Co w nim takiego niesamowitego w tym dronie?

Nie znajdziesz tu najnowszego kontrolera lotu z procesorem F4, ponieważ SPC MAKER 95X, wciąż wyposażony jest w bardzo popularny i dobrze znany kontroler z procesorem F3 (OMNIBUS). Nie znajdziesz tu kamery RunCam Micro, ale przyzwoitą kamerę CMOS o jakości 600TVL wraz ze zintegrowanym nadajnikiem video obsługującym 48 kanałów w tym RaceBand oraz możliwością przełączania mocy między 25mW, a 100mW.

MICRO DRON SPC MAKER 95X

Nie znajdziesz tu także mocnych 20A kontrolerów prędkości, ponieważ w tym mikrusie zastosowano dość standardową jednostkę 4-in-1 ESC o mocy 10A (burst do 15A), ale pomimo dość przeciętnej specyfikacji ten dron lata jak marzenie…

MICRO DRON SPC MAKER 95X

Skąd w SPC MAKER 95X tak świetna płynność lotu?

Właściwie trudno dokładnie powiedzieć czego to zasługa, ale cała ta konfiguracja sprawia, że mimo iż nie osiąga on tak zawrotnych prędkości, (na stockowych lipo) jak jego popularny kolega ArFun Pro 95 (o którym więcej przeczytasz tutaj), to lata on bardzo “płynnie”, nie jest łatwym zadaniem wytłumaczyć tą płynność, nie mając możliwości przetestowania drona własnoręcznie, ale porównując te dwa modele różnica jest zauważalna od razu. 

W dużej mierze jest to zasługa silników, które zastosowano w tym quadzie, a są to motory SPC MAKER S1104 7500KV, na których znajdziemy 2 calowe śmigła Gemfan 2035. 

Dokładnie te same, które wykorzystane są we wcześniej wspomnianym modelu ArFun Pro 95.

SPC Maker i jego asy w rękawie.

Jak wcześniej wspomniałem cała specyfikacja nie powala na kolana, na rynku dostępne są dużo lepsze (chodź często i dużo droższe komponenty) na których można zbudować takiego mikro drona. Ta konstrukcja, a raczej ten “gotowiec” ma jednak kilka asów w rękawie.
MICRO DRON SPC MAKER 95X

  • Jak na mikro drona przystało SPC MAKER 95X jest bardzo lekki, z baterią to tylko 96g, co pozwala m.in. na długi i płynny lot, a cała konstrukcja to tak zwany low-tower co oznacza, że wszystko jest dość mocno spasowane w środku i zapobiega to nadmiernym uszkodzeniom podczas “kreta”.
  • Według specyfikacji tych 10 amperowych ESC można tym dronem latać nawet na 4S, co wydaje się szaleństwem, ale jest to możliwe i właśnie wtedy SPC MAKER 95X może pokazać prawdziwy pazur.
  • Kontroler lotu ma zintegrowane OSD, które kontrolujemy bezpośrednio w BetaFlight (co ciekawe zintegrowany jest też filter LC)
  • Większość dronów nie przekraczających 100mm wyposażone jest w VTX o mocy jedynie 25mW, a tu niespodzianka i teoretycznie aż 4 krotnie większy zasięg przesyłu wideo przy ustawieniach 100mW
  • Na tylnej części znajduje się Buzzer zintegrowany z dwoma programowalnymi w BF diodami LED. 
  • Występuje on w opcji Bind and Fly, więc po zakupie nie musimy martwić się o jakiekolwiek lutowanie odbiornika i nie ważne czy korzystamy z FlySky, FrSky, DSM czy Futaby, wystarczy na stronie produktu kupić odpowiednią wersję pod nasze radio.

Jest coś jeszcze…

Chodź ten podpunkt mógłby być zawarty w akapicie powyżej, to chciałbym poświęcić kilka zdań na opisanie tego, co oprócz samego drona otrzymujemy w zestawie. Chodzi mi głównie o jego “opakowanie”. Dron SPC MAKER 95X dostarczony zostaje w standardowym kartonowym pudełku, które kryje bardzo ciekawy i bardzo solidnie wykonany dodatek, a jest nim twardy “case” z logo producenta.
MICRO DRON SPC MAKER 95XNie jest to częsty widok, więc uważam, że należy ten fakt podkreślić.  Case zapinany jest na zamek błyskawiczny i mieści twardą gąbkę, mającą zabezpieczyć nasz quadrocopter przed zniszczeniem w transporcie, a także kilka wyciętych “kieszonek” na dodatkowe akcesoria.
MICRO DRON SPC MAKER 95X

Po przykręceniu śmigieł dron już nie jest tak dobrze spasowany i wydaje się, że wycięcie jest delikatnie za małe (trochę wyginają się śmigła przy próbie umieszczenia go w tym samym miejscu), ale w związku z tym przyszedł mi do głowy inny pomysł. Gąbka ta przyczepiona jest na rzep, więc bardzo łatwo było mi się jej pozbyć, a dzięki temu otrzymać świetne, sztywne pudełko do transportu nie tylko samego drona ale również i wielu baterii. Standardowe rzepy jakie przyklejamy do nich, aby nie ślizgały się podczas lotu świetnie sprawdzają się również w tym przypadku i dzięki nim wszytko jest bardzo dobrze zamocowane, a my mamy świetną walizeczkę z niezbędnymi akcesoriami.
MICRO DRON SPC MAKER 95X

Nie wspominałem jeszcze o tym, że w zestawie znajdziemy 2 rzepy do trzymania baterii z logo SPC MAKER oraz kilka innych drobiazgów, jak np. dwie baterie. Fakt nie mają one zbyt wysokiego C (30C) ,ale uwierzcie mi na początek to w 100% wystarcza.
MICRO DRON SPC MAKER 95X

Czy SPC MAKER 95X to dobry wybór?

Tak i musze napisać, że nigdy nie byłem tej odpowiedzi tak pewny. Nie znajdziesz tu topowych podzespołów i innych najnowszych komponentów jakie dziś można znaleźć na rynku, ale czy to w ogóle konieczne skoro SPC MAKER 95X lata świetnie? Nie banalny wygląd, świetne osiągi, możliwość latania nawet na pakietach 4S, wersja nie wymagająca żadnego lutowania (Bind and Fly), FC z OSD, buzzer i programowalne ledy, a do tego 2 baterie i naprawdę świetny case do transportu. Kupując SPC MAKER na pewno nie będziesz zawiedziony, no i jeszcze ta cena… Kilkanaście dolarów mniej niż ARFUN PRO, a w zamian wiele wiele więcej. Chcesz wiedzieć ile kosztuje SPC MAKER 95X?

Sprawdź aktualną cenę