełnia skierowanymi do przodu czujnikami przeszkód – funkcji, której brakuje w podstawowym modelu Mini 2. Wersja Pro robi zdjęcia w rozdzielczości 48 MP Quad Bayer, nagrywa wideo w 4K z prędkością 60 klatek na sekundę i obsługuje pionowe wideo dla miłośników mediów społecznościowych. Kosztuje prawie tyle samo, co większy Mavic Air 2 po dodaniu pilota zdalnego sterowania (nie jest on standardem w modelu podstawowym).

Specyfikacja DJI Mini 3 Pro

  • Wymiary po rozłożeniu: 251 x 362 x 70 mm
  • Niska masa: tylko 249 gram
  • Czas lotu: do 34 min
  • Zasięg: do 12KM
  • Maksymalna prędkość: 16m/s (57km/h)
  • Prędkość wznoszenia i opadania: 5m/s – 3,5m/s
  • Kamera: 4K, 3840×2160, 60fps

Choć składany Mini 3 Pro jest znacznie większy niż wcześniejsze Mini, nadal waży tyle samo – 249 g (z baterią). W modelu Pro zastosowano lepszą kamerę z szerszym kątem i przysłoną, bezstratnym zoomem cyfrowym, możliwością pochylania w górę oraz nagrywania filmów w formacie 9:16. Dodano także trójkierunkowe czujniki przeszkód, co jest zaletą dla pilotów, którzy chcą latać Mini 3 Pro bliżej ziemi, w miejscach gdzie jest dużo przeszkód.

Ultralekki Mini 3 jest bliższy starszemu Mavic 2 Air pod względem możliwości i ceny, ale jest bardziej przenośny – uwaga podróżnicy. Mini 3 Pro nie oferuje jednak wszystkiego, co Mavic 2; nie dorównuje czterokierunkowym czujnikom przeszkód Mavic 2 i nie posiada transpondera ADS-B AirSense. Jeśli mieszkasz w okolicy, w której występuje duży ruch lotniczy na niskich wysokościach – na przykład w pobliżu lokalnego lądowiska – wybierz drona z funkcją AirSense.

Mini 3 Pro w przeciwieństwie do FIMI X8 MINI posiada skromną pamięć wewnętrzną o pojemności 1,2 GB, możesz więc pstryknąć kilka zdjęć i nagrać klip, jeśli zapomnisz zabrać ze sobą kartę pamięci. Pliki wideo 4K mogą jednak szybko zapełnić ten limit. Zalecamy dodanie karty microSD do przechowywania danych; karta o pojemności 32 GB lub 64 GB powinna wystarczyć.

Mnóstwo konfiguracji

DJI sprzedaje Mini 3 Pro w kilku różnych zestawach, w tym w wersji bez pilota w pudełku.

Pakiet Mini 3 Pro w cenie 669 USD jest przeznaczony dla klientów, którzy posiadają już kompatybilnego pilota (dron używa tego samego kontrolera, co Mini 2, Mavic Air 2 i Air 2S). Ta konfiguracja jest dostarczana z baterią, którą DJI ocenia na 34 minuty lotu; ta standardowa bateria utrzymuje również wagę startową poniżej limitu.

Jeśli chcesz kupić zestaw z podstawowym pilotem DJI (typ, który wymaga dodania smartfona, aby zobaczyć widok z kamery i uruchomić aplikację sterującą DJI Fly), musisz wydać 759 USD.

Nieco bardziej rozwinięta jest trzecia konfguracja, która kosztuje 909 USD; zawiera ona nowy pilot DJI RC, który ma wbudowany ekran i obsługuje aplikację do sterowania lotem. Jest to duża zaleta dla entuzjastów fotografii, którzy chcą mieć drona bez konieczności posiadania smartfona.

DJI oferuje również dwa dodatkowe zestawy baterii: Fly More (189 USD) i Fly More+ (249 USD). Zestaw Fly More zawiera dwie baterie 34-minutowe, ładowarkę wielo-bateryjną oraz walizkę transportową. Zestaw More+ zamienia dwa akumulatory na ogniwa o wydłużonym czasie działania, które wydłużają maksymalny czas lotu do 47 minut, ale jednocześnie sprawiają, że dron przekracza limit 249 g.