Mobula 7 to świetny whoop, ale ma jedną, niewielką wadę…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Nie, nie musisz czytać całej recenzji. Chodzi tu o bardzo słabą ramę i to tak słabą, że lekki upadek z niewielkiej wysokości spowodował, że osłona silnika w jednym miejscu całkowicie pękła, a był to dopiero mój trzeci lot tym quadem! Lata dalej normalnie, ale wiadomo – kolejny kret i może już nie latać. Powiedziałbym, że nigdy wcześniej nie widziałem tak słabej ramy w whoopie. Ta aluminiowa od Snappera 7 przy mocniejszych wypadkach potrafiła się odgiąć, ale chwilę po tym miało miejsce szybkie prostowanie i była jak nowa.

Mobula 7

Wyobraźmy sobie, że ktoś po kilku dobrych recenzjach kupuje Mobulę 7, a jak wiadomo w Polsce jest niedostępna, albo dostępna ciężko lub drogo, więc kupuje w Chinach, później czeka trzy tygodnie na swojego (może i nawet pierwszego w życiu) whoopa z niecierpliwością, a kiedy go dostaje, odpala i przywalając w ścianę w domu łamie ramę tak, że nie da się już nim normalnie latać. W tytule napisałem, że Mobula 7 to świetny whoop, ale ma jedną niewielką wadę, to patrząc na to z innej strony, to ta wada wcale nie jest taka niewielka.

Mobula 7

Mobula 7

Na szczęście koś poszedł po rozum do głowy i rama została poprawiona. Na dzień dzisiejszy niestety musicie sobie dokupić ją osobno. Nie wiem czy wysyłają już najnowsze modele z wersją V2, ale taką mam nadzieję.

Zamiast suchej specyfikacji, szybkie porównanie

Na szybko porównany najważniejsze komponenty kilku najbardziej popularnych obecnie whoopów, co powinno w jasny sposób pokazać czego możemy spodziewać się po tym modelu:

  • Mobula 7 – 75 mm, FC F3, ESC 5A, Silniki 0802 16 000 KV, Kamera 700TVL, VTX 25 mW, Lipo 2S, Waga 25 g bez baterii.
  • TinyHawk – 75 mm, FC F4, ESC 3A, Silniki 08025 15 000 KV, Kamera 600TVL, VTX 25 mW, Lipo 1S, Waga 21 g bez baterii.
  • Snapper 7 – 75 mm, FC F3, ESC 5A, Silniki 0802 19 000 KV, Kamera 700TVL, VTX 25 mW, Lipo 1S, Waga 28 g bez baterii.
  • Eachine Trashcan – 75 mm, FC F4, ESC 6A, Silniki 0803 16 000 KV, Kamera 1200TVL, VTX 200mW, Lipo 2S, Waga 33g bez baterii.

Mobula7

mobula7

Happymodel stawia na leciwe już FC F3, które w standardowym setupie w BF ma wyłączone opcje “Anti Gravity” oraz “Dynamic Filter”. Po ich włączeniu wartość CPU Load wynosi blisko 50%, a to nie jest zbyt dobry znak. Quad lata z tymi opcjami lepiej, ale wyższe wartości CPU w “stresie” mogą powodować dziwne anomalie lub właściwie FailSafe’y. 50% na biurku nie brzmi źle, ale ciężko powiedzieć jakie te wartości będą w powietrzu. Dziś nie mamy możliwości sprawdzenia tego choćby na OSD, a to była by całkiem ciekawa opcja.

mobula7

ESC są całkiem mocne jak na whoopa, a silniki raczej nazwałbym jako “standardowe”. 0802 to popularny rozmiar, a 16 000 KV, to bardzo rozsądna wartość. Kamera spisywała się dobrze, a VTX nadzwyczaj dobrze. Muszę przysznać, że akurat jeżeli chodzi o obraz Mobula7 jest jednym z najlepiej radzących sobie whoopów w tym obszarze.

mobula7

To co oczywiście odróżnia Mobulę7 od innych whoopów, to oczywiście napięcie baterii. 2S robi tu wielką robotę. Ledwo dotykasz drążka, a ten wariat rwie się wysoko do nieba. Pierwsze wrażenia jakie miałem to było naprawdę “wow, jest moc”. Ciężko właściwie jest tym whoopem latać nisko z małą prędkością bez odpowiednich zmian w BF.

mobula7

Latamy w dzień i w nocy

Kamera i VTX jak widać spisuje się tu bardzo fajnie nawet podczas dość słabego oświetlenia. Lot w dzień ze względu na obecne warunki pogodowe musiał odbyć się w niewielkim deszczu, oraz z wnętrza samochodu, więc myślę, że to mogło mieć wpływ na zasięg odbiornika oraz niewielkie zakłócenia w obrazie.

 

Co w zestawie?

Klasycznie jak we wszystkich whoopach dostajemy zapasowe śmigła, mały śrubokręt, ładowarkę i baterię, ale w tym przypadku aż 4. Dwie z nich są mniejsze 250 mAh, a dwie pozostałe mają 300 mAh.

Mobula

Mobula7 pozwala na podłączenie tylko jednej baterii i latanie na 1S, ale system ich mocowania nie jest zbytnio przemyślany. Koszyk pod spodem to lepsze wyjście niż małe gumeczki stosowane np. w Snapperze, ale chcąc latać tylko na jednej niestety nie trzyma się ona w środku i z łatwością wypada. Do umieszczenia dwóch lipo służy wydrukowany z TPU (gumowego filamentu) uchwyt, który jest w kształcie prostokątu.

Happymodel Mobula 7

Mobula 7

Happymodel

Chcąc latać na większych lipo 300 mAh musimy go odpowiednio ułożyć, a inaczej wkładamy go latając na tych mniejszych bateriach. Nie zwróciłem na to uwagi na początku i baterie zaraz po starcie wypadły powodując, że whoop z niewielkiej wysokości spadł na asfalt łamiąc przy tym ramę.

Czy warto kupić whoopa Happymodel Mobula7?

Mobula 7

Ze względu na kilka czynników warto. Ma ogromną moc jak na whoopa, którą początkujący mogą z łatwością ograniczyć używając tylko jednej baterii lub odpowiednio konfigurując BetaFlight. Ma świetną baterię i VTX, który zapewnia obraz bez zakłóceń, nawet na większych odległościach, Mobula jest mała i poręczna, więc możemy nią latać w wielu miejscach niedostępnych dla większych quadów. Jedynym mankamentem jest jej bardzo słaba rama, którą polecam zakupić odrazu wraz tym modelem, a unikniecie frustracji i długiego czasu oczekiwania na niezbędne części.


Kup teraz drona Happymodel Mobula7

SPRAWDŹ CENĘ TUTAJ


Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Zobacz także
Komentarze