Dziś w roli głównej drukarka 3D Creality Ender 3 Pro, czyli nowsza i lepsza wersja dobrze znanego modelu Ender 3, który wciąż zajmuje pierwsze miejsce w zestawieniach na najlepszą, tanią drukarkę 3D. Zanim jednak przejdziemy do recenzji muszę was przestrzec.
Sprawdź aktualne porównanie najlepszej budżetowej drukarki 2022 roku.
Creality Ender 3 V2 czy Ender 3 Pro? Jaką drukarkę 3D wybrać?
Jeżeli trafiłeś tu, bo chcesz kupić tanią drukarkę 3D, a może i wybrałeś już nawet Anet A6 lub Anet A8, ale chcesz się dowiedzieć czegoś więcej zanim dokonasz zakupu, to przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się z niego wszystkiego, o tym jak rozpocząć swoją przygodę z drukiem 3D oraz dlaczego nie powinieneś kupować Anet A6 i Anet A8.
Dlaczego drukarka Anet A6 lub Anet A8 nie jest dobrym wyborem?
Kiedy rozpoczynałem swoją przygodę z drukiem 3D, gdzieś w 2017 roku drukarki 3D kosztowały krocie i na zakup takiego urządzenia, naprawdę nie wielu mogło sobie pozwolić. Druk 3D nie był też wtedy tak rozwinięty i aż tak popularny jak dzisiaj, więc drukarki 3D były produktami raczej niszowymi. Wkrótce jednak miało się to zmienić za sprawą inwazji chińskich, tanich drukarek. To właśnie Chińczycy w dużej mierze przyczynili się do popularyzacji tych produktów ze swoją bardzo budżetową alternatywą dla wtedy istniejących, dużo droższych rozwiązań.
Gdzieś na początku 2017 roku na rynku pojawia się drukarka Anet A8, a jakiś czas później Anet A6. W sieci z biegiem czasu powstaje kilkanaście recenzji na temat obu drukarek, które przedstawiają je głównie jako tani i dobry sposób na wejście w świat drukowania przestrzennego. Te recenzje nie mijały się z prawdą i trzeba przyznać, że tak faktycznie było. Anet A6 i Anet A8 choć różni jedynie kilka szczegółów, to wciąż ta sama konstrukcja, która do dziś nie kosztuje wiele, a przy odrobinie wysiłku drukuje naprawdę przyzwoicie.
Oba modele testowałem osobiście i muszę napisać, że produkty tej marki bardzo szybko zyskały moją sympatię, bo to dzięki nim szybko zrozumiałem, że druk 3D to fantastyczna sprawa.
Drukowałem ulepszenia, przedmioty przydatne w domu, jakieś figurki czy zabawki dla syna, a także uchwyty, obudowy, mocowania, opakowania i wiele, wiele innych przeróżnych rzeczy. Byłem pod wrażeniem tego jak interesująca jest ta technologia i jakie daje możliwości.
Taka zabawa trwała ok. 6 miesięcy, aż w sieci pojawiły się pewne niepokojące sygnały o tym, że te budżetowe drukarki marki Anet są niebezpieczne i mogą spowodować pożar! Był to fakt, o którym albo nikt nie wiedział, albo nikt nie mówił.
Już podczas składania i podłączania elektroniki miałem pewne wątpliwości, gdy zauważyłem, że napięcie 230V doprowadzone do zasilacza trzyma się na jednej śrubie, a wszystko, co zabezpiecza te przewody, to mała plastikowa klapka. Nie zastosowano tam nawet konektora oczkowego, który choć trochę bardziej solidnie utrwaliłby to połączenie i być może uchronił kiedyś od zwarcia czy porażenia. To jednak nie koniec.
Wysokie natężenie prądu potrzebne do podgrzania stołu i brak jego zabezpieczenia powoduje również wiele problemów. Przewody są zbyt cienkie, a wtyczki nie przystosowane do takiego obciążenia. Palą się więc one, płyta główna, kable oraz inne konektory np. ten od hotbed’u.
Nie wiedząc wtedy jeszcze nic o elektryce wcale mi to nie przeszkadzało. Dziś bardziej świadomy radziłbym naprawdę uważać z tymi drukarkami, bo elektronika w drukarkach Anet, to element na którym producent oszczędzał i to sporo.
Zatem jaką tanią drukarkę 3D wybrać? Wybierz Creality Ender 3 Pro.
