Z pomocą lampy pierścieniowej można uzyskać żywy obraz, której potrzebujesz podczas kręcenia filmów lub robienia zdjęć. Poza tym, lampy pierścieniowe są ulubione wśród fotografów, ponieważ dają użytkownikowi pełną kontrolę nad oświetleniem i są równie łatwe w użyciu.

Co najlepsze, lampa pierścieniowa pozwoli Ci robić kolorowe zdjęcia i filmy w różnych warunkach oświetleniowych bez konieczności inwestowania w drogi sprzęt fotograficzny.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy odpowiednio ustawić lampę pierścieniową. Umieszczenie lampy pierścieniowej nie tylko wpływa na jakość oświetlenia, ale także określi rodzaj zdjęć i filmów, które otrzymasz.

Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jak można ustawić i umieścić lampę pierścienową dla idealnego oświetlenia. Jeśli jeszcze go nie kupiłeś lub szukasz zamiennika dla swojej obecnej lampy pierścieniowej, kliknij tutaj, aby spojrzeć na najwyżej oceniane opcje.

Czym jest lampa pierścieniowa?

Jak sama nazwa wskazuje, lampa pierścieniowa jest okrągłym sprzętem oświetleniowym, który jest wyposażony w wiele kulek LED lub żarówki fluorescencyjnej zaprojektowanej w celu skupienia światła na obiekcie.

Przy prawidłowym użyciu, lampa pierścieniowa tworzy oświetlenie, które jest nie tylko jednolite, ale również miękkie. Lampy pierścieniowe mogą również pomóc w stworzeniu efektu halo, aby oczy i twarz obiektu wyglądały bardziej promiennie.

Dobrą cechą lamp pierścieniowych jest to, że oświetlają obiekt ze wszystkich stron, dzięki czemu aparat może uchwycić najdrobniejsze szczegóły. Można to jednak osiągnąć tylko wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę odpowiednie ustawienie lampy pierścieniowej.

Wskazówki dotyczące ustawienia lampy pierścieniowej w celu uzyskania idealnego oświetlenia

Światło pierścieniowe jest bardzo łatwe do pracy, ale są rzeczy, które należy pomyśleć o ustawieniu tych jednostek. Większość ludzi często pomija niektóre z tych czynników, i to jest jeden z powodów, dlaczego wiele filmów i zdjęć, które widzisz online nie są tak jasne, jak powinny być.

Zanim omówimy czynniki, zawsze pamiętaj, że lampy pierścieniowe działają najlepiej, gdy są używane jako główne źródło światła w fotografii. Mając ten punkt na uwadze, będziesz miał łatwy czas pozycjonowania światła pierścieniowego zgodnie z twoją fotografią.

Oto jak możesz ustawić lampę pierścieniową, aby uzyskać żywe i kolorowe zdjęcia/filmy:

1. Weź pod uwagę światło otoczenia

Jest to prawdopodobnie pierwsza rzecz, którą powinieneś wziąć pod uwagę podczas pozycjonowania lampy pierścieniowej. Światło z otoczenia może w znacznym stopniu wpłynąć na jakość zdjęć i filmów, dlatego należy zadbać o to, aby lampa pierścieniowa była dobrze umiejscowiona, aby uniknąć zewnętrznych zakłóceń.

Jeśli pomieszczenie, w którym się znajdujesz ma okna, dobrze byłoby je uszczelnić. W ten sposób obiektyw aparatu otrzyma światło tylko z lampy pierścieniowej, co pozwoli Ci uchwycić szczegółowe obrazy.

2. Ustaw lampę pierścieniową bezpośrednio przed swoim obiektem

Lampy pierścieniowe działają najlepiej, gdy są umieszczone bezpośrednio przed obszarem, który zamierzasz oświetlić. To powiedziawszy, upewnij się, że ustawisz lampę pierścieniową w taki sposób, aby wiązało ono światło bezpośrednio w kierunku tego, co chcesz uchwycić.

Dotyczy to zarówno portretowych selfies, jak i zdjęć produktów. Nigdy nie należy ustawiać lampy pierścieniowej pod kątem, ponieważ spowoduje to niepełne oświetlenie, które może obniżyć jakość zdjęć.

A ponieważ lampy pierścieniowe są uniwersalne, można je zamontować na statywie i wykorzystać jako rekwizyty w fotografii.

Należy również unikać umieszczania lampy pierścieniowej za kamerą lub mikrofonem, ponieważ prowadzi to do powstawania cieni.

3. Ustaw aparat na środku lampy pierścieniowej

Najlepszym sposobem na wyeliminowanie cieni podczas używania światła pierścieniowego jest umieszczenie aparatu w środku. Ucieszy Cię fakt, że większość lamp pierścieniowych jest wyposażona w uchwyty na telefon, które zapewnią, że obiektyw aparatu znajdzie się blisko źródła światła.

Niektóre modele posiadają dodatkowe akcesoria w postaci statywu, który bezpiecznie utrzyma standardowej wielkości lustrzankę. Co więcej, umieszczenie aparatu w centrum światła pierścieniowego znacznie ułatwi Ci pracę, ponieważ nie będziesz musiał dokonywać częstych korekt.

4. Ustaw lampę pierścieniową w odległości kilku centymetrów od obiektu

Powinieneś rozważyć umieszczenie swojego światła pierścieniowego w odległości co najmniej 60 cm od obiektu, aby uzyskać wyraziste zdjęcia. Może się to jednak różnić w zależności od rodzaju ujęcia, na które się wybierasz.

Niektóre projekty mogą wymagać umieszczenia lampy pierścieniowej bliżej obiektu, więc powinieneś eksperymentować, aby znaleźć najbardziej idealną odległość dla swojego projektu fotograficznego.

Staraj się jak tylko możesz, aby nie umieszczać światła pierścieniowego zbyt daleko, ponieważ sprawi to, że twoje filmy i zdjęcia będą nudne. Nie będziesz również w stanie stworzyć efektu halo, jeśli światła nie są prawidłowo umieszczone.

5. Umieść lampę pierścieniową z dala od powierzchni odbijających światło

Aby jak najlepiej wykorzystać swoje światło pierścieniowe, upewnij się, że używasz nieodbijającego tła. Odbicia mogą tworzyć niepożądane cienie, które sprawią, że Twoje filmy i zdjęcia będą mniej żywe.

Dodatkowo, powierzchnie odbijające mogą powodować nierównomierne rozprowadzanie światła, co skutkuje zniekształceniem końcowego obrazu. Jeśli chcesz uzyskać zrównoważone wideo/zdjęcie, upewnij się, że osoba siedząca przed kamerą nie nosi okularów, aby uniknąć odblasków.

Wniosek

Sposób, w jaki ustawisz lampę pierścieniową, decyduje o wszystkim na koniec dnia. Zawsze utrzymuj światło w centrum i upewnij się, że nie jest ono umieszczone zbyt daleko od obiektu. Dodatkowo powinieneś wziąć pod uwagę oświetlenie otoczenia i inne czynniki zewnętrzne, które mogą obniżyć jakość Twoich zdjęć/filmów.

Jeśli zrobisz wszystko poprawnie, będziesz w stanie stworzyć arcydzieło po arcydziele. Upewnij się, że wybierasz lampę pierścieniową o wysokim wskaźniku oddawania barw (CRI), aby uzyskać rzeczywiste kolory obiektów.