ARFUN PRO 95 Specyfikacja

Zadziwiające jest to jak bardzo to hobby dąży do miniaturyzacji. Najpierw był Tiny Whoop, później na jego patencie powstały inne szczotkowe mikro drony (niektóre nawet z karbonową ramą, jak testowany przez nas jakiś czas temu QX95.) Nadszedł jednak moment, gdy w dronie wielkości płyty CD mamy bezszczotkowe wysokoobrotowe silniki, flight controller, ESC, programowalne diody led, buzzer i inne cuda. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze mikro kamery HD, która pozwalała by rejestrować nasze loty w wysokiej rozdzielczości (pewnie kroki w tym kierunku poczyniła już firma RunCam prezentując swoją modułową kamerę RunCam Split, czyli kamerę HD oraz FPV w jednym), a można by powiedzieć, że jest to taki sam racer jak popularne dziś 250-tki.

ARFUN PRO 95 to ulepszona wersja swojego starszego brata ARFUN 90. Układ ramy w tym maleństwie to tzw. “true X”, a wykonana z włókna węglowego o zaokrąglonych krawędziach i grubości 3 mm, co wskazuje na jej sporą wytrzymałość. Na pokładzie znajdziemy również kontroler lotu z procesorem F3, 20A ESC BLHeli-S w opcji 4in1 wspierające D-SHOT 600, kamerę do FPV o rozdzielczości 600TVL z OSD, wysokoobrotowe silniki DYS BE1104, z których każdy generuje ok 118g ciągu, oraz mały moduł z dwoma diodami LED z tyłu oraz buzzerem.

ARFUN 95 PRO

ARFUN PRO 95 sprzedawany jest w wersji bez nadajnika oraz z nadajnikami, które pasują do prawie każdej aparatury (FrSky, FlySky, DSM). Tym sposobem obsługuje on protokoły PPM, SBUS, IBUS, DSM2, DSMX.

ARFUN PRO 95 Design

ARFUN 95 PRO

Po zakupieniu tego mikrusa przychodzi on do nas już kompletnie złożony, jedyne co musimy zrobić to przykręcić śmigła do silników. Tu mamy do wyboru 3 zestawy  4-płatowych śmigieł GEMFAN 2035BN w różnych kolorach. Sam dron wygląda świetnie i jest dobrze wykonany.
ARFUN 95 PROKable są uporządkowane, a luty (przynajmniej w moim egzemplarzu bardzo przyzwoite. Nie można mieć do nich zastrzeżeń. Pozytywne wrażenie również wywiera dobrze wykonana rama z grubego włókna węglowego oraz jej gładkie krawędzie. Jedyne co można by poprawić to bardzo wąskie ramiona, które pomimo sporej grubości karbonu mogą się w tych wrażliwych miejscach złamać. Jak na razie po kilkunastu lotach i kilku kretach są całe, więc źle nie jest, ale mogłyby mieć tam ten milimetr więcej.
ARFUN 95 PRO

ARFUN PRO 95 Zalety

Jest to najszybszy mikro dron jakim latałem. Jego moc jest naprawdę imponująca. Lekkie wychylenie drążka, a ten “szaleniec” rwie się do lotu. Ta moc bardzo pomaga przy gwałtownych manewrach kiedy np. chcemy szybko poderwać go do góry kilka centymetrów od ziemi. Przy mniejszej mocy skończyło by się to po prostu kretem. Wydaje się nawet, że dołączona bateria nie jest wystarczająca dla tego potwora (ma tylko 30C), dlatego zdecydowałem się zamówić baterie lipo o większym prądzie rozładowywania XF Power 550mah 70C oraz GNB 550mAh 50/100C i sprawdzić jak dużą mocą on naprawdę dysponuje.
ARFUN 95 PROARFUN PRO 95 posiada dwukrotnie “większe” ESC (20A) niż pozostałe zabawki tych rozmiarów, co pozwala na zamontowanie nawet baterii 3S! W tym modelu znajdziemy markowe silniki DYS 1104 7500kV, które generują ogromną moc w stosunku do wagi samego drona. Kamera 600TVL ma przyzwoitą jakość, choć obraz z niej wydawał mi się trochę ciemny, ale to wszytko rekompensowało mi wbudowane OSD i to konfigurowalne bezpośrednio w BetaFlight! ARFUN ma jeszcze kilka zalet, a mianowicie wbudowany moduł konfigurowalnych diod led oraz buzzer, który pozwoli nam zlokalizować to maleństwo w wysokiej trawie, a także aż 3 zestawy dołączonych śmigieł, co pozwoli nam na dłuższą zabawę nawet po kilku upadkach.
ARFUN 95 PRO

ARFUN PRO 95 Wady

Nikt nie jest idealny mawiają… I mają trochę racji. Jeżeli skupiamy się na wadach tego mikrusa to na pewno wymieniłbym zbyt wąskie ramiona, które można po kilku kretach łatwo złamać, a dodatkowo nadajnik wideo zespolony z kamerą jest mocy tylko 25mW. Tak wiem, że nie jest to maszyna do latania na kilka kilometrów i właściwie po kilku lotach nie miałem żadnego problemu z obrazem, ale nadajnik o pojemności choćby 200mW dałby nam możliwość latania na dalsze odległości bez obawy o zasięg przesyłanego wideo.
ARFUN 95 PRONiektórzy wymieniają tu również sposób mocowania lipo, czyli zbyt długi i słabo trzymający baterię rzep. Producent jednak dołącza do zestawu dwa dodatkowe prostokątne rzepy, które należy nakleić na spód drona oraz na każdą baterię aby dodatkowo ją zabezpieczyć, a zbyt długi pasek oplatający można z łatwością przyciąć prawda?

ARFUN PRO 95 Podsumowanie

ARFUN PRO 95 to najlepszy i najszybszy mikro dron jakim latałem i taką opinię podziela również wiele innych osób testujących tą zabawkę. Duża moc oraz komponenty wysokiej jakości, fabrycznie złożone z dużą starannością, zaoszczędzą nasz czas poświęcony na samodzielne składanie takiego mikrusa. 3 pary śmigieł oraz kilka innych drobiazgów to miły dodatek ze strony producenta. I choć ARFUN PRO 95 ma kilka wad, z których tak naprawdę możemy go sami szybko wyleczyć, to z pewnością jest to najlepszy wybór, dla osób ceniących sobie wygodę oraz to, że z łatwością zabierzemy go ze sobą w każde miejsce, a kiedy piszę ten tekst nie ma na rynku chyba lepszej alternatywy dla tej małej bestii.