Marka, o której jeszcze kilka miesięcy temu nikt nie słyszał, dziś produkuje całkiem popularne, budżetowe ładowarki, które choć nie są idealne, to wciąż oferują świetny stosunek jakości oraz oferowanych funkcji do ceny. Na rynek w pierwszej kolejności trafił model ToolkitRC M8, a następnie mniejsza i słabsza wersja M6, o której kilka słów napisałem tutaj

Słuchając opinii użytkowników producent wypuszcza własnie na rynek nowy, mocniejszy i oferujący jeszcze więcej możliwości model M8S, który w mojej ocenie szczególnie zasługuje na uwagę, jeżeli szukasz nowej ładowarki do swojego dronowego arsenału.


Kupon rabatowy: BGToolkitRCM8S

Sprawdź cenę ToolkitRC M8S


ToolkitRC M6 vs M8 vs M8S

WordPress Tables Plugin

Co nowego w ToolkitRC M8S?

Jak wynika z tabeli M8S to najlepszy i najbardziej zaawansowany model tego producenta. Posiada wszystskie funkcje jakie oferują wcześniejsze modele, a dodatkowo obsługuje większy prąd ładowania oraz pakiety od 1S do 8S.

Na stronie producenta pojawił się również firmware w wersji 1.11, który wprowadza kilka dodatkowych poprawek:

  • Poprawiono pracę pokrętła nawigacyjnego
  • Naprawiono problem z utratą danych kalibracyjnych
  • Ulepszono funkcję zabezpieczającą przed przegrzaniem. Teraz ładowarka sama obniży prąd ładowania od 10 do 50%, a co za tym idzie i temperaturę kiedy wartość ta zbliży się za mocno do wartości granicznej
  • Ulepszono tryb kalibracji natężenia

Myślę, że warto od razu po zakupie sprawdzić tą stronę i wykonać update oprogramowania ładowarki, tym bardziej, że polega on jedynie na podłączeniu jej do komputera i skopiowaniu jednego pliku na pamięć wewnętrzną urządzenia.

Ekran, jakość wykonania i kultura pracy

W M8S zaraz po podłączeniu szybko zorientowałem się, że ekran jest znacznie lepszej jakości niż ten występujący w M6. Jest większy, jaśniejszy, oferuje bardziej nasycone kolory i ma znacznie lepszą rozdzielczość. Specyfikacja podaje, że jest to dokładnie taki sam ekran jak w mojej ISDT Q6 Pro, ale mam dziwne wrażenie, że lepiej się on prezentuje. Nie mówiąc już o M8, gdzie słaby, monochromatyczny panel z 2 razy mniejszą rozdzielczością raczej odstrasza, niż zachęca. Nie chce się jednak skupiać na samym wyświetlaczu.

Wykonanie i użyte materiały też sprawiają wrażenie lepszych niż te, które znam z M6, gdzie już od początku ekran w jednym z rogów odchodził od obudowy, a z tego co wiem, nie byłem jedynym, który napotkał ten problem. Elementy tym razem są lepiej spasowane i wyglądają na solidne, jedynie na tylnej części znalazłem trochę gorzej wyglądające plastiki, ale to już drobiazg.

Sama konstrukcja ładowarki jest identyczna jak ta w M8. Z lewej strony znajdziecie tu wyjście USB 5V, 2A oraz serwo konektor. Z prawej port do balansowania oraz wyjście napięcia na złączu XT60, a z tyłu port zasilania oraz dwa niewielkie wentylatory. I o nich jedynie dwa słowa.

 

Dla mnie hałas to dość istotny element. Przy rozładowywaniu kilku pakietów prądem 0,5A – 1A ładowarka potrafi chodzić non stop kilka godzin i hałas jaki produkuje ISDT jest dla mnie bardzo irytujący. Muszę napisać więc, że ToolkitRC zasługuje tu na pochwałę. M8S chodzi znacznie ciszej, a do tego kiedy nie musi ogranicza prędkość wentylatorów, co sprawia, że choć wymaga chłodzenia, to nie jest to tak uciążliwe jak przy mojej Q6.

M8S ma wszystko czego potrzebujesz

O tym jak wiele dodatkowych i przydatnych funkcji pisałem już przy okazji M6, ale wróćmy jeszcze na chwile do tego, co ta ładowarka potrafi, bo lista funkcji jest naprawdę imponująca.

Na ekranie głównym znajdziemy 4 kategorie przypominające windowsowe kafelki

Charger

Służy do ładowania i rozładowywania pakietów, ale również innych urządzeń dzięki wbudowanemu portowi USB. Można tu też zdefiniować sobie do 3 programów, co pozwala na szybkie uruchomienie ładowania różnych baterii bez konieczności ciągłego ustawiania prądu czy docelowego napięcia.

Measurer

Potrafi szybko pokazać napięcie każdej z cel, a także błyskawicznie zmierzyć ich oporność. W ISDT możliwe jest to tylko w trybie ładowania baterii po “wpompowaniu” w nią co najmniej 10 mAh. Zazwyczaj trwa to kilkanaście sekund i jest mało praktyczne.

M8S działa znacznie szybciej. a dodatkowo mierzy sygnały PWM, PPM i SBUS. Wystarczy podłączyć np. XM+ do portu z lewej strony i włączyć radio, aby przetestować poprawność przesyłanych wartości czy choćby sprawdzić prawidłowe działanie Failsafe.

Opcja pomiaru ESC może zastąpić nawet po części niewielki tzw. thrust stand. Ładowarka pokaże nam pobór prądu przy różnych wartościach przepustnicy, co w rezultacie pozwala na testowanie różnego rodzaju kombinacji silnik – śmigło. 

Output

Poza możliwością wysyłania różnego rodzaju sygnału (PWM, PPM, SBUS) bezpośrednio z ładowarki, M8S pozwala zastąpić nam nawet regulowany zasilacz. Definiujemy napięcie i natężenie, wybieramy start i możemy zasilać najróżniejsze urządzenia od 0.1 – 30V i maksymalnie 18A.

Settings

To panel ustawień, w którym poza prostymi opcjami takimi jak motyw w menu ładowarki (ciemny lub jasny), głośność brzęczyka, jasność podświetlenia czy język zdefiniujemy też jedną dodatkową, bardzo ciekawą opcję, a mianowicie tryb rozładowywania baterii.

Ładowarkę poza zwykłym “Discharge’em” możemy przestawić w tryb “Recycle”, który “zabierze” prąd z naszego portu output i naładuje nim urządzenie podłączone pod wejście input ze znacznie większym natężeniem niż w zwykłym trybie. Oznacza to, że niewylatane lipo możemy szybko rozładować podłączając np. jako źródło zasilania ładowarki jakiś większy pakiet ogniw 18650, który tą energię może magazynować znacznie dłużej.

Podsumowanie

Ładowarka w mojej ocenie jest znacznie lepszym wyborem niż produkt ISDT w tym samym segmencie. Jest mocniejsza, ma ogrom funkcji i jest dobrze wykonana. Ceny obu ładowarek nie są duże, a w dodatku, są bardzo porównywalne.

Sprawdziłem multimetrem napięcia podczas pracy w trybie ładowarki i zasilacza i muszę stwierdzić, że zgadzały się one w 100% z tym co pokazuje Toolkit. Wiem, że we wcześniejszych wersjach tej ładowarki kilka osób narzekało na jej małą dokładność, więc wydaje się że problem ten już nie występuje. Dodatkowo po przytrzymaniu przycisku “EXIT” podczas uruchamiania M8S możemy przejść w tryb kalibracji napięcia, co skutecznie powinno wyeliminować jakiekolwiek anomalia, jeżeli ktokolwiek spotkałby się z nimi też w tym modelu.

Wady?

Jeżeli miałbym cokolwiek napisać na niekorzyść M8S. to zaraz po wyjęciu z pudełka zabrałem się za aktualizację oprogramowania, ale kabel USB nie chciał wejść do portu. Jak się szybko okazało, jedna blaszka wewnątrz była fabrycznie odgięta do góry. Poradziłem sobie z tym w kilka sekund, ale trochę zastanawiające jest to, że ten fakt przeszedł przez kontrolę jakości.

Drugą rzeczą, która delikatnie mnie irytuje jest strzelający na biało ekran po wciśnięciu jakiejkowliek opcji. Problem polega na bardzo krótkim zmianie podświetlenia (powiedzmy o 5%) po wciśnięciu pokrętła bez względu na to co wybierzemy na ekranie. Nie jest to dla mnie nic strasznego, ale mimo wszystko to delikatnie widać za każdym razem.

Wady o ile tak można je nazwać są właściwie żadne. Dobra cena, dobra jakość, dokładność i naprawdę rozbudowane funkcje pozwalają mi twierdzić, że w tej cenie z pewnością nie znajdziecie absolutnie nic lepszego. Serdecznie polecam.


Kupon rabatowy: BGToolkitRCM8S

Sprawdź cenę ToolkitRC M8S


DronePromo