Podobnie jak wszystkie narzędzia, poziomice laserowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji i rutynowej konserwacji, aby działały prawidłowo. Dobrze utrzymana poziomica laserowa zapewni dokładne wyniki za każdym razem. Dzięki temu nie będzie żadnych problemów podczas realizacji projektów wymagających precyzji.

Co więcej, urządzenia te składają się z delikatnych komponentów, które mogą łatwo ulec uszkodzeniu. W przypadku niwelatorów laserowych każde niewielkie uszkodzenie systemu może spowodować poważne odchylenia podczas wyrównywania. W związku z tym należy odpowiednio dbać o poziomicę laserową podczas jej użytkowania i przechowywania.

 

Jak konserwować i dbać o poziomicę laserową?

Mimo że poziomice laserowe są wyposażone w wytrzymałe obudowy zewnętrzne, które zostały zaprojektowane z myślą o trwałości, nadal należy dbać o te urządzenia. Niewłaściwe obchodzenie się z poziomicą laserową nie tylko obniży poziom jej dokładności, ale może również całkowicie uszkodzić urządzenie.

Dobrą wiadomością jest to, że poziomice laserowe są łatwe w utrzymaniu, ponieważ ich struktura składa się z kilku elementów. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie niwelatory laserowe są zbudowane tak samo. Różnią się one pod względem konstrukcji, dlatego też należy zapoznać się z instrukcjami konserwacji dostarczonymi przez producenta, aby jak najlepiej zadbać o niwelator laserowy.

Poniżej znajdują się wskazówki, które mogą pomóc w jak najlepszej konserwacji i pielęgnacji niwelatora laserowego:

Regularnie sprawdzaj poziomicę laserową pod kątem kalibracji

Poziomice laserowe mogą z czasem stać się mniej dokładne z wielu powodów. Dlatego też zaleca się sprawdzanie urządzenia pod kątem kalibracji. Eksperci zalecają, aby robić to co najmniej raz na 5-6 miesięcy. Możesz jednak skalibrować poziomicę laserową, gdy poczujesz, że nie jest dokładna.

Istnieje kilka metod, które mogą pomóc w sprawdzeniu, czy poziomica laserowa jest dokładna, więc będzie to zależeć od używanego modelu. Najprostszym sposobem jest sprawdzenie, czy oś X i Y poziomicy laserowej odpowiada innej poziomicy laserowej. Niemniej jednak należy upewnić się, że poziomica laserowa używana jako odniesienie jest dokładna.

Właściwe przechowywanie

Po zakończeniu korzystania z poziomicy laserowej należy przechowywać ją w chłodnym i suchym miejscu. Dzięki temu bateria i inne komponenty będą mniej podatne na uszkodzenia. Wystawienie poziomicy laserowej na działanie ekstremalnych temperatur nie tylko obniży jej dokładność, ale także skróci żywotność urządzenia. Instrukcje dotyczące przechowywania można zawsze znaleźć w instrukcji obsługi produktu.

Ponadto należy upewnić się, że poziomica laserowa jest przechowywana w twardym futerale/skrzynce narzędziowej podczas transportu. Zaleca się stosowanie futerałów z przegródkami, aby zapobiec przewróceniu lasera.

 

Sprawdzanie baterii

Od czasu do czasu sprawdzaj i wymieniaj baterie, aby utrzymać poziomicę laserową w dobrym stanie. Jeśli używasz modelu akumulatorowego, unikaj pozostawiania urządzenia podłączonego do zasilania przez kilka godzin, ponieważ może to spowodować uszkodzenie baterii.

Upewnij się również, że wyjmujesz baterię, jeśli wiesz, że będziesz przechowywać poziomicę laserową przez dłuższy czas. Dotyczy to sytuacji, gdy urządzenie pozostaje nieaktywne przez ponad trzy miesiące. Jeśli zauważysz, że bateria przegrzewa się podczas procesu ładowania, powinieneś rozważyć jej odłączenie. Poczekaj 20-30 minut, aż ostygnie, a następnie podłącz go ponownie. Baterie nienadające się do ładowania powinny być utylizowane natychmiast po ich zepsuciu.

Regularne czyszczenie

Niwelatory laserowe są często używane w zakurzonym środowisku. W związku z tym należy czyścić poziomicę laserową, jeśli zewnętrzna obudowa ulegnie zakurzeniu. Chociaż narzędzia te są szczelnie zamknięte, aby zapobiec przedostawaniu się kurzu, nadmierne gromadzenie się kurzu wokół szklanej obudowy emitera laserowego może wpływać na transmisję wiązek.

Zaleca się używanie wilgotnej szmatki do czyszczenia niwelatora laserowego. Należy starać się, aby urządzenie pozostawało suche podczas całego procesu czyszczenia. Podczas czyszczenia niwelatora laserowego należy unikać stosowania silnych rozpuszczalników.

Z niwelatorem laserowym należy obchodzić się ostrożnie
Należy uważać, aby nie upuścić niwelatora laserowego podczas pracy, ponieważ może to spowodować uszkodzenie elementów wewnętrznych. Po zakończeniu wyrównywania materiałów, z którymi pracujesz, delikatnie umieść poziomicę laserową w futerale do przechowywania, jak omówiono wcześniej.

Co więcej, nigdy nie należy demontować niwelatora laserowego, jeśli nie posiada się odpowiedniej wiedzy technicznej. Jeśli planujesz używać statywu, powinieneś wybrać taki, który jest solidnie zbudowany. Ponadto podstawa powinna być szeroka, aby zapobiec przewróceniu się urządzenia.

Blokada wahadła

Jeśli korzystasz z samopoziomującego niwelatora laserowego, upewnij się, że włączyłeś blokadę wahadła podczas przesuwania narzędzia. Blokada zapobiegnie zmianie pozycji wahadła, gdy poziomica laserowa jest w ruchu, chroniąc ją w ten sposób przed uszkodzeniem. Niwelatory laserowe z tym elementem są wyposażone w łatwe w użyciu przyciski, które pozwalają z łatwością zablokować wahadło.

Podsumowanie

Właściwa konserwacja poziomicy laserowej pomoże uzyskać precyzyjne wyniki za każdym razem. Ponadto, zawsze należy obchodzić się z poziomicą laserową ostrożnie podczas i po użyciu. Powinieneś rozważyć przechowywanie urządzenia w przegródce, aby zapewnić, że pozostanie ono na swoim miejscu podczas transportu. Jeśli poziomica laserowa straciła swoją dokładność, należy ją skalibrować. Większość poziomic laserowych jest dostarczana z instrukcjami kalibracji, które mogą przeprowadzić użytkownika przez ten proces. Wreszcie, nie zapomnij wyjąć baterii podczas przechowywania poziomicy laserowej przez dłuższy czas.

Aby uniknąć niektórych z powyższych problemów, należy nauczyć się korzystać z poziomicy laserowej we właściwy sposób. Nie tylko ułatwi to pracę podczas poziomowania przedmiotów, ale także sprawi, że poziomica laserowa będzie działać dłużej, oszczędzając tym samym kłopotów z wymianą urządzenia od czasu do czasu.

 

Jeśli zastanawiasz się nad właściwym wyborem, sprawdź nasz ranking laserów krzyżowych.