O goglach Aomway Commander pisałem już wiele razy przy recenzji pierwszej wersji, później drugiej, a także wtedy, gdy testowałem Fatsharki HDO. Tak jak wskazuje tytuł, rewolucji nie ma, a liczbę zmian można policzyć na palcach jednej ręki.


Aomway Commander V1S
Sprawdź cenę


Co odróżnia Commandery V1S od V1?

Zmian nie ma wiele, ale większość w Commanderach V1S można zaliczyć zdecydowanie na plus:

  1. Ulepszono odbiornik, który teraz umożliwia odbiór, aż 64 kanałów.
  2. Zmieniono kolor oraz materiał, z którego gogle są wykonane
  3. Wykorzystano lepsze części konstrukcyjne wewnątrz gogli
  4. Poprawiono oprogramowanie
  5. Zmniejszono cenę

1. Ulepszony odbiornik

Gogole posiadają klasyczny system diversity, więc wykorzystuje się tu dwa odbiorniki, które przełączają się automatycznie, aby wyświetlać obraz z tego, który w danej chwili ma silniejszy sygnał wideo. To oczywiście mieliśmy już w poprzedniej wersji, ale tym razem wykorzystano lepsze odbiorniki, które pozwalają na odbiór, aż 64 kanałów.

Osobiście nie widzę tu większej korzyści, ponieważ w realnym świecie najczęściej używamy po prostu Racebandu, który V1 też posiadały. Dalej nie rozumiem, dlaczego kanały nie są poprawnie oznaczone, ale i do tego można się przyzwyczaić.

2. Wygląd Aomway Commander V1S

Tu Aomway ma niestety zdecydowanego minusa. Commandery V1 ze swoim szarym kolorem i wykończeniem przypominającym w dotyku zamsz, były naprawdę w porządku. Już przy V2 zmieniono ten plastik na bardziej błyszczący, a przy V1S to naprawdę przesadzili.

Commandery V1S nie dość, że są czarne, co w upalne dni z pewnością da się wam we znaki, to jeszcze tak błyszczące i “palcujące” się, że ciężko będzie wam utrzymać je w czystości. Nie myślę oczywiście, żeby ktokolwiek pucował swoje gogle po powrocie do domu, ale mogę was zapewnić, że po kilku lotach nie będzie to wyglądało estetycznie.

Jedynym plusem jaki widzę w ich wyglądzie  jest pojawienie się podpisów pod każdym przyciskiem, portem czy joystickiem. Wreszcie nie musimy zgadywać i uczyć się, co do czego służy.

3. Lepsze podzespoły

Aomway nigdzie nie sprecyzował, o co dokładnie chodzi z tymi “lepszymi podzespołami” i na niczym spełzły moje poszukiwania tej informacji w internecie. Przestudiowałem i porównywałem też oba manuale (od wersji V1 i V1S), aby znaleźć jakiekolwiek różnice. Niestety pozostaje nam tylko wierzyć im na słowo.

4. Poprawione oprogramowanie

Tak jak w poprzednim akapicie, tu też brakuje informacji na ten temat. Gogle posiadają OSD, które wskazuje kanał, napięcie baterii czy stan DVR’a, co można w gruncie rzeczy uznać za oprogramowanie. Jednak i w tym przypadku na próżno szukać zmian. Gogle zachowują się tak samo i wyświetlają dokładnie to samo co ich poprzednia wersja.

5. Zmniejszona cena

To chyba ich główna zaleta. Po mało przydatnym, lepszym odbiorniku, niezbyt udanych zmianach w wyglądzie, czy magicznych usprawnieniach soft’u i hardware’u, to właśnie cena będzie tu zdecydowanym atutem przemawiającym za Commanderami V1S.

Commandery V1, gdy wchodziły na rynek były zdecydowanie konkurencyjne cenowo nie tytlko dlatego, że już na starcie były tańsze niż Fatsharki, ale do tego miały wbudowane odbiorniki, których dość wysoką cenę należało jeszcze doliczyć do gogli konkurencji. Obecnie wersja V1 jest ciągle w sprzedaży, ale testowane dziś Commandery V1S już na starcie kosztują o $30 mniej!

Jak na gogle, które mają niewielkie rozmiary, wbudowane diversity oraz dobry DVR ich cena jest naprawdę bardzo atrakcyjna. Zaryzykuje nawet stwierdzenie, że w tym przedziale cenowym nie kupicie nic lepszego.

V1S vs HDO

Biorąc dla V1S drugiego konkurenta, czyli najlepszy odbiornik na rynku spodziewałem się jaki będzie wynik. Wiedziałem, że odbiór będzie gorszy, ale należy pamiętać, że w Commanderach użyłem dołączonych do zestawu anten, które zdecydowanie nie należą do najlepszych i ich wymiana może znacznie wpłynąć na odbiór sygnału, a do tego zestaw HDO + Rapidfire kosztuje dwa razy tyle!

Kilka dodatkowych informacji

Bardziej szczegółowo o wszystkich dost ępnych opcjach w tych goglach pisałem podczas poprzedniej recenzji Commanderów V1, więc jeżeli jesteście zainteresowani odsyłam was do tej recenzji. Tutaj jedynie przypomnę podstawowe dane techniczne

Commander V1 i V1S

Commander V2

  • Ekran: 854 x 480 px
  • FOV: 32°
  • IPD : 59 – 69 mm
  • Waga: 172g
  • Ekran: 800 x 600 px
  • FOV: 45°
  • IPD: 59 – 72 mm
  • Waga: 198g

Aomway Commander V1S

Sprawdź cenę