Amazfit Stratos 2 to bardziej dojrzała wersja pierwszego smartwacha Xiaomi Amazfit Pace, o którym pisałem w artykule Xiaomi Amazfit Pace. Recenzja taniego smartwatcha dla sportowców, ale czy tylko dla sportowców? Widać, że przy najnowszej wersji tego zegarka Xiaomi zmieniło na lepsze kilka istotnych kwestii, są jednak wciąż pewne rzeczy, które można zrobić lepiej. Zacznijmy jednak od początku.

Xiaomi-Amazfit-Stratos-2-14

Xiaomi-Amazfit-Stratos-2-17

Wyświetlacz

W nowym “Stratrosie”  zachowano dokładnie taki sam wyświetlacz jak w poprzedniej wersji, więc tu również najdziemy okrągły panel w rozmiarze 1,34 cala z rozdzielczością 320 x 300 pikseli wykonany w technologii refleksyjnej, która zapewnia mu świetne osiągi, jeżeli chodzi o czas pracy na jednym ładowaniu, ale znacznie gorzej wypadała kwestia widoczności. W pierwszym smartwatch’u Xiaomi dopiero po kilku update’ach systemu pojawiła się opcja definiowania na sztywno jasności wyświetlacza, co znacznie poprawiło jego czytelność w słabo oświetlonych pomieszczeniach.

Xiaomi-Amazfit-Stratos-2-15

W Stratosie ten problem już od początku nie występuje i po wyborze odpowiedniej opcji możemy zdefiniować 5 stopniową siłę podświetlenia lub wykorzystać opcję “Auto”, która nie tylko dostosuje tą wartość w zależności od panującego otoczenia, ale pozwoli nam też na jeszcze większą oszczędność baterii. 

Xiaomi-Amazfit-Stratos-2-11

Pomimo tego, że jak napisałem wcześniej wyświetlacz w Stratos 2 nie różni się niczym do tego w Amazfit Pace, to mam jakieś dziwne wrażenie, że jego dotyk działa dużo sprawniej i przez to nawigacja po systemie wydaje się dużo łatwiejsza.

Xiaomi-Amazfit-Stratos-2

Wodoszczelność

Zegarek spełnia normę 5ATM (specjalna norma wodoszczelności dla zegarków, która w przeciwieństwie do norm wodoszczelności IP wskazuje jakie ciśnienie pod wodą wytrzyma ta konstrukcja), co oznacza, że zegarek jest odporny na częsty kontakt z wodą, zanurzenie, oraz spokojnie możemy użytkować go podczas pływania, ale nie nurkowania głębiej niż 50 metrów. Co ciekawe dotyk w wyświetlaczu działa nawet pod wodą!

Xiaomi-Amazfit-Stratos-2

Budowa i jakość wykonania

Xiaomi Stratos 2 już na pierwszy rzut oka zdaje się być dużo bardziej elegancki niż jego poprzednik. Nawet sam pasek utrzymano w czarnej kolorystyce, aby zachować bardziej prestiżowy wygląd. Xiaomi mówi, że błyszcząca ramka w górnej części zegarka wykonana jest z ceramiki. Nie wiem na ile w tym prawdy, ale moim zdaniem to trochę za mało.

Xiaomi-Amazfit-Stratos-2

Dużo większa część obudowy wykonana jest z matowego tworzywa sztucznego, które w dużej mierze przypomina włókno węglowe, jednak w dotyku daje się wyczuć, że jest to kawałek cienkiego plastiku, a nie obudowa bardzo wysokiej jakości. Szkoda, ze brakuje tu większej ilości lepszych materiałów, jak choćby aluminum, ale mimo wszystko ogólne wrażenie nie jest złe, jest raczej pozytywne, choć mogło by być zdecydowanie lepiej.

Xiaomi-Amazfit-Stratos-2

W tym modelu z prawej strony dołożono dwa dodatkowe przyciski, które zapewniają łatwą nawigację po całym interfejsie smartwatch’a, który jak należy wspomnieć bazuje na systemie Android, ale został specjalnie zmodyfikowany przez Xiaomi na potrzeby tego produktu. W pierwszej wersji przycisk był jeden i umiejscowiony został trochę za nisko i według mnie czasami był zbyt trudno dostępny.