Zapytaj 10 osób, które mają jakiekolwiek doświadczenie z drukiem 3D: “Jaką tanią drukarkę 3D wybrać na początek?” Zapewniam cię, że 9 z nich odpowie to samo. Wybierz Creality Ender 3
Endera polecają wszyscy, dlatego, że drukarka jest po prostu niesamowitą maszyną, która bez żadnych modyfikacji drukuje naprawdę świetnie. Pierwszy wydruk po złożeniu? Proszę bardzo.
Jakieś wątpliwości, co do jakości? Drukarkę skręciłem, włożyłem załączony filament i wydrukowałem ten projekt z thingiverse według moich własnych ustawień. Żadnych modyfikacji i ulepszeń, żadnych zaawansowanych zmian w slicerze. Wszystko jest całkowicie fabryczne.
Nauczony doświadczeniem z poprzednich drukarek wiem, że żeby drukować poprawnie przedmioty z gumy (TPU) potrzebna jest niewielka modyfikacja, którą sam zaprojektowałem. To był mój drugi wydruk na tej drukarce, ale tym razem z najtańszego PLA na allegro. Jakieś wątpliwości co do jakości wydruku?
Nie musisz się znać na druku, mechanice czy elektronice, nie musisz nawet nic w niej poprawiać. Drukarka po prostu działa. I to działa bardzo dobrze. I na tym mógłbym skończyć, ale artykuł ten kieruję do osób, które jeszcze nie miały styczności z drukiem 3D, więc przedstawię Endera 3 Pro trochę bardziej szczegółowo i od początku.
Zaczynamy zabawę z Creality Ender 3 Pro
Na sam początek podstawowa wiedza o tej maszynie. Ender 3, to drukarka należąca raczej do tych mniejszych z polem roboczym o wymiarach 220 mm x 220 mm x 250 mm. Czy to za mało?Absolutnie nie. Wcześniej sugerując się tym, że fajnie jest mieć duże pole robocze nabyłem Creality CR-10S. Konstrukcja tej drukarki jest bardzo zbliżona do Endera 3, lecz jej pole robocze jest znacznie większe. Jak się później okazało, drukarka przez to jest duża i choć oferuje możliwość drukowania elementów o maksymalnej wielkości 300 mm x 300 mm x 400 mm, to bardzo rzadko korzystałem z tego udogodnienia.
Ona sama zajmuje sporo miejsca, a do tego zasilacz, płyta i inne podzespoły ukryte w osobnej obudowie, która przez niezbyt długie przewody musi stać zaraz obok drukarki. Wymaga to naprawdę sporo miejsca na biurku, a nie każdy ma takie możliwości.
Ender 3 Pro ma bardzo rozsądne wymiary, a wszystko jest bardzo kompaktowe przez co naprawdę można ją swobodnie zmieścić nawet w ciasnym pokoju.
Stół drukarki rozgrzewa się aż do 110 stopni Celsjusza, a dysza do 255 stopni, co bez dodatkowych modyfikacji pozwala na druk praktycznie każdego dostępnego dziś materiału, dołączony do zestawu zasilacz 24V, pozwala na osiągnięcie maksymalnych temperatur w dwukrotnie niższym czasie niż w przypadku wielu innych drukarek z zasilaczem 12V.
Drukarka przychodzi w sporym pudełku, w którym znajduje się wszystko czego potrzebujesz, aby wykonać swój pierwszy wydruk.
W przeciwieństwie do Anet A6 czy Anet A8, gdzie najmniejszą śrubkę musisz przykręcić sam, w pudełku z Ender 3 znajdziesz dużo mniej części. Większość pracy przy złożeniu została już za ciebie wykonana w fabryce i twoja rola polega jedynie na skręceniu kilku elementów i sprawdzeniu pozostałości.
W zestawie znajdziesz instrukcje, a na sieci mnóstwo poradników wideo, abyś z łatwością przeszedł cały proces bez żadnych problemów. Po jakiejś godzinie mamy już nasze cudo. Na początku może nie wszystkie kable są idealnie uporządkowane, ale w późniejszym czasie doprowadzisz sobie to wszystko do porządku.
Skoro już wszystko gotowe poświęćmy jeszcze moment, aby przyjrzeć się samej drukarce i sprawdźmy dlaczego jest ona obecnie najlepszą tanią drukarką 3D na rynku.
Jakie różnice występują w Ender 3 względem Anet A6 i Anet A8?
- Pierwsze co rzuca się w oczy to konstrukcja, która w przeciwieństwie do słabej i łamliwej (akrylowej) z Anet A6, czy bazującej na wydrukowanych częściach (w Anet A8), jest oparta na prostych, aluminiowych i przede wszystkim solidnych profilach, co gwarantuje jej dużo większą stabilność, a to przekłada się później bezpośrednio na jakość wydruku.
