Dotknęło i mnie. Cały ten “hype” na tzw. digital (DJI FPV). Trochę się przed nim wzbraniałem, w sumie całkiem długo, ale tylko do momentu, kiedy miałem okazję polatać quadem z tym systemem.

Obraz był bajeczny, same gogle okazały się znacznie mniejsze niż myślałem, a do tego były również bardziej wygodne niż się spodziewałem. Pierwsze, bardzo pozytywne wrażenia sprawiły, że chcę  system DJI przetestować dłużej.

TOP 5 ram pod drona z systemem DJI FPV

Mógłbym kupić gotowy model sprawdzonej marki i po prostu latać, ale “na magazynie” mam trochę części, więc czemu nie zbudować czegoś samemu? Większość komponentów nie ma żadnego znaczenia, ważna jest tu jedynie rama, bo gdzieś ten Air Unit musimy upchać.

Zabrałem się więc do poszukiwania ramy pod drona z DJI FPV, przejrzałem dokładniej większość opcji jakie teraz są na rynku, popytałem innych i wybrałem swoje TOP 5.

Miejsce 5

Holybro Kopis 2 HDV

Sprawdź cenę

WordPress Tables Plugin

Ostatnie miejsce zajmuje rama, a właściwie quad którego testowałem dłuższy czas osobiście. Holybro Kopis to bardzo prosta konstrukcja, ale cenię sobie to, że wystarczy odkręcić 4 śruby, żeby dostać się do całej elektroniki. W moim odczuciu jest to rama również bardzo wytrzymała. Ponad rok latania i żadnych złamań czy pęknięć. Owszem latałem raczej w miękkim terenie, ale i tam niektóre ramy pękały po spotkaniu z drzewem.

Nowa wersja Kopis HDV wydaje mi się trochę naciągana. Rama wygląda identycznie jak ta od Kopisa SE z tym, że pozbyto się tutaj tego dziwnego, białego materiału, którego użyto do budowy ramion w poprzednim modelu. Nie wiem co to dokładnie było, ale może to negatywnie wpłynąć to na jej wytrzymałość.

Nie podoba mi się również to, że Air Unit wciśnięty jest tam trochę na siłę. Tak jakby Holybro jak najszybciej chciało dostosować się do rynku i zaoferować ramę kompatybilną z DJI, przy jak najmniejszym nakładzie pracy. Mimo wszystko jest to konstrukcja sprawdzona, solidna i łatwa w demontażu, więc na pewno dałbym jej szansę.


 

Miejsce 4

FlyWhoo Mr. Crock HD

Sprawdź cenę

WordPress Tables Plugin

Kolejną propozycją jest FlyWhoo Mr. Crock. Interesująca rama, choć muszę szczerze przyznać, że jej wygląd nie bardzo przypadł mi do gustu. Zostawiając jednak kwestie estetyczne, ma ona wiele do zaoferowania. Zacznijmy od tego, że występuje w 3 rozmiarach – 5, 6 i 7 cali, a w środku znajdziemy miejsce na 3 stacki, co często pomaga w uzyskaniu “czystego buildu” oraz łatwiejszego serwisowania.

Rama ma też dość specyficznie, ale jednocześnie bezpiecznie zamontowane anteny wideo, a do tego genialne wręcz rozwiązanie montażu ramion, które w zależności od sposobu ich skręcenia pozwala na zmianę charakterystyki lotu całego quada pozbywając się przy tym widoku śmigieł w nagraniu przy niektórych konfiguracjach. 

Czynnikiem, który dodatkowo może was do niej zachęcić są dodatki w postaci mocnego, kewlarowego rzepu, wydruków z TPU czy też czterech pasków z ledami w różnych kolorach.


