Od kiedy na rynku pojawił się pierwszy, 5 calowy model Tyro99, powstało jeszcze kilka innych propozycji, którymi Eachine próbuje zapełnić właściwie każdy obszar tego hobby. 

Jeżeli 5 calowy Tyro99 to dla ciebie za dużo, to możesz spróbować czegoś mniejszego, czyli np. 3 calowego modelu Tyro79. Chcesz niskim kosztem latać dłużej i na większe odległości? Eachine przygotował wyposażony w GPS, 7 calowy Tyro129. Dla każdego coś miłego jak to mawiają. Mamy więc 3, 5 i 7 calowe modele, ale do kompletu brakuje nam jeszcze czegoś.

Czegoś mniejszego, czegoś co na fali rosnącej ostatnio popularności whoopów czy toothpicków, mogłoby z nimi konkurować. I tak na odpowiedź chińskiego producenta nie trzeba długo czekać. Na Banggood pojawia się Eachine Tyro69, czyli obecnie najmniejszy w rodzinie Eachine, budżetowy 2,5 calowy mikrus za naprawdę niewielkie pieniądze.


Sprawdź cenę

Eachine Tyro69


Co w zestawie?

Eachine Tyro69 przychodzi do nas jako kit do złożenia, ale zestaw zawiera prawie wszystko czego potrzebujemy, a by wzbić dronem w powietrze oprócz odbiornika.

Jeżeli posiadasz radio FrSky potrzebny ci będzie XM+ lub R-XSR, a jeżeli zdecydowałeś się na aparaturę FlySky, to małym, dobrym odbiornikiem jest np. Fli14 lub A8S (Jeżeli nie wiesz jakie radio wybrać przeczytaj ten artykuł)

Zestaw Tyro69 zawiera

  • Ramę, a właściwie dolny pokład wykonany z włókna węglowego o grubości 2 mm
  • FC z procesorem F4
  • ESC 20A z BLHeli-S i Dshot600
  • 4 silniki Eachine 1104 8600KV
  • Kamerę Caddx Beetle V2 połączonej z VTX o mocy 25mW i Smart Audio
  • Odpowiednie śruby, nakrętki i gumowe dystanse
  • Śmigła 2 płatowe w rozmiarze 65mm
  • Stanowczo za długi rzep do baterii

Konstrukcja

Tyro69 mierzy 105 mm, a cała jego budowana opiera się na wykorzystaniu długich stalowych śrub trzymających elektronikę odpowiedzialną za lot wraz z kamerą i nadajnikiem wideo, zamiast używania popularnych do tej pory w tak małych (ale i większych) quadach, nylonowych dystansów. Kolejne piętra (FC, ESC, VTX) oddzielone są przez gumowe rurki minimalizując wytłumiające wibracje, ale utrudniając budowę, ponieważ cała konstrukcja nie trzyma razem dopóki nie skręcimy jej ostatniego elementu na samej górze, czyli kamery połączonej z nadajnikiem wideo, która osadzona została w drukowanym z gumy uchwycie.

FC i ESC

Eachine Tyro69 używa FC z procesorem F4, które do podłączenia wszystkich pozostałych komponentów posiada zintegrowane z płytką wtyczki, aby zminimalizować konieczność lutowania tych komponentów, a przy tym ułatwić składanie każdemu początkującemu pilotowi.

Na FC znajdują się dodatkowe pady lutownicze, które pozwolą ci w późniejszym czasie dołożyć np. pasek z ledami czy buzzer. 

ESC to standardowa konstrukcja 4 w 1 o dopuszczalnym napięciu 2-6S i natężeniu 20A. Kontroler posiada oprogramowanie BLHeli-S i obsługuje protokół DShot600.

Silniki

Model wyposażony jest silniki Eachine 1104 8600KV (2-3S), z których każdy z nich generuje ciąg na poziomie 170g (w sumie 680g). Przy całkowitej wadze Tyro69 około 74g z baterią! Daje to całkiem niezły stosunek masy do ciągu i powinno zagwarantować, że mocy nam raczej nie zabraknie.

Po raz kolejny niestety same silniki “nie grzeszą” jakością. Przewody przeznaczone do lutowania, które nie są tak właściwie zwykłymi przewodami, a jedynie przedłużeniem uzwojenia silnika. Są cienkie i bardzo sztywne, a do tego za nic nie chcą przyjmować cyny. Jeżeli zdecydujesz się na ich skrócenie (tak jak zrobiłem to ja) to naprawdę musisz się liczyć z tym, że będzie ci ciężko przylutować je do ESC.

Kamera i VTX

Z tym modelem Caddx’a (Beetle V2) spotykam się pierwszy raz. Z pewnością Eachine wybrał właśnie ten zestaw ze względu na wagę (4g), ale i niską cenę produkcji, ponieważ mimo pięknych zapewnień o 1200 TVL, sensorze CMOS i bardzo szerokim WDR obraz z niej jest bardzo słaby.

VTX posiada moc 25mW i nie jest wyposażony w żadne złącze antenowe. Antena jest przylutowana bezpośrednio do nadajnika. Raczej nie boję się o jej wyrwanie, ale zmiana na lepszą jak np. lolipop 3 będzie już bardziej kłopotliwa. Moc nadajnika również nie porywa. Coraz częściej spotykamy nadajniki o mocy 200mW w tych maleństwach i to staje się powoli standardem, ale cieszyć może fakt, że do dyspozycji jest chociaż Smart Audio.

Wrażenia z lotu

Tyro69 testowałem na baterii Happymodel 3S 300mAh. Choć okazało się to jednak zbyt wiele dla tego quada. Zarówno FC, ESC jak i silniki można zasilić takim napięciem, ale już po pierwszym locie wiedziałem, że tak duże oscylacje wymagają solidnego pid tuningu albo zmiany lipo na 2S. To samo działo się na “Becie” 3.5.5, z którą Tyro przychodzi, jak i najnowszej 4.0.6.

Po kilku zmianach w pid kontrolerze latał lepiej, ale to wciąż nie było to. Poza oscylacjami z jakimi nie do końca sobie poradziłem muszę napisać, że ten mikrus ma naprawdę ogromną moc o czym już wcześniej wspominałem przy opisie silników. Testowałem już trochę tych mikrusów, ale pod względem przyspieszenia Tyro nie ma sobie równych w swojej klasie. Kąt kamery nie jest zbyt agresywny, aby było to widać na filmie, ale przy kilku testowych “punchach” Tyro znikał z pola widzenia po paru sekundach.

Co mi się nie podoba?

Nie podoba mi się jakość zestawu. Nie podoba mi się jak bardzo budżetowych komponentów tutaj użyto, aby jak najbardziej obniżyć cenę Tyro69.

Mógłbym narzekać na przewody od silników, których przylutowanie jest męką, na jakość śrub, w których nie mieści się nawet śrubokręt, ponieważ otwory nie są równe i dość głębokie, także na gumowe dystanse oddzielające elektronikę, które przycięte są krzywo, przez co jeden róg np. ESC jest wyżej od innego, a nawet na obraz z kamery, który jak i w Tyro99 tak tutaj, też był moim utrapieniem.

Kupując tak budżetowy zestaw musisz liczyć się z tym, że dostajesz to za co płacisz i sądząc po cenie tego mikrusa od Eachine nie należy spodziewać się wiele. Z drugiej strony patrząc jest to bardzo tania opcja, aby spróbować swoich sił w składaniu oraz lataniu FPV małą, budżetową zabawką.

Jeżeli okaże się, że zaczynając zabawę od Tyro69 to hobby wciągnie cie to na dłużej i następnego dużo lepszego drona zbudujesz już sam, to będzie to dobry zakup. Jeżeli jednak uznasz, że nie jest to hobby dla ciebie, a składając to maleństwo napotykasz tylko nerwy i irytację, to przynajmniej nie wydałeś od razu fortuny na sprzęt, który po tygodniu leży nieużyteczny gdzieś w szafie.

Czy jest to najlepsza opcja, aby rozpocząć swoją przygodę z FPV?

Zdecydowanie nie. Są lepsze, dużo ciekawsze modele, które cechuje naprawdę wysoka jakość, a użyte w nich komponenty nie powinny przysporzyć ci większych problemów.

Do tego są to modele zazwyczaj już złożone, więc jedyne co musisz zrobić to podłączyć odbiornik do swojej aparatury i kupić kilka baterii.

Z pewnością nie będą one tak tanie jak Tyro69, ale dziś wybierając swojego pierwszego drona wolałbym dołożyć kilka złotych i wiedzieć, że kupuje przynajmniej średnią półkę, a nie najbardziej budżetowy zestaw na rynku, który nie daje np. obrazu tego, jak fajne jest składanie takich dronów, jeżeli mamy do dyspozycji sprzęt lepszej jakości.


 Eachine Tyro69 – Sprawdź cenę


DronePromo