- Mocniejszy 24V (350W) zasilacz posiada ładnie zabudowaną wtyczkę dla przewodu 230V oraz osobny włącznik. Dodatkowo jest on fajnie zintegrowany z ramą drukarki, przez co nie zajmuje dodatkowego miejsca na stole. W Creality Ender Pro w porównaniu do “zwykłego” Endera zastosowano jeszcze lepszy, markowy zasilacz z własnym chłodzeniem, który uruchamia się tylko wtedy kiedy naprawdę musi, aby obniżyć poziom hałasu.
- W wersji Pro występuje taki sam grzany stół jak w jej poprzedniku, ale tutaj oś Y, po której się porusza została podwójnie wzmocniona, aby zapewnić jej większą stabilność, a na wierzchu stołu użyto magnetycznej podkładki drukującej, która pozwala na świetne przyleganie wydruków oraz łatwe ich odrywanie. W drukarkach Anet stół porusza się po dwóch, cienkich, metalowych prętach, a do drukowania musimy dodatkowo zakupić taflę szkła lub podkładkę adhezyjną, która kosztuje około 80 zł.
- Poziomowanie stołu jest znacznie łatwiejsze i dużo bardziej wygodne. Tu z pomocą przychodzą duże obrotowe pokrętła nałożone fabrycznie na śruby.
- W zestawie znajduje się mnóstwo zapasowych akcesoriów, a także zapasowe części, klucze, imbusy, szpachelka do odrywania wydruków, a nawet karta micro SD wraz z czytnikiem.
- Niewielka różnica w cenie oraz to, jak wiele otrzymujemy w zamian sprawia, że zakup innej, tańszej drukarki zwyczajnie nie ma sensu.
Ender 3 vs Ender 3 Pro różnice
Zastanawiasz się czy warto dopłacić kilka dolarów do wersji Pro? Według mnie zdecydowanie warto, ponieważ wykonanie tych modyfikacji samodzielnie z pewnością kosztowało by cię więcej. Jeżeli jednak zależy ci na jak najniższej cenie to Ender 3 wciąż będzie świetnym wyborem.
- Ender 3 Pro posiada magnetyczną matę dzięki, której wydruki zawsze przylegają dobrze, ale ich odrywanie jest znacznie łatwiejsze.
- Ender 3 Pro posiada wzmocnioną szynę osi Y zbudowaną z profili 40 x 40 mm, co znacznie poprawia stabilność stołu.
- Ender 3 Pro posiada markowy, mniejszy oraz cichszy zasilacz.
- Ender 3 Pro ma łatwiejszy dostęp do portu USB oraz slotu kart microSD, a wentylator chłodzący elektronikę umieszczono pod spodem obudowy przez co do środka nie dostają się już żadne kawałki plastiku czy kurz.
- Ender 3 Pro ma wtyczki na płycie głównej zabezpieczone klejem na gorąco, aby zniwelować ryzyko przypadkowego wypięcia.
- Ender Pro ma również nowszy firmware z odblokowanym menu “Motion” pozwalającym na wiele zmian dotyczących ruchu głowicy drukującej, przyspieszenia czy ilości podawanego plastiku.
Dość tych porównań, czas na szybką szkołę drukowania w 3D.
Masz już najlepszą drukarkę 3D w swojej klasie. Wszystko złożone do kupy. Wszystko działa?Jeżeli tak to, to co musisz zrobić w pierwszej kolejności zanim uruchomisz opcję Auto Home.
Opuść swój stół do najniższego poziomu (skręć pokrętłami maksymalnie w lewo), aż sprężyny będą mocno ściśnięte. Następnie przejdź do opcji rozgrzewania stołu i dyszy Prepare -> Preaheat PLA -> Preaheat PLA.
Standardowo w drukarce będzie ustawione rozgrzewanie stołu do 45 stopni, a dyszy do 180 stopni Celsjusza. Kiedy stół będzie rozgrzany i opuszczony do najniższego poziomu możesz bezpiecznie uruchomić opcję Auto Home z menu głównego drukarki.
Teraz możesz wypoziomować stół podkładając kartkę papieru między dyszę drukującą, a podgrzewany stół i obracając tym razem pokrętło w prawo, podnieś każdy róg stołu zostawiając bardzo niewielką przerwę grubości właśnie kartki papieru.
Teraz już możesz spokojnie przejść do opcji Print from TF, czyli “drukuj z karty pamięci” i tam zaznaczyć model kota dołączonego przez Creality specjalnie, aby wypróbować drukarkę. Szkoda, że model drukuje się aż 5 godzin, dlatego ja zacząłem od wspomnianego wcześniej Om Nom’a. Co dalej? Postaram się odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań.