Miejsce 3

iFlight DC5

Sprawdź cenę

WordPress Tables Plugin

Chyba pierwsza propozycja iFlighta jaka powstała pod cyfrowy system DJI. Bardzo zbliżona do ram XL5 V4 oraz SL5, ale z pewnymi zmianami. Podoba mi się to, że system mocowania Air Unit jest z tyłu drona, ale mam pewne wątpliwości jeżeli chodzi o wytrzymałości wydruków do anten.

Mocowanie opiera się na dwóch śrubach, a sam model w tym miejscu jest dość cienki i choć TPU potrafi wiele wytrzymać, to nie wróżę tym antenom długiego życia. Prawdopodobnie decydując się na tą propozycję zacząłbym od wydrukowania bardziej solidnego mocowanie do tej ramy. 

Jak pewnie tez wiecie udowodniono, że sygnał wideo może być blokowany przez wydruki z TPU, więc nie wiem dlaczego iFlight schował w tym mocowaniu prawie całe anteny. Kiedy przyjrzycie się poprzednim propozycjom, to zauważycie, że żaden inny producent nie stosuje takiego zabiegu.


Miejsce 2

iFlight Titan DC5

Sprawdź cenę

WordPress Tables Plugin

Kolejna propozycja to Titan DC5. Ramy tego producenta chwalę sobie od bardzo dawna, więc w tym zestawieniu nie mogło ich zabraknąć. iFlight w większości bazuje na klasycznych i sprawdzonych konstrukcjach, które mi osobiście bardzo odpowiadają. “Węgiel” jest zawsze świetnej jakości, a całość dostaniemy nierzadko w atrakcyjnej cenie i to wraz z kilkoma dodatkami w zestawie.

iFlight Titan DC5 to ewolucja poprzedniej ramy od tego producenta. Mamy grubsze pokłady oraz lepsze, choć wciąż nie idealne mocowanie anten wideo.

Wcześniej ramy iFlight’a cechowało sporo miejsca na elektronikę, jednak kiedy w środku znajdzie się już całkiem pokaźny system DJI, to musimy dobrze zastanowić się jak to wszystko upakować.

iFlight przy modelu BNF zdecydował się na dość ciasny montaż jednostki DJI na środku, a więcej miejsca pozostawiono w tylnej części ramy. Ma to zagwarantować dobre rozłożenie wagi, a dzięki mocowaniu Air Unit’a do go górnego pokładu, wciąż mamy dobry dostęp do kontrolera lotu.

Walczyłem ze sobą dość długo zastanawiając się, czy ta rama nie powinna trafić na pierwsze miejsce listy, jednak po przeanalizowaniu tematu zdecydowałem, że podium zdobędzie…


Miejsce 1

GEPRC Mark 4 HD

Sprawdź cenę

WordPress Tables Plugin

Ramę GEPRC Mark 4 opisywałem na blogu mniej więcej w połowie zeszłego roku. Od tamtego czasu służy mi z powodzeniem w jednym z najszybszych quadów jakie złożyłem. Poza naprawdę delikatnym rozwarstwieniem jednego ramienia od tamtej pory nie zauważyłem żadnych dodatkowych szkód.

Lekka rama o niskim profilu, z wysokiej jakości “karbonu”, z najgrubszymi pokładami w tym zestawieniu wydaje się wypadać zdecydowanie najlepiej wśród swojej konkurencji.

Nie zobaczymy tu oczywiście śmigieł w nagraniu, do tego znajdziemy miejsce na dwa stacki,  dystanse wykonane z twardego aluminium ALU6061 oraz świetne, śruby YFS o najwyższym stopniu twardości 12.9.

Jest tu również dużo solidniej skonstruowane mocowanie anten wideo, a pod nimi znajdują się dedykowane wydruki dla Immortal-T od Crossfire. GEPRC to marka sama w sobie, a ich ramy zawsze cechowała wysoka jakość i dbałość o detale, więc wydaje mi się, że obecnie nie ma lepszej opcji na rynku w tak rozsądnej cenie jak GEPRC Mark 4 HD.

DronePromo