Elektryczny Mop od Xiaomi, a to ciekawe…
Z pewnością tak. Gama produktów oferowanych przez tą firmę wzrasta każdego miesiąca. Tym razem do naszego testu trafia kolejny produkt tej marki, czyli elektryczny mop od Xiaomi.
Dziwne jest to, że nie widziałem na tym produkcie żadnego znaku, jakoby pochodził on właśnie od chińskiego giganta. Jedyne oznaczenie przedstawiające 4 litery SWDK (D260) widnieje na froncie mopa i na tym właściwie kończy się branding tego produktu. Jedyne, co znalazłem na temat samego SWDK w sieci to strona niemieckiego chóru kościelnego, więc uznajmy po prostu, że mop produkuje Xiaomi. Po podłączeniu mopa do gniazdka zacząłem zastanawiać się jak w dzisiejszych czasach wyglądał by świat bez dostępu do prądu, bo obecnie właściwie nie jesteśmy w stanie bez niego żyć.
Do czego to doszło skoro teraz nawet musisz pamiętać o tym, żeby naładować mopa zanim zaplanujesz sprzątanie mieszkania. Tak, mop jest elektryczny, ma fajny spryskiwacz, światełko i trzeba go niestety ładować, ale o wszystkim napiszę w szczegółach już za chwilę.
Jak jest z jakością wykonania?
Jak na sporych wymiarów gadżet, producent sprytnie podzielił dość długi kij i całość wraz z dodatkowym asortymentem umieścił w niewielkim kartonowym pudełku. Sam mop jest jednym elementem, a kij dostarczony jest w czterech, krótkich i łatwych do złożenia częściach, z których ostatnia wykonana jest z plastiku i posiada dwa proste w obsłudze przyciski.
Wszystko łączy się bardzo szybko, dzięki zatrzaskom kulkowym, bez użycia żadnych dodatkowych narzędzi i po tym zabiegu w zasadzie mop jest gotowy do pracy.
Jednostka odpowiedzialna za sprzątanie jest ciężka i solidnie wykonana z plastiku dobrej jakości o wysokim połysku. Na górnej jego części znajdziemy szarą, gumową zaślepkę, która przykrywa zbiornik na wodę, a z tyłu urządzenia kolejną, tym razem dużo mniejszą, która chroni złącze ładowania. Na przedniej części znajduje się pasek z diodami led, które uruchamiają się wraz z mopem.
Co znajdziemy w zestawie Mopa Xiaomi?
Oprócz elektronicznego mopa Xiaomi producent dołącza tylko kilka niezbędnych rzeczy. Są to ładowarka, pojemnik na wodę z podziałką oraz dodatkowe szmatki do mycia podłóg.
Zestaw nie jest jakoś strasznie rozbudowany, jest właściwie tym czego możemy się spodziewać, ale na plus należy zaliczyć to, że producent dołącza całkiem pokaźny
zestaw szmatek czy inaczej ściereczek przeznaczonych do mycia podłogi. Pozwala to na dość częstą ich wymianę bez konieczności prania po 2 czy 3 myciach. W zestawie znajdują się dwie, grube i bardzo solidne szmatki do codziennego mycia
oraz zestaw aż 10 dodatkowych cieńszych, które sklep opisuje jako jednorazowe, ja jednak nie sądzę, żeby tak było w rzeczywistości. Szmatki te są cieńsze, ale na pewno po wypraniu można użyć ich kilka razy zanim trafią do kosza.
Załączona ładowarka 12.6V, 1A obsługuje napięcie od 100V do 240V, czyli bez problemu nadaje się do naszych gniazdek. W zestawie jaki ja otrzymałem, była to ładowarka z chińskim wejściem, więc musiałem zastosować przejściówkę (tu trochę lepszej jakości). Są one jednak tanie jak barszcz, więc to nie stanowiło żadnego problemu. Tak więc, kartony i styropian do kosza, kij złożony, więc mop gotowy do pracy.
Trochę specyfikacji oraz praca urządzenia
Co ciekawego zauważyłem na samym początku, to położenie kija wpływa na zapalanie paska z diodami led na froncie mopa. Jeżeli kij ustawiony jest całkowicie pionowo (ma zatrzask w tej pozycji, co jest bardzo wygodne w przechowywaniu) diody gasną, jeżeli zaś weźmiemy go do ręki i zaczniemy trzymać pod kątem, to diody automatycznie się zapalają. Może brzmi banalnie, ale w praktyce bardzo przyjemnie się tego używa. Na końcu uchwytu dostępne są dwa przyciski, z których jeden przeznaczony jest do włączania i wyłączania mopa, a drugi do uruchamiania spryskiwacza.
Po uzupełnieniu zbiornika na wodę z detergentem, wystarczy włączyć mopa, a wydajny silnik umieszczony w urządzeniu, zacznie poruszać elementem na spodzie, do którego przyczepiona jest szmatka z prędkością 1000 razy na minutę. Ten zabieg sprawia, że mycie podłogi jest bardzo przyjemne, bo nie wymaga żadnego nacisku i wszystko chodzi bardzo lekko, a przy tym niesamowicie cicho. Kij połączony jest z jednostką myjącą na zasadzie wału Cardana, więc sprzątanie narożników jest również bardzo łatwe i przyjemne.
Stan naładowania urządzenia wyświetlają 4 diody umieszczone na górze mopa, a wbudowana bateria o pojemności 2000mAh pozwala na ciągłą pracę przez niemal całą godzinę i umycie ok. 300-400 m² podłogi.
Nawet przy dużych mieszkaniach bez ładowania możemy użyć mopa Xiaomi ok. 4-5 razy, co w moim przekonaniu jest bardzo dobrym wynikiem, bo przecież nikt nie myje podłogi codziennie, a większość mieszkań nie przekracza 50-70 m². Ładowanie mopa Xiaomi od 0 do 100% zajmuje ok. 2 godzin.
Ogólne wrażenia
Choć sam często nie zajmuje się myciem podług w naszym mieszkaniu, to pierwszy raz sprawiało mi to sporą przyjemność. Głównie dlatego, że jest to nowe urządzenie w domu i byłem ciekawy jak ono funkcjonuje, ale pomijając ten fakt musze przyznać, że jest bardzo dobrze.
Produkt obsługuje się lekko, jest bardzo cichy, nie trzeba pamiętać o ciągłym namaczaniu mopa i noszeniu się z wiadrem od pokoju do pokoju. To bardzo wygodne rozwiązanie. Po uruchomieniu testowanego przeze mnie jakiś czas temu odkurzacza od Xiaomi, całe mieszkanie zostaje porządnie odkurzone, a wtedy wystarczy jedynie uruchomić mopa i w 10-15 minut pozbyć się pozostałych zanieczyszczeń na podłodze.
Gadżet bardzo spodobał się również mojej żonie i wydaje się, że stary mop szybko trafi do kosza na śmieci.
Ile kosztuje mop od Xiaomi?
Musimy pamiętać, że jest to stosunkowo nowy produkt w ofercie Xiaomi, więc cena mopa z początku była jeszcze większa. Obecnie kosztuje on w granicach 180 dolarów, co w przeliczeniu daje jakieś 650-700 zł. Z pewnością jak na mopa nie jest to mała cena, ale zakup wydaje się jest jednorazowy, a wygoda jaką otrzymujemy w zamian zdaje się nie do przecenienia. Aktualna cena mopa w późniejszym okresie może się zmienić i mam nadzieję, że spadnie i stanie się bardziej dostępny.
Aktualna cena:
Xiaomi Handheld Electric Mop
Czy można tym mopem czyścic dywany? Jak się on odnosi do zwykłego mopa parowego od np Viledy?
To nie jest mop parowy. Nie nadaje się do prania dywanów, ale podłogi czyści perfekcyjnie ;)
No ja wiem że to nie jest parowy dlatego pytam jak w porównaniu z parowym. Bo takim parowym to podłogi dywany nawet okna da radę. Czy czyszczenie podłóg jest warte kupna takiego mopa elektrycznego skoro można mieć parowy za 220zl