01. Co mogę drukować?
Absolutnie wszystko do czego masz model 3D. Modele możesz wykonać sam, albo znaleźć w sieci na największej stronie tego typu, czyli Thingiverse.com oraz na innych stronach czy grupach FB.
02. Jakim programem tworzyć modele 3D?
Softu do modelowania 3D jest cała masa dużo zależy od tego co będziesz modelował. Możesz wybrać Blendera, 3D Maxa, Cinema 4D, Maya, Z-Brush, Fusion 360 oraz każdy inny, który wyda ci się przyjazny i łatwy w nauce oraz pozwoli na eksport plików takich jak obj czy stl.
03. Ile kosztuje wydrukowanie…?
I tu ktoś wskazuje zdjęcie czegokolwiek. Odpowiedź nie jest prosta. Zależy jak drogi i jakiego typu filament stosujesz, jakie jest wypełnienie modelu, jak jest on duży itp.
Dokładną wycenę potrafi podać tzw. Slicer, czyli soft, który przygotowuje modele 3D i tłumaczy je na “język” drukarki – pliki gcode.
Żeby trochę bardziej przybliżyć koszty napiszę, że generalnie nie jest drogo i modele mieszczące się w dłoni kosztują od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych. Do dokładnej wyceny zawsze należy posiadać model 3D.
04. Ile kosztuje filament?
Rodzajów plastiku (filamentu) jaki możesz załadować do Ender 3 jest naprawdę sporo. Każdy z nich ma różną jakość i różną cenę. Przyjrzyjmy się tym najbardziej popularnym.
- PLA – Najtańszy, najbardziej popularny i najłatwiejszy w drukowaniu materiał, z którego na początku twojej kariery prawdopodobnie powstanie 99% wydruków. Najtańsze PLA kosztuje już od 50 zł za 1 kg szpulę, ale może też kosztować nawet 200 zł.
- ABS – Równie tani materiał, ale o znacznie mocniejszej strukturze niż PLA i większej wytrzymałości na wysokie temperatury. Druk ABS’u wymaga jednak wysokiej temperatury stołu (100°) oraz dyszy (240°). Nie każda drukarka sobie z tym poradzi, ale Ender 3 osiąga te temperatury bez problemu. Topnienie tego plastiku wydziela szkodliwe dla organizmu człowieka opary oraz nieprzyjemny zapach dlatego zaleca się druk tylko w wentylowanych pomieszczeniach.
- PETG – FIlament znacznie bardziej przezroczysty i droższy od swoich poprzedników (od ok. 80 zł za 1 kg). Jest odporny na oleje, sole, kwasy, zasady i rozpuszczalniki. Nie wymaga tak wysokich temperatur jak ABS i drukuje się go znacznie łatwiej. Nie wydziela żadnych toksycznych oparów podczas drukowania.
- TPU – Guma, czyli ulubiony materiał “droniarzy”. Filament najdroższy w całym zestawieniu (od 120 zł za 1 kg), ale mający wiele zastosowań. Wydruki z gumy nie są kruche i łamliwe, ale bardziej wytrzymałe na uderzenia i zależności od filamentu (Skala twardości Shore’a) mogą być twarde i bardzo mocne albo miękkie i bardziej podatne na wyginanie. Z TPU można drukować uszczelki, uchwyty, podkładki i wiele, wiele innych przedmiotów, których najczęściej nie dostaniecie w zwykłych sklepach.
05. Cura czy Simplify 3D?
Cura jest oprogramowaniem darmowym i wciąż solidnie rozwijanym, co z pewnością wielu przekona właśnie do niej, ja jednak korzystam z Simplify 3D, ponieważ jest łatwiejszy w obsłudze oraz pozwala na większą kontrolę nad wydrukiem. Jeżeli jednak zdecydujesz się na tą samą opcję, będziesz musiał zapłacić aż 149 dolarów.
Miałbym pytanie czy poleciłbyś jakąś drukarkę do 2000-2500 zł, gdzie jakość druku będzie lepsza? Jeżeli jednak w tym przedziale cenowym nie odczuwa się różnicy, aż tak bardzo to cyba jednak zainwestuje w Edera 3 Pro.
W tym przedziale jest cr10 Pro, ale ona jest już duża. Dużo droższa jednak, ale uznawana za świetną drukarkę jest Prusa.
Cześć, chyba nie idzie podejrzeć tego w łatwy sposób na stronie sklepu, więc chciałem spytać: jaki rabat jest naliczany przy wykorzystaniu kodu z końca artykułu?
Kod rabatowy jednak już wygasł, jakiś pomysł gdzie można teraz taki dostać?