Xiaomi-Amazfit-Stratos

Teraz te 3 przyciski w Stratosie są na tyle wygodne, że zacząłem ich używać do nawigacji częściej niż samego ekranu dotykowego.

Funkcje

Zegarek wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor 1,2 Ghz, 512 MB pamięci RAM oraz 4GB pamięci flash, z której do dyspozycji użytkownika  pozostawiono ok. połowę. Pamięć tą można wykorzystać na wgranie np. plików z muzyką i słuchanie ich dzięki podłączeniu bezprzewodowych słuchawek. Dostęp do muzyki mamy z wbudowanego w systemie odtwarzacza plików multimedialnych.

Ten niewielki kawałek elektroniki wbrew pozorom zawiera też wiele zaawansowanych technologii jak choćby umieszczone wewnątrz moduły Bluetooth, Wifi czy GPS z systemem GLONASS. Jeżeli regularnie uprawiasz sport, to pierwszy ekran systemu pozwoli ci wybrać kilkanaście dyscyplin sportowych, których uprawianie dzięki temu smartwatch’owi możesz jeszcze lepiej kontrolować. Znajduje się tu m. in. kilka podstawowych aktywności jak chodzenie, bieganie czy pływanie, ale bez problemu znajdziecie również takie dyscypliny jak jazda na rowerze, wspinaczka czy narty, a to dopiero początek.

Xiaomi-Amazfit-Stratos-2

Tak jak w poprzedniej wersji tu również z łatwością ustawimy alarm wibracyjny, sprawdzimy pogodę, ilość przebytych kroków, puls, posłuchamy muzyki, skorzystamy z kompasu, stopera czy minutnika, więc jak na tak niewielkie urządzenie to mamy naprawdę sporo możliwości.

Sam zdecydowanie najbardziej lubię powiadomienia na zegarku, które w szybki sposób pozwalają na sprawdzenie, czego dotyczą nie wyciągając przy tym telefonu z kieszeni. Niby banalna, a jednak bardzo przydatna opcja.

Xiaomi-Amazfit-Stratos-2

Inną fajną opcją jest kontrolowanie Spotify w telefonie za pomocą zegarka, kiedy nasz telefon jest podłączony np. do radia samochodowego. W takiej sytuacji ciężko jest operować telefonem jednocześnie prowadząc, a w przypadku Stratosa możemy np. potrząsnąć ręką, aby zmienić utwór. Genialne!

Xiaomi-Amazfit-Stratos-2

Łączność

Xiaomi Stratos posiada wbudowany moduł Bluetooth 4.0 do połączenia z telefonem lub zestawem słuchawkowym. Obsługuje również WiFi 802.11 b/g, ale zabrakło tu niestety szybszego standardu “n”, ale pomimo tego nie miałem żadnych problemów z podłączeniem zegarka do mojej domowej sieci. Jeżeli pojawi się nowe oprogramowanie systemowe to sprawdza to aplikacja Amazfit App i to ona umożliwia uruchomienie aktualizacji, więc ta bezpośrednia łączność zegarka z siecią bezprzewodową jest tu raczej tylko zbędnym dodatkiem.

Bateria

Bateria to jeden z wielu czynników, które mogą przechylić szalę zwycięstwa na rzecz naszego smartwatcha. Dzięki tej niewielkiej baterii o pojemności 290 mAh, zegarek jest w stanie pracować nawet 7 dni. Jeżeli będziemy użytkować go dość intensywnie, to ten wynik na pewno będzie gorszy  i wyniesie ok. 4-5 dni.

Xiaomi-Amazfit-Stratos-2

Żeby jednak tak bardzo skrócić jego działanie na jednym ładowaniu trzeba naprawdę intensywnie użytkować ten produkt.  Mówię tu o ciągle włączonym podświetleniu na max, ciągłym pomiarze tętna oraz bardzo częstym użytkowaniu go w trybie z włączonym GPS’em. Myślę, że mniej niż połowa jego użytkowników używa go aż tak intensywnie i przy normalnym użytkowaniu możesz spokojnie liczyć na dużo więcej.


Zainteresowany zegarkiem Xiaomi Amazfit Stratos 2

SPRAWDŹ CENĘ TUTAJ