Mobula 6 HD to nowa propozycja od HappyModel. Mały 65 mm whoop, który bazuje na udanej konstrukcji pierwszej Mobuli 6, ale tym razem oferuje możliwość nagrywania obrazu w HD, dzięki nowej, świetnej kamerze 2 w 1 – Runcam Split 3 Lite.
Mobula 6 HD
Specyfikacja
- FC + ESC + VTX: CRAZYBEE F4 Lite (D8, 5A BLHeli_S, 25mW)
- Silniki: EX0802 19000KV
- Śmigła: Gemfan 1219
- Kamera: RunCam Split3 Lite
- Waga: 27,5 g (bez baterii)
W sprzedawanym zestawie znajdziecie dodatkowo 4 x lipo 1S HV 250 mAh, 4 zapasowe śmigła, instrukcję obsługi, prostą ładowarkę USB, pilot do kamery, “proptool” (narzędzie do zdejmowania śmigieł) oraz różne zapasowe śrubki.
Mobula 6 vs Mobula 6 HD
To kamera jest głównym elementem, który od razu rzuca się w oczy, ale w Mobuli 6 HD znajdziemy także lekko odmienny design silników, które choć występują w tym samym rozmiarze co wcześniej, teraz mocno zaokrąglone w górnej części dzwonka, znacznie bardziej przypominają popularne Xingi od iFlighta. Nie sądzę, żeby miało to wielki wpływ na same osiągi, ale wygląda na to, że ten design może zapewnić silnikowi lepsze chłodzenie.
Zmiany dotknęły także canopy, które teraz musi pomieścić znacznie większego Splita. Dobrze, że przy okazji przytrzyma nam ono też antenę od VTX’a, która w Mobuli 6 puszczona swobodnie w górę lubiła się czasem odłamać.
Kamera
Najlepsza kamera 2 w 1 w tak małym rozmiarze – takie wrażenie odniosłem przeglądając pierwsze nagrania z karty SD. Nigdy sam nie byłem fanem kamer 2 w 1, bo problem jaki w nich występuje to to, że producenci prześcigają się w uzyskaniu jak najlepszego obrazu HD i z tym faktycznie jest coraz lepiej, ale często zapominają, że ten analogowy jest również tak samo istotny.
Prawdopodobnie wynika to też z ograniczeń jakie stosuje sama optyka i np. dlatego Caddx w swoim Tarsierze umieścił dwa obiektywy i miało to ogromny wpływ na to jaki obraz zobaczymy w goglach.
Do dziś myślę, że nie ma na rynku odpowiedniej konkurencji dla Tarsiera i jeśli szukasz kamery tego typu, to nie powinieneś rozważać innych opcji. Niestety Caddx Tarsier to znacznie większa i znacznie cięższa opcja niż Split 3 Lite i na pewno nie zmieściłby się w takiej Mobuli 6 HD, ale czy wraz z miniaturyzacją wiele straciliśmy?
Runcam przeszedł bardzo długą drogę od pierwszego Splita i nie rezygnując z tego typu rozwiązań, wciąż pracuje nad kolejnymi modelami. Nawet teraz, nie tylko ogłosił, ale już wysłał pierwsze wersje Splita 4 do testów.
Wróćmy jednak do jej poprzednika. Split 3 Lite to najmniejsza i najlżejsza kamera z całej rodziny, ale obraz, który przechwytuje nie odbiega jakościowo od jej pozostałych braci. Byłem naprawdę miło zaskoczony odwzorowaniem kolorów oraz jakością jaką oferuje. Z sygnałem analogowym nie jest idealnie, ale to i tak znaczny postęp, kiedy przypomnę sobie to, co widziałem w quadach z Caddx Turtle.
Nagrywany obraz ma rozdzielczość 1920 x 1080 px w 60 klatkach na sekundę, co wydaje się dziś standardem i tu nie ma żadnego zaskoczenia. Filmy zapisywane są w formacie .mov z bitrate’m na poziomie 30 Mbps, a 3 minutowe nagranie nie przekracza wagi 700 Mb.
Audio tak jak w przypadku wielu innych produktów tego typu raczej do niczego się nie nadaje. Pisk, szum i trzaski to najbardziej trafne określenia dla nagrywanego w Slipcie dźwięku.
Ogólne wrażenia po kilku lotach
Jeśli miałbym opisać ten model w jednym zdaniu, to jest to wciąż ta sama świetna Mobula 6, ale dodatkową wagę można odczuć już na samym początku.
Nie jest już ona tak szybka i zwrotna jak wersja analogowa, a raczej trochę mniej agresywna i spokojniejsza, choć z drugiej strony też nie powinienem przesadzać. Latałem dużo wolniejszymi whoopami i wydaje mi się, że kiedy jakiś nowicjusz dorwałby się do Mobuli 6 HD, na pewno nie odczułby, że brakuje mu mocy.
Nie można też złego słowa powiedzieć na tune. Nagrania nie wykazały żadnych problemów z oscylacjami czy propwashem, choć w niektórych momentach można było zauważyć delikatne jello. Na pokładzie znajdziemy Betaflight w wersji 3.5.7, a poniżej możecie sprawdzić szczegółowe ustawienia PID kontrolera oraz filtrów.
Dwa dodatkowe drobiazgi, o których chcę na koniec wspomnieć, to umieszczenie karty micro SD oraz wtyczka zasilania z tzw. solid pinami. O samej wtyczce nie wiele więcej można napisać. Każdy wie, że zagięte piny, które wcześniej występowały w tego tupu wtyczkach źle wpływały na przepływ prądu, a co za tym idzie i wydajność naszego modelu.
Jeśli chodzi o kartę, to z jednej strony dobrze, że płytka od Splita 3 osadzona jest dość nisko w stacku, przez co osłony śmigieł blokują przypadkowe wypięcie się karty, ale z drugiej, nie mamy możliwości przejrzenia nagrań bez jej wyciągnięcia, co jest dość mocno utrudnione bez wyginania ramy. Jest to rozwiązanie, które ma swoje plusy i minusy.
Podsumowując ten wpis myślę, że Mobula 6 HD to udana ewolucja. Osoby, którym brakuje nagrań dobrej jakości, ale wciąż wolą pozostać w strefie małych i bezpiecznych dronów będą naprawdę zadowolone z tego wyboru.
Większa część podzespołów tutaj została zachowana z poprzedniej Mobuli, która do dziś cieszy się sporą popularnością i większość osób wybierających swojego pierwszego whoopa wybierze właśnie Mobulę 6, a ci którzy są w stanie poświęcić odrobinę mocy na rzecz naprawdę fajnych nagrań, to zdecydowanie powinni wybrać Mobulę 6 